‘Ples zastava’: Noćna mora za stanovnike Starog grada u Jerusalemu

„Na taj dan se osjećamo kao zatvorenici, ne samo u vlastitim domovima, već i kao taoci straha. Ulice su zatvorene, policija patrolira svakim sokakom, a doseljenici viču, pjevaju i provociraju nas izraelskim zastavama. Pod opsadom smo i zabranjeno nam je kretanje, onemogućen normalan život. Imamo osjećaj da nam je toga dana uskraćeno i pravo na disanje“.
Ovim riječima je mlada Palestinka (L.A.), koja živi u Starom gradu u Jerusalemu, odgovorila na pitanje kako proslave Jevreja povodom „Dana ujedinjenja Jerusalema“ utječu na njihove živote, budući da se stanovnici Starog grada danima ranije počinju pripremati za ovu izraelsku nacionalnu svečanost.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSkup podrške Palestincima u Beogradu, traži se zaustavljanje izvoza oružja Izraelu
Izrael nastavlja kampanju smrti širom Pojasa Gaze
Izrael sistematski uništava stambene objekte u Gazi
“Marš zastava“, poznat i kao “Ples zastava“, jedan je od najuočljivijih oblika provođenja politike judaizacije u Istočnom Jerusalemu. Riječ je o godišnjoj manifestaciji u kojoj učestvuju deseci hiljada izraelskih doseljenika i desničara. Održava se 28. dana osmog mjeseca prema hebrejskom kalendaru, što ove godine pada u ponedjeljak. Poznat je i kao Dan ujedinjenja Jerusalema, odnosno dan kada Izrael slavi preuzimanje kontrole nad Jerusalemom i okupaciju njegovog istočnog dijela tokom rata u junu 1967. godine, koji je u arapskom svijetu poznat kao Naksa.
Napadi uz policijsku zaštitu
Govoreći o pripremama za ovaj dan, L.A. je izjavila za Al Jazeeru: “Svi stanari savjetuju jedni druge da zatvore prozore, pripaze na djecu i paze da ne izlaze iz kuće. Sretan je svako ko uspije taj dan provesti izvan Starog grada. Oni koji ostanu, zatvaraju se kod kuće i nastoje na sve moguće načine zaštiti sebe i svoju imovinu. Ako se nešto dogodi, niko ga neće zaštititi“.
Što se tiče napada doseljenika koji učestvuju u „Plesu zastava“ na palestinske stanovnike Jerusalema i njihovu imovinu, ova Palestinka kaže da se ti napadi ne svode samo na psovke, viku i namjerno glasno pjevanje rasističkih pjesama, već uključuju i fizičke napade koji nerijetko dovode do različitih vrsta lomova. Često dolazi i do uništavanja palestinske imovine, poput razvaljivanja vrata i razbijanja prozora.
Osvrćući se na ulogu izraelske policije na taj dan, ova Palestinka, koja živi u četvrti Al-Sa'diya u Starom gradu, kaže da policija štiti doseljenike, zatvara puteve Palestincima i pretresa palestinsku djecu. Ako dođe do hitnog slučaja, poput potrebe da porodica preveze bolesnika kolima hitne pomoći, policija odugovlači s otvaranjem kontrolnih tačka, zbog čega su stanovnici primorani sami nositi pacijenta i iznijeti ga izvan zidina Starog grada.
‘Još smo više vezani za Jerusalem’
L.A. je na kraju govorila o svojim osjećajima kao Palestinska iz Jerusalema dok posmatra desetke hiljada izraelskih zastava kojima ekstremisti mašu ispred Bab al-Amuda (Damaska kapija) i ispred njezine kuće u sokacima Starog grada. „Bol je neopisiva. Zastave nisu samo komad platna, već jasna poruka nama da su oni ovdje, a da mi ne bismo trebali biti. Ali svaki put kad njima mašu, mi se još čvršće držimo Jerusalema i ove zemlje. Ključeve svojih domova nosimo u srcima, jer je Jerusalem naš grad. Neka oni mašu hiljadama zastava – mi smo prisutni u svakom kutku, kamenu i dahu ovog grada“, rekla je.
Počevši od ranih jutarnjih sati u ponedjeljak, 26. maja, stotine doseljenika počet će pristizati u Stari grad kako bi marširali njegovim uskim ulicama, mašući izraelskim zastavama. Vrhunac proslave očekuje se pred kraj dana, kada će deseci hiljada njih učestvovati u povorci, uz uzvike mržnje prema islamu i Arapima. Tokom povorke dolazi i do nasilnog ponašanja i provokacija stanovnika i trgovaca Starog grada, kojima izraelska policija svake godine naređuje da zatvore svoje trgovine, čime pokušava skinuti odgovornost sa sebe za svu eventualnu štetu koja bi mogla nastati.
Muški učesnici povorke kreću iz Ulice kralja Georgea u zapadnom dijelu Jerusalemu i ulaze u Stari grad kroz Damasku kapiju. Ženske učesnice kreću ispred groblja Mamilla, zapadno od Starog grada i ulaze kroz Bab al-Khalil (Hebronska kapija), proći kroz Armensku četvrt i stići na trg ispred Zida plača, gdje se održava glavno okupljanje i centralna proslava.
Narušavanje svetosti Al-Akse
Uz ovu glavnu manifestaciju, grupe „Brdo hrama“ već sedmicama mobiliziraju veliki broj pristalica kako bi se pripremili za masovni upad u kompleks džamije Al-Aksa, pozivajući pritom na isticanje izraelskih zastava u džamijskom dvorištu tokom jutarnjih i večernjih sati, koji su već ranije određeni za upade doseljenika.
Kao dio najnovijih metoda mobilizacije, Savez ekstremističkih hramskih organizacija objavio je huškački promotivni video u kojem 13 rabina poziva pristalice vjerskog cionističkog pokreta da masovno upadnu u kompleks džamije Al-Aksa u ponedjeljak, kada se obilježava godišnjica izraelske okupacije i aneksije Istočnog Jerusalema.
Zatvaranje trgovina
Trgovci u Starom gradu i okolnim ulicama plaćaju visoku cijenu ovog dana, kaže Hijazi al-Rishq, generalni sekretar Privredne komore u Jerusalemu. U razgovoru za Al Jazeeru naglašava da se Jerusalem na Dan ujedinjenja Jerusalema pretvara u vojnu utvrdu zbog brojnih kontrolnih punktova i patrola, posebno na ulazima u Stari grad te unutar njegovih četvrti i uskih ulica.
Al-Rishq je dodao da su trgovci u ulicama Al-Wad, Al-Silsila, Al-Mujahideen i Suwayqat Allun najviše pogođeni tog dana, jer doseljenici koji prolaze namjerno uništavaju reklame i bacaju robu izloženu ispred trgovina na tlo, nanoseći velike gubitke trgovcima. Također, stavljaju drvene štapove u brave zatvorenih trgovina kako bi ih uništili. Ovi napadi se izvode pred očima policije, koja ne hapsi nijednog počinitelja.
Doseljenici koji učestvuju u „Plesu zastava“ ne samo da napadaju imovinu trgovaca, već i namjerno vrijeđaju Boga i poslanika Muhammeda, uzvikuju rasističke slogane poput „Smrt Arapima“, pljuju na prolaznike i provociraju na razne načine.
Prema riječima Al-Rishqa, policija prisiljava trgovce da zatvore svoje trgovine, a oni koji ne poslušaju naredbu mogu biti kažnjeni, poput toga da se njihovo ime proslijedi poreskim vlastima kao oblik odmazde.
„Nažalost, represija nije ograničena samo na prostor unutar zidina Starog grada, već se proteže i na trgovačke zone izvan zidina, kao što su ulice Al-Musrara, Amr Ibn al-Aas, Al-Zahra, Sultan Suleiman, Salahuddin al-Ayoubi i Al-Rashid.
U ovim ulicama, prema Al-Rashiqovim podacima, nalaze se 664 trgovine, a unutar zidina Starog grada radi još 1020 trgovina.