Zašto Hamas nastoji promijeniti sporazum o prekidu vatre u Gazi koji je predložio SAD

Hamas tvrdi da je odgovor bio pozitivan, ali s dodatnim odredbama. Ipak, SAD i Izrael su kritizirali palestinsku grupu.

Palestinci se evakuiraju nakon izraelskog napada na kuću u gradu Gazi, 30. maja 2025. [Ebrahim Hajjaj/Reuters]

Palestinska grupa Hamas tvrdi da se nedavni prijedlog o prekidu vatre u Gazi koji im je prenio specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država Steve Witkoff razlikuje od onog o kojem su se dogovorili sedmicu dana ranije.

Basem Naim, vodeći dužnosnik Hamasa, rekao je u subotu za Al Jazeeru da je grupa “pozitivno odgovorila” na najnoviji prijedlog koji je prenio Witkoff, iako nije ponudio “nikakve garancije za okončanje rata”, prema Naimu.

Izrael je od oktobra 2023. ubio više od 54.000 Palestinaca, a njegova potpuna blokada pomoći od marta uzrokovala je glad u Gazi, gdje živi 2,3 ​​miliona ljudi, od kojih je većina raseljena zbog 19 mjeseci neumoljivog bombardiranja.

Usred međunarodnog pritiska, Izrael je dopustio mali dotok pomoći u Gazu, što su humanitarne organizacije opisale kao “kap u okeanu”.

Evo šta trebate znati o prijedlogu prekida vatre.

Je li Hamas odbacio prijedlog o prekidu vatre?

Prema navodima grupe, ne.

Žena s bebom plače dok Palestinci provjeravaju mjesto noćnog izraelskog napada u Jabaliji u centralnom Pojasu Gaze, 30. maja 2025. [Bashar Taleb/AFP]

Kažu da su pozitivno odgovorili, ali su dodali nekoliko ključnih odredbi.

Koje su ključne tačke u Hamasovom prijedlogu?

Ima ih nekoliko.

Hamas je odgovorio na najnoviji američki prijedlog prekida vatre zahtjevima za put do trajnog prekida vatre, umjesto privremenog gdje bi izraelska vlada mogla jednostrano ponovno pokrenuti neprijateljstva kao što su učinili u martu.

Izraelska policija intervenira dok se stotine demonstranata, uključujući člana Knesseta Meirava Cohena, okupljaju u ulici Jaffa 31. maja 2025. u okupiranom zapadnom Jerusalemu [Saeed Qaq/Anadolu]

Također su pozvali na potpuno povlačenje izraelskih snaga iz Pojasa Gaze i nastavak pomoći i podrške opkoljenom području.

Koje su ključne razlike između ovog prijedloga i onog koji je Witkoff prenio Hamasu?

Witkoff je predložio 60-dnevnu pauzu u neprijateljstvima. Nakon toga, Izrael i Hamas bi radili na dogovoru o produženju pauze.

Problem je u tome što je prošli put kada se to dogodilo, Izrael jednostrano odlučio prekinuti pomoć Gazi i počeo je bombardirati. Kako bi izbjegao sličan scenarij, Hamas je pokušao pregovarati o vremenskom okviru za puštanje zarobljenika, 10 živih i 18 tijela poginulih tokom rata. Witkoffov prijedlog predviđao je puštanje tokom jedne sedmice od 60-dnevne pauze.

Međutim, Hamas se boji da će Izrael nastaviti svoju kampanju bombardiranja nakon puštanja zarobljenika, pa je pozvao na postepeno puštanje tokom pauze.

Gaza se suočava s glađu i teškom pothranjenošću, a djeca su najviše pogođena [Haitham Imad/EPA]

Pozvao je na utvrđeni spisak tema za pregovore kako bi se izbjeglo ono što se dogodilo u prošlim pregovorima s Izraelom, gdje je premijer Benjamin Netanyahu dodao odredbe u onome što kritičari smatraju pokušajem ometanja pregovora i produženja rata.

Prema web stranici Drop Site News, Hamas je također ponovo ubacio odredbu iz sporazuma od 25. maja koju je Izrael povukao.

Ta bi odredba bila da Hamas preda upravljanje Gazom “nezavisnom tehnokratskom odboru”.

Kakva je reakcija SAD-a na Hamasove dodatke?

Witkoff je Hamasov odgovor nazvao “potpuno neprihvatljivim” i rekao da nas “samo vraća nazad”.

“Hamas bi trebao prihvatiti okvirni prijedlog koji smo iznijeli kao osnovu za bliske pregovore, koje možemo odmah započeti ove sedmice”, napisao je na X-u, ranijem Twitteru.

“To je jedini način da u nadolazećim danima zaključimo 60-dnevni sporazum o prekidu vatre u kojem će se polovina živih talaca i polovina preminulih vratiti kući svojim porodicama i u kojem možemo voditi suštinske pregovore u dobroj vjeri kako bismo pokušali postići trajni prekid vatre.”

Američki predsjednik Donald Trump prethodno je izjavio da su dvije strane blizu dogovora.

Šta Izrael kaže?

Čini se da se SAD i Izrael slažu oko uvjeta.

Izrael tvrdi da su se njegovi dužnosnici složili s američkim prijedlogom o 60-dnevnom primirju. Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je da Izrael “podržava i prihvata” novi prijedlog.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu optužen je za odugovlačenje pregovora o prekidu vatre [Ronen Zvulun/Pool Photo via AP]

Netanyahu je kritizirao odgovor Hamasa, ponavljajući Witkoffov stav i svaljujući krivicu na palestinsku grupu zbog neprihvatanja prijedloga.

„Kao što je Witkoff rekao, Hamasov odgovor je neprihvatljiv i vraća situaciju unazad. Izrael će nastaviti svoje djelovanje za povratak naših talaca i poraz Hamasa“, rekao je Netanyahu.

Ako se SAD i Izrael slažu, zašto Hamas odustaje?

Hamas je oprezan zbog prošlih slučajeva u kojima je Izrael odlučio jednostrano prekršiti primirje. To se dogodilo u martu, kada je Netanyahu odlučio potpuno blokirati ulazak pomoći u Gazu i ponovo pokrenuti rat.

Tamer Qarmout, vanredni profesor na Institutu za postdiplomske studije u Dohi, opisao je pregovore između Hamasa i Izraela kao one koji se odvijaju „bez ikakve dobre vjere“.

„Izrael je fiksiran na jedan ključni cilj, a to je kapitulacija i predaja Hamasa te njihov nestanak s mjesta događaja“, rekao je Qarmout za Al Jazeeru.

„Hamas je uključen u ove pregovore samo kako bi pokušao smanjiti užase rata, dopustiti ulazak neke humanitarne pomoći i također potražiti dostojanstven izlaz. Niko u Hamasu ne želi vidjeti kako se predaje na ovaj način.“

Šta se sada događa?

U međuvremenu, Izrael nastavlja napadati Gazu.

Ranjeni Palestinci, uključujući djecu i bebe, dovedeni su u arapsku bolnicu al-Ahli nakon napada izraelske vojske u Gazi 29. maja 2025. [Dawoud Abo Alkas/Anadolu]

U nedjelju su izraelske snage otvorile vatru na Palestince koji su se okupili na mjestima za distribuciju pomoći kojima upravlja američka grupa Humanitarna fondacija za Gazu, u južnoj i centralnoj Gazi. Najmanje 31 osoba ubijena je u Rafahu, a još jedna u blizini koridora Netzarim.

U međuvremenu, stambene kuće diljem Gaze i dalje se neumoljivo bombardiraju.

Izvor: Al Jazeera

Reklama