Rušenje arapskog zida šutnje: Konvoji za razbijanje blokade Gaze historijski preokret

Međunarodni odbor za razbijanje blokade opisao je presretanje broda kao ‘piratstvo i državni terorizam’.

Izraelske snage su presrele brod Madleen u međunarodnim vodama prije nego je stigao do Gaze [Handout via Anadolu]

Istaknuti analitičari i politički lideri složili su se da konvoji za razbijanje blokade koji kreću prema Pojasu Gaze predstavljaju historijski preokret u shvatanju međunarodne solidarnosti, kao i stvarni početak rušenja zida arapske šutnje u suočavanju s izraelskim genocidom nad Palestincima koji se ne zaustavlja.

To je bila tema emisije „Tok događaja“ emitirane 9. juna na Al Jazeeri, koja se bavila posljedicama presretanja broda Madleene od strane izraelske mornarice, te polaskom konvoja iz Tunisa i različitih dijelova svijeta s ciljem razbijanja blokade Gaze.

Međunarodni odbor za razbijanje blokade opisao je presretanje broda kao „piratstvo i državni terorizam“, dok je Turska osudila incident, nazvavši ga „gnusnim činom“ koji, prema njenim riječima, odražava izraelski fašizam. U isto vrijeme, iz Evrope su odmah stigli pozivi da se osigura zaštita aktivista i njihovo hitno oslobađanje.

Glavni sekretar Palestinske nacionalne inicijative dr. Mustafa Barghouti istaknuo je da ovdje postoje svi elementi ratnog zločina, istaknuvši da je izraelska okupacija, uprkos ovom napadu, ipak bila neuspješna jer je brod prenio svoju poruku i usmjerio pažnju svijeta na tragediju u Gazi.

Gostujući u Al Jazeerinoj emisiji „Tok događaja“, Barghouti je naglasio da ova situacija zahtijeva više od same osude. Pozvao je arapske vlade da poduzmu konkretne mjere, uključujući uvođenje bojkota, prekid diplomatskih odnosa s Izraelom i obustavu procesa normalizacije. Istaknuo je kako ovaj trenutak predstavlja „povijesni preokret iz kojeg nema povratka“.

Naglasio je da su se narodi počeli mobilizirati i organizirati konvoje koji idu prema prijelazu Rafah, dodajući da ovaj narodni odgovor predstavlja iskru za dugotrajni pokret s ciljem povezivanja Gaze sa svijetom putem stalnog mosta solidarnosti, dok vlade i dalje zaostaju za pulsom ulica.

Barghouti je također govorio o jazu između stavova arapskih naroda i režima, ali je naglasio da pritisak naroda počinje davati rezultate u evropskim parlamentima, gdje se dižu glasovi koji traže da se Izrael pozove na odgovornost i da se obustavi izvoz oružja toj zemlji.

Drugačije nego prije

Istaknuo je da je odgovor arapske i međunarodne javnosti danas drugačiji nego ikad prije, istaknuvši da svijet počinje gubiti povjerenje u Izrael. Smatra da je sada sazrela prilika za prelazak s emotivne solidarnosti na učinkovito političko i praktično djelovanje.

S druge strane, član britanskog parlamenta Jeremy Corbyn nazvao je događaj s brodom Madleen terorističkim činom koji zaslužuje osudu. Potvrdio je da je učestvovao u masovnim demonstracijama ispred ureda britanskog premijera u znak podrške privedenim članovima posade, tražeći njihovo oslobađanje.

Corbyn je objasnio da se narodni pokret u Evropi širi iz dana u dan, napominjući da su u toku pripreme za organiziranje velikih demonstracija u Londonu 21. juna, koje će biti najveće do sada, kao izraz britanske solidarnosti s Palestincima u suočavanju s kontinuiranim masakrima.

Naglasio je da stalni protesti počinju pokazivati stvarni efekat, napominjući da su neke evropske vlade obustavile ugovore o isporuci oružja Izraelu, dok raste pritisak da se obustavi podrška Izraelu u vidu aviona i naprednog naoružanja.

Corbyn smatra da je „frustrirajuće“ to što vlade šute iako su zločini očigledni. Ipak, naglasio je da će nastavak narodne i političke borbe dovesti do stvarnih promjena, pozivajući da se ne ostaje pasivan posmatrač pred onim što je opisao kao genocid.

Naglasio je da nekoliko zapadnih vlada, prvenstveno Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države, snose pravnu i moralnu odgovornost kao partneri u naoružavanju Izraela. Spomenuo je i to da britanski parlamentarci rade na otvaranju istrage o tom saučesništvu.

Na pitanje da li bi reakcije svijeta bile drugačije da su žrtve bili Izraelci, Corbyn je rekao: „Da su se pojavile slike izraelske djece koja umiru od gladi, svijet ne bi šutio.“ Smatra da je ono što se događa razotkriva lažnost zapadnih tvrdnji o pravdi i ljudskim pravima.

Najmanje što možemo učiniti

Bivši predsjednik Tunisa Moncef Marzouki poslao je poruku iz Pariza, tokom svog gostovanja u Al Jazeerinoj emisiji, apelirajući na egipatske vlasti da ne ometaju tuniski konvoj „Sumud“ (Postojanost) te magrebske i međunarodne delegacije koje idu prema graničnom prijelazu Rafah. Smatra da je dopuštanje konvojima da dođu do prijelaza Rafah najmanje što se može učiniti.

Marzouki je rekao da tuniski konvoj predstavlja početak novog vala, te da ga trebaju slijediti i drugi konvoji. Naglasio je da je to pitanje sada u rukama egipatskih vlasti, koje snose moralnu i političku odgovornost da otvore put ljudima da izraze svoj bijes.

Dodao je da ono što se dešava u Gazi predstavlja „najužasniji događaj kojem je nacija bila izložena od mongolske invazije“. Pozvao je arapske narode da prekinu svoju šutnju, smatrajući da je zatvaranje masa u svoje domove „zločin protiv povijesti, časti i dostojanstva“.

Objasnio je da će se, ako arapske vlade nastave ignorirati ovaj masakr, suočiti s narodnim ustankom u budućnosti, upozoravajući da je ova eksplozija neizbježna te da ljudi neće zaboraviti stavove svojih vlasti prema ovim masovnim zločinima.

Marzouki je istaknuo da Izrael danas uništava potpuni moralni narativ na kojem je decenijama počivao, rekavši da su njegove brutalne prakse razotkrile lažnost njegove retorike i da se moralno uništava prije nego što bude poražen na terenu.

Šutnja je saučesništvo

Dr. Barghouti je ponovio da šutnja nekih arapskih zemalja predstavlja saučesništvo, pogotovo jer se izraelski zločini ne događaju samo u Gazi, već i na Zapadnoj obali, gdje su izbjeglički kampovi Jenin, Tulkarem i Nur Shams izloženi opsežnim kampanjama uništavanja.

Istaknuo je da Izrael bez razlike vrši masakre nad palestinskim narodom, postavljajući pitanje postoji li opravdanost da se zadrže normalizirani odnosi s Izraelom te u čemu je smisao šutnje pred ubijanjem i ranjavanjem palestinskog djeteta svakih 17 minuta od početka agresije.

Naglasio je da je sada potreban „arapski i islamski povik“ koji će poručiti Sjedinjenim Američkim Državama da je „dosta“. Pozvao je na zvanično djelovanje koje će biti u skladu s globalnim narodnim ustankom, smatrajući da službeni nemar nije ništa manje opasan od samih zločina.

U istom kontekstu, Marzouki je istaknuo važnost uloge naroda, pozivajući na kontinuirano organiziranje konvoja solidarnosti, ne samo sezonskih, već stalnih i trajnih. Rekao je da oni koji stanu na put ovim konvojima „neće dobiti ništa osim izolacije i narodnog prezira“.

Dodao je da Izrael svojom trenutnom politikom uništava ne samo vlastiti imidž, već i kredibilitet međunarodnog sistema, te da ono što se događa u Gazi predstavlja veliku sramotu za sistem ljudskih prava koji je Zapad osnovao i za koji tvrdi da ga štiti.

Corbyn je naglasio potrebu da se Izrael pozove na pravnu odgovornost, napominjući da nedavno izdane međunarodne potjernice predstavljaju prvi korak na kojem treba dalje graditi ​​kako bi se izraelski zvaničnici odgovorni za genocid izveli pred lice pravde.

Izvor: Al Jazeera

Reklama