Moskva nakon poteza Kijeva: Indikativni muk Kremlja

Otkud tišina iz Kremlja nakon razaranja bombardera širom Ruske Federacije i detoniranja više od tone eksploziva ispod Krimskog mosta, nacionalnog ponosa?

Kombinirana slika prikazuje satelitske snimke zračne luke Belaja, prije i nakon napada ukrajinskih dronova na ruske vojne zračne luke u Irkutskoj regiji - 17. maja 2025. lijevo i 2. juna 2025. desno (Planet Labs PBC i Capella Space via Reuters)

Ukrajinske sigurnosne snage izvele su nekoliko značajnih napada na ruske strateške lokacije na šta Moskva trenutno ili šuti ili daje protokolarna saopćenja što dovodi do pitanja – otkud tišina iz Kremlja nakon razaranja bombardera širom Ruske Federacije i detoniranja više od tone eksploziva ispod Krimskog (ili Kerčkog) mosta, koji je za Moskvu nacionalni ponos?

Tako je tek u srijedu ujutro objavljeno kako je ruski predsjednik Vladimir Putin obaviješten o nedavnom napadu bespilotnim letjelicama Ukrajine na ruske zrakoplovne baze, te da se „incident istražuje“, prenosi ruska agencija TASS riječi glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova.

Podsjetimo, ukrajinske sigurnosne snage su prvog dana ovog mjeseca, kako je objavljeno, u operaciji „Paukova mreža“ lansirale najmanje 117 dronova na teritoriji Ruske Federacije i napale nekoliko zrakoplovnih baza koje su hiljadama kilometara udaljene od prve linije fronta.

Uništene su desetine letjelica, uključujući 41 bombarder i avion koji se koristi za koordinaciju napada iz zraka – ovih je letjelica Rusija imala 10 na početku rata 2022. godine. Iz Kijeva su procijenili kako je nanesena šteta Rusiji od sedam milijardi dolara, te kako je u ovoj akciji uništena čak trećina (ako ne i više) ruske flote strateških bombardera.

Eksplozija kod Krimskog mosta

Komentari Peskova od 3. juna su prva reakciju Kremlja na napad, dok se ruski predsjednik Vladimir Putin, uprkos razmjerama operacije, nije javno izjasnio o tome.

„Predsjednik je informacije o incidentu primio putem interneta”, rekao je Peskov. “Istragu je pokrenuo Istražni odbor. Ministarstvo odbrane također je dalo odgovarajuću izjavu.”

Kremaljska prigušena reakcija u ogromnoj je suprotnosti sa oduševljenjem u Ukrajini, gdje su zvaničnici koordinirane napade dronovima opisali kao veliki uspjeh. Ukrajinska sigurnosna agencija SBU je objavila da je 117 dronova, lansiranih iz skrivenih kamiona postavljenih širom ruske teritorije, istovremeno pogodilo aerodrome u najmanje četiri regije.

Operacija je navodno planirala 18 mjeseci i tempirana je samo nekoliko dana nakon što je Rusija pokrenula val masovnih zračnih napada na Ukrajinu.

„Sol na ranu“ dodao je SBU-ov udar na Krimski ili Kerčki most koji povezuje rusku teritoriju i Krimski poluotok koji je Moskva anektirala od Ukrajine 2014. godine. Kako navode Ukrajinci, ispod vode je detoniran eksploziv jačine jednake onoj od 1.100 kilograma TNT-a što je dovelo do oštećenja stuba i obustave saobraćaja.

Ruski ‘Pearl Harbour’

Za razliku od ruskih zvaničnika, tamošnji propagandisti prijete osvetom Ukrajini i Zapadu pokretanjem nuklearnih napada i napadima na aerodrome u državama članicama Sjevernoatlantske alijanse (NATO).

Neki proratni blogeri su skeptičniji i kazali su kako su napadi na aerodrome širom države bili “ruski Pearl Harbor”, što je referenca na razorne japanske napade na američku pomorsku bazu na Havajima 1941. godine, što je uvelo SAD u Drugi svjetski rat. Ti blogeri su išli toliko daleko da su prozvali ruske vlasti i poručili im kako ne bi trebale lagati o napadima i da moraju izvući zaključke kako bi spriječile slične incidente u budućnosti.

“Ruske nuklearne prijetnje ne izgledaju ozbiljno nakon što je postalo jasno da Rusiju možete lišiti velikog dijela njenog nuklearnog potencijala korištenjem dronova i kamiona”, rekao je ruski antivladin kolumnista Sergej Parhomenko za Kyiv Independent, aludirajući na strateške bombardere sposobne za nošenje i lansiranje nuklearnog oružja, a koje je navodno uništila Ukrajina.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sa načelnikom ukrajinske sigurnosne službe Vasiljem Maljukom u Kijevu (Ured za medije predsjednika Ukrajine via AFP)

Vladimir Solovjov, jedan od vodećih propagandista u državi, rekao je tokom svoje TV emisije da je ukrajinska operacija “povod za nuklearni napad” te je pozvao na izvođenje napada na ured ukrajinskog predsjednika u ulici Bankova u Kijevu i aerodroma u Poljskoj i Rumuniji koje navodno koriste ukrajinski avioni.

Komentirajući objavljivanje snimaka s ruskih aerodroma, koje su snimili vojnici tokom ukrajinskih napada, Solovjov je pozvao na uvođenje “najstrožije vojne cenzure” kako bi se suzbili takvi videozapisi.

Margarita Simonjan, glavna urednica kremaljske TV mreže na engleskom jeziku Russia Today, rekla je u Solovjovljevoj emisiji da je “osveta” za ukrajinske napade “neizbježna” i nagovijestila da će odgovorni biti pogubljeni.

Kritike i na račun vlasti

Neki proratni propagandisti, međutim, kritizirali su ruske vlasti.

“Ovaj dan će se kasnije nazvati crnim danom za rusku avijaciju dugog dometa”, napisao je proratni bloger s nadimkom „Fighter-Bomber“ na Telegramu. Komentirajući kontejnere iz kojih su lansirani ukrajinski dronovi, on je napisao da se “stvarno moralo jako potruditi da se zabrlja i promaše takvi kontejneri”.

“Ali uspjeli smo”, dodao je i također se našalio kako se očekuje da će ruske vlasti nagraditi one koji nisu uspjeli zaštititi aerodrome, a ne kazniti ih, aludirajući na rašireni nepotizam i korupciju u ruskoj vojsci.

Proratni bloger Starshe Eddy odbacio je tvrdnje drugih propagandista da su operaciju izvele zapadne obavještajne službe, a ne Ukrajinci.

“Ako su nas Britanci, koristeći ove takozvane ‘glupe’ Ukrajince, uspjeli ovako pogoditi – šta bi onda trebali očekivati ​​od direktnog sukoba sa samim Britancima”, upitao je na Telegramu. “Ukrajinci uopće nisu glupi. Ratuju s nama 3,5 godine, provodeći suptilne, pametne i smjele operacije. Današnja tragedija ući će u udžbenike obavještajnih službi – uključujući i naše.”

Dodao je kako je „britanska obavještajna služba direktno uključena u rat, ali ne treba ponovo prikrivati ​​vlastite neuspjehe okrivljavajući Britance za sve.“

Policajac pregledava ruski kamikaza dron na mjestu ruskog napada dronom u Harkivu 4. juna 2025. (Reuters/ Vitalii Hnidyi)

Novi detalji ‘Paukove mreže’

Britanski Guardian je objavio satelitske snimke ruske zrakoplovne baze napravljene nedugo nakon što je Ukrajina izvela operaciju „Paukova mreža“, udar dronovima, koji pokazuju uništene ili teško oštećene strateške bombardere.

Satelitska kompanija Capella Space dostavila je novinskoj agenciji Reuters slike jednog od tih aerodroma, smještenog u sibirskoj regiji Irkutsk, snimljene 2. juna, dan nakon operacije. Izgleda da snimci sintetičkog aperturnog radara (SAR) prikazuju ostatke nekoliko letjelica smještenih uz pistu vojne zračne baze Belaja ili parkiranih u zaštitnim zidovima u blizini.

John Ford, istraživački saradnik u kalifornijskom Centru za studije neširenja oružja James Martin, rekao je da prikazuju ono što se čini kao ostaci dva uništena Tu-22 Backfires – dugometnih, nadzvučnih strateških bombardera koji su korišteni za lansiranje raketnih napada na Ukrajinu. SAR slika, kao i snimci napada dronom također pokazuju da su četiri strateška teška bombardera Tu-95 uništena ili teško oštećena, dodao je.

Brady Africk, analitičar obavještajnih podataka iz otvorenih izvora, slaže se kako su snimci SAR iz zračne baze Irkutsk pokazale da je nekoliko Tu-95 i Tu-22 uništeno i oštećeno, iako je bilo potrebno više snimaka kako bi se pravilno procijenio utjecaj.

„Ipak jasno je da je napad na ovu zračnu bazu bio vrlo uspješan“, prenosi Guardian njegove riječi. „Avioni koji su bili meta napada bili su mješavina bombardera Tu-22 i Tu-95, koje je Rusija koristila za napade na Ukrajinu.“ Dodaje kako se u zračnoj bazi Belaja nalazi nekoliko ‘mamaca’, za koje je rekao da očito nisu uspjeli prevariti ukrajinske dronove.

Prema posljednjim informacijama, ruske snage pojačavaju napade u ukrajinskoj Sumskoj oblasti i postoji opasnost da osvoje istoimeni grad koji se nalazi sjeverno od drugog najvećeg grada Ukrajine – Harkiva. Sumska oblast se ranije navodila kao dio moguće „tampon“ zone Moskve kojom bi se eventualno pokušala zaštiti ruska teritorija od ukrajinskih napada.

No, iskustva iz proteklih dana ne pokazuju da takvi potezi sprečavaju ukrajinske operativce. Sa druge strane, tišina iz Kremlja je također indikativna i mogla bi se tumačiti kao priprema nečeg obimnijeg kako bi „pokušala spasiti obraz“.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama