Šta je Projekat Esther, priručnik protiv propalestinskog pokreta u SAD-u

Zagovornici kažu da se čini da Trumpova administracija slijedi preporuke Projekta Esther za suzbijanje aktivizma.

Protest solidarnosti s Palestinom ispred Demokratske nacionalne konvencije u Chicagu, Illinois, 21. augusta 2024. [Ali Harb/Al Jazeera]

Washington, DC – Kada je Fondacija Heritage, istaknuti desničarski think tank u Sjedinjenim Američkim Državama, prošle godine objavio priručnik o tome kako uništiti pokret solidarnosti s Palestinom, nije privukao puno pažnje.

Međutim, više od osam mjeseci kasnije, dokument o politici – poznat kao Projekat Esther – sada je pod pojačanim nadzorom aktivista i medija, dijelom i zato što se čini da predsjednik Donald Trump slijedi njegov plan.

Autori Projekta Esther predstavili su svoj izvještaj kao skup preporuka za borbu protiv antisemitizma, ali kritičari kažu da je krajnji cilj dokumenta “otrovati” grupe koje kritiziraju Izrael prikazujući ih kao saradnike Hamasa.

Projekat Esther nastao je kao odgovor na rastuće proteste protiv američke podrške izraelskom ratu u Gazi, koji su stručnjaci Ujedinjenih naroda i grupe za ljudska prava opisali kao genocid.

Dakle, šta je Projekat Esther i kako se primjenjuje protiv aktivista? Evo pogleda na dokument i njegove daljnje implikacije za SAD.

Šta je Fondacija Heritage?

Fondacija Heritage je utjecajni konzervativni think tank u Washingtonu, čija je deklarirana misija „formulirati i promovirati javne politike temeljene na načelima slobodnog poduzetništva, ograničenja utjecaja vlade, individualne slobode, tradicionalnih američkih vrijednosti i snažne nacionalne odbrane“.

Ipak, kritičari tvrde da Projekat Esther poziva na miješanje vlade kako bi se ograničile individualne slobode, uključujući prava na slobodu govora i udruživanja kada je riječ o protivljenju politikama izraelske vlade.

Prema izvještaju New York Timesa objavljenom ranije ovog mjeseca, projekt nadgleda Victoria Coates, potpredsjednica Fondacije Heritage koja je bila zamjenica savjetnika za nacionalnu sigurnost tokom Trumpovog prvog mandata.

Fondacija Heritage također stoji iza Projekta 2025, koji kritičari opisuju kao autoritarni priručnik za drugi Trumpov predsjednički mandat.

Uoči izbora prošle godine, demokrati su više puta pozivali na Projekat 2025 kako bi kritizirali Trumpa, ali tada se Trump distancirao od dokumenta.

Šta se Projektom Esther želi postići?

Inicijativa kaže da ima za cilj “demontirati infrastrukturu koja održava” ono što naziva “Mrežom podrške Hamasu” u roku od 24 mjeseca.

Šta je ‘Mreža podrške Hamasu’, prema Projektu Esther?

Autori tvrde da su grupe koje se bave zagovaranjem palestinskih prava članovi Mreže podrške Hamasu (HSN).

Oni definiraju navodnu mrežu kao „ljude i organizacije koje su direktno i indirektno uključene u promoviranje Hamasovih ciljeva, što je suprotno američkim vrijednostima i na štetu američkih građana i američkih nacionalnih sigurnosnih interesa“.

Ukratko, dokument tvrdi da je „propalestinski pokret“ zapravo „teroristička mreža podrške“.

Postoji li ‘Mreža podrške Hamasu’?

Ne.

U SAD-u, koji ima stroge zakone protiv pružanja materijalne podrške grupama označenim kao „terorističke organizacije“, uključujući Hamas, ne postoji takva mreža.

Beth Miller, politička direktorica u Jevrejskom glasu za mir (JVP), grupi koju Fondacija Heritage navodi kao dio mreže, nazvala je optužbe Projekta Esther „neobičnim“.

„To otkriva dužinu laži i apsurda kroz koje prolaze kako bi pokušali srušiti pokret za palestinska prava“, rekla je Miller za Al Jazeeru.

Fondacija Heritage nije odgovorila na Al Jazeerin zahtjev za komentar.

Kako Projekat Esther planira uništiti pokret za palestinska prava?

Dokument poziva na višestruku kampanju protiv pristalica palestinskih prava, ciljajući ih pravno, politički i finansijski.

Inicijativa navodi 19 ciljeva koje označava kao „željene učinke“.

To uključuje uskraćivanje pristupa palestinskim zagovornicima prava univerzitetima, zagovornicima prava koji nisu američki državljani, osiguravanje da platforme društvenih mreža ne dopuštaju „antisemitski sadržaj“ i predočavanje dokaza o „kriminalnim aktivnostima“ palestinskih zagovornika izvršnoj vlasti.

Također poziva na odbijanje izdavanja dozvola za proteste organizirane u znak podrške palestinskim pravima.

Projekat Esther predlaže da izraelski podržavatelji provedu „legalno, privatno istraživanje“ propalestinskih grupa kako bi „otkrili kriminalne radnje“ i potkopali njihov kredibilitet.

„Moramo se boriti za pravo“, piše u njemu, misleći na taktiku korištenja parnica za pritisak na protivnike.

Pretvara li Trumpova administracija preporuke Projekta Esther u politiku?

Čini se da se to dešava.

„Faza u kojoj se sada nalazimo počinje provoditi neke od smjerova napora u smislu zakonodavnih, pravnih i finansijskih kazni za ono što smatramo materijalnom podrškom terorizmu“, rekla je Coates za The New York Times.

Čini se da je Trumpovo suzbijanje protesta na fakultetima u skladu s onim što Projekat Esther pokušava postići.

Na primjer, američka administracija opoziva vize stranim studentima koji kritiziraju Izrael. To odražava prijedlog u Projektu Esther, koji poziva na identificiranje studenata „koji krše uvjete za studentske vize“.

Fondacija Heritage također opširno citira Canary Mission – web stranicu posvećenu doxingu i blaćenju propalestinskih studenata – u svojim fusnotama za Projekat Esther. Također se sumnja da se Trumpova administracija, zajedno s drugim proizraelskim grupama, oslanja na web stranicu kako bi identificirala studente za deportaciju.

Osim toga, Projekat Esther navodi da “programi za Bliski istok, Sjevernu Afriku ili islamske studije“ imaju profesore koji su „neprijateljski raspoloženi prema Izraelu“.

Trumpova administracija vrši pritisak na elitne univerzitete da revidiraju akademske odjele, uključujući programe bliskoistočnih studija, koje smatra pristranima u korist Palestinaca. Univerzitet Columbia, na primjer, imenovao je prorektora da pregleda njihove programe na Trumpov zahtjev, „počevši odmah s odsjekom za Bliski istok“.

Bijela kuća nije odgovorila na Al Jazeerin zahtjev za komentar.

Koje grupe Projekat Esther imenuje kao mete?

Inicijativa eksplicitno identificira nekoliko arapskih, muslimanskih i progresivnih jevrejskih organizacija, kao i studentskih grupa kao dio takozvane Hamasove mreže podrške (HSN).

Inicijativa tvrdi da se „mreža vrti oko“ Američkih muslimana za Palestinu (AMP), obrazovne i građanske zagovaračke grupe.

Osama Abuirshaid, izvršni direktor AMP-a, rekao je da Projekat Esther upire prstom u grupu jer u svom nazivu ima riječ „musliman“, igrajući na islamofobnu netrpeljivost.

„Američki muslimani za Palestinu laka su meta. S obzirom na islamofobne tendencije, lako je pretpostaviti krivicu američkih muslimana, Palestinaca. To je ime koje se lako pamti“, rekao je Abuirshaid za Al Jazeeru.

Dodao je da je grupa također meta jer je efikasna i ima „čvrsto biračko tijelo“.

„Ako uspiju ‘osakatiti’ i srušiti AMP, to će imati zastrašujući efekat unutar pokreta. Stoga misle da će, ako nas uspiju srušiti, druge organizacije prestati raditi na solidarnosti s Palestinom“, rekao je Abuirshaid.

Zašto je fokus na univerzitetima?

Tariq Kenney-Shawa, stručnjak za američku politiku u Al-Shabaki, palestinskom think tanku, rekao je da Projekat Esther cilja na univerzitete jer Izrael iscrpljuje podršku među mladima u SAD-u.

„Zato postoji tako veliki fokus na univerzitete i univerzitetske kampuse“, rekao je za Al Jazeerin podcast The Take.

Kenney-Shawa objasnio je da podrška izraelskom ratu u Gazi opada u svim američkim demografskim grupa. Ali na univerzitetskim kampusima promjena je izraženija.

„Iako se ova promjena apsolutno odnosi na cijeli politički spektar, očito je puno izraženija na ljevici i među mladim Amerikancima“, rekao je Kenney-Shawa.

Nedavna anketa istraživačkog centra Pew pokazala je da 53 posto američkih ispitanika ima negativno mišljenje o Izraelu, a taj broj raste na 71 posto među demokratima mlađima od 50 godina.

Djeluje li Projekat Esther?

Zagovornici kažu da će u neposrednoj budućnosti obračun s pokretom solidarnosti s Palestinom ugroziti sigurnost i dobrobit aktivista, posebno stranih studenata. Ali to je također izazvalo negativne reakcije.

„Ekstremna priroda ovih napada također je ohrabrila ljude da prkosno nastave govoriti suočeni s tim napadima“, rekla je Miller iz JVP-a.

„I zapravo je, u mnogim slučajevima, probudila ljude, koji prije nisu obraćali pažnju, na licemjerje koje je tako dugo postojalo u spremnosti da se ušutkaju i cenzuriraju palestinski aktivisti za ljudska prava.“

Ranije u maju, nekoliko desničarskih zastupnika i Trumpovih saveznika usprotivilo se zakonu kojim se žele proširiti ograničenja bojkota Izraela, navodeći zabrinutost za slobodu govora.

Abuirshaid je ponovio komentare Beth Miller. Priznao je da medijski napadi, hapšenja i tužbe protiv zagovornika i studentskih demonstranata “odvlače pažnju” od misije usmjerene na Palestinu.

Međutim, dodao je: “Bit ću jasan: To nas motivira da nastavimo ovu borbu.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama