Trumpovo upozorenje Netanyahuu: Bilo kakva akcija protiv Irana neprimjerena

Javno upozorenje američkog predsjednika Donalda Trumpa izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu o posljedicama bilo kakve akcije protiv Irana izazvalo je niz pitanja o porukama koje to nosi.

Netanyahu treba Trumpa mnogo više nego što Trump treba Netanyahua, kazao je Ali Vaez (Kevin Mohatt / Reuters)

Javno upozorenje američkog predsjednika Donalda Trumpa izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu o posljedicama poduzimanja bilo kakve akcije protiv Irana izazvalo je niz pitanja o porukama koje to nosi te šansama za obuzdavanje bilo kakvog izraelskog vojnog napada na iranska nuklearna postrojenja.

U tom kontekstu, stručnjak za izraelska pitanja Muhannad Mustafa ističe da Izrael pokušava utjecati na očekivani sporazum između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana, prelazeći iz faze opstruiranja pregovora u pokušaj utjecaja na uvjete sporazuma i nametanja izraelskih uvjeta.

Mustafa je naglasio da jasno i direktno američko upozorenje Netanyahuu u vezi s Iranom „u potpunosti uklanja izraelski pritisak i potpuno ga poništava”.

Na temelju toga, Izrael je poslao šefa Mossada Davida Barneu i ministra za strateška pitanja Rona Dermera u SAD nakon što se uvjerio da je Washington na putu da sklopi sporazum s Iranom.

Mustafa smatra da Trump time poručuje Izraelu: „Nemate drugog izbora nego prihvatiti ovaj sporazum”, što se može tumačiti kao američko odbacivanje izraelskih upozorenja u vezi s Iranom.

Trump je u međuvremenu otkrio dio razgovora koji je vodio s Netanyahuom o toj temi, rekavši da mu je poručio da „bilo kakva akcija protiv Irana nije primjerena”, opravdavajući to činjenicom da su „Washington i Teheran sada blizu postizanja rješenja”.

Ali Vaez, direktor Projekta za Iran pri Međunarodnoj kriznoj grupi sa sjedištem u Briselu, rekao je da stav Washingtona o izbjegavanju novog rata na Bliskom istoku “nije ništa novo i prisutan je još od administracije Baracka Obame”.

Međutim, Vaez smatra da ovako jasno Trumpovo obraćanje Netanyahuu predstavlja veliku i suštinsku promjenu u američkom stavu, posebno jer američki predsjednik ne vjeruje da su diplomatske opcije s Iranom iscrpljene.

Vojni napad

Mustafa je izrazio uvjerenje da Izrael ne može pokrenuti vojni udar na iranska nuklearna postrojenja bez odobrenja SAD-a, napominjući da bi svaki takav napad „mogao dovesti do regionalnog rata koji bi ugrozio američke interese”.

Iako je priznao da postoji američko-izraelska usaglašenost oko toga da Iran ne bi trebao postati država na nuklearnom pragu, Mustafa je rekao da Izrael „ne želi samo sporazum koji raspravlja o iranskom nuklearnom programu, već želi i rušenje iranskog režima”.

Vaez je rekao da Izrael „može napasti iranski nuklearni program, ali ga ne može u potpunosti uništiti”, dodajući da bi bilo kakav izraelski napad mogao samo privremeno odgoditi program.

Ipak, dodao je da ne treba „isključiti mogućnost vojnog sukoba, posebno ako diplomatska opcija ne uspije”, naglašavajući da to „nije opcija koju Trump preferira, jer je došao sa ciljem da okonča ratove, a ne da ih započinje”.

Američki dužnosnici otkrili su da postoje neslaganja između Trumpove administracije i izraelske vlade u vezi s razgovorima s Iranom o njegovom nuklearnom programu.

Naveli su da su Trump i Netanyahu vodili napetu raspravu u trenutku kada je Izrael pravio planove i bio odlučan da napadne na iranska nuklearna postrojenja kako bi poremetio pregovore.

Američki list The New York Times prenosi, pozivajući se na dužnosnike u Washingtonu, da je izraelska prijetnja napadom potaknula Trumpa na razgovor s Netanyahuom prošle sedmice, upozoravajući ga da ne poduzima nikakve akcije koje bi ugrozile pregovore između SAD-a i Irana o novom nuklearnom sporazumu.

Američko-izraelska neslaganja

Muhannad Mustafa je zaključio da će bilo kakav sporazum između Washingtona i Teherana biti poput drugog 7. oktobra za Netanyahua.

Naglasio je da Netanyahu treba Trumpa, baš kao što Izraelu trebaju Sjedinjene Američke Države, posebno kada je riječ o opskrbi oružjem i političkoj i diplomatskoj podršci u međunarodnim institucijama.

Ističe da Izrael „može manevrirati u pogledu palestinskog pitanja i rata u Gazi, ali ne može manevrirati u regionalnim pitanjima koja su vezana za američke interese”.

Ali Vaez priznaje da Trump „ne želi da Iran posjeduje nuklearno oružje, ali istovremeno želi da Iran bude prosperitetna država”.

Zaključio je da „Netanyahu treba Trumpa mnogo više nego što Trump treba Netanyahua”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama