Putin stvara privid pregovora, dok jača vojsku i planira nove ofanzive

Bivši ruski diplomata, vodeći ukrajinski vojni stručnjak i drugi analitičari vjeruju da Putin pokušava prevariti svijet da pomisli da je otvoren za primirje, a istovremeno jača rusku vojsku.

Ruski i američki predsjednik međusobno su se hvalili dok se rat u Ukrajini nastavlja [Maxim Shemetov / Reuters]

Predsjednik Sjedinjenih Država Američkih Donald Trump zvučao je u ponedjeljak oduševljeno kada je najavio početak direktnih pregovora između Ukrajine i Rusije.

„Rusija i Ukrajina će odmah početi pregovore o prekidu vatre i, što je još važnije, okončati rat“, napisao je Trump na svojoj društvenoj mreži Truth Social.

Izjava se činila u skladu s Trumpovim kanonom umjetnosti dogovora – donijela bi brzo i učinkovito mirovno rješenje za najžešći oružani sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata i koristila bi globalnoj sigurnosti.

Međutim, evropski i ukrajinski analitičari koje je intervjuirala Al Jazeera, uključujući bivšeg ruskog diplomatu i bivšeg visokog ukrajinskog vojnog dužnosnika, rekli su da je ruski predsjednik Vladimir Putin, pristajući na nastavak direktnih pregovora koji su napušteni 2022. godine, postigao prešutni diplomatski trijumf nad Trumpom. Osim toga, rekli su i da je Putin osujetio primirje na kojem njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenski insistira već mjesecima i isključio Washington iz pregovora.

Ruski čelnik će vjerovatno odugovlačiti pregovore unedogled dok istovremeno okuplja desetke hiljada novih vojnika, u pokušaju da osvoji više ukrajinskog teritorija dok kiše i snijeg ne zaustave ovogodišnju ofanzivu, rekli su.

Štaviše, naizgled se povinujući Trumpovim zahtjevima da direktno komunicira s Kijevom, Putin je izbjegao daljnje američke sankcije stvarajući privid razgovora.

„Putin u suštini koristi Trumpa samo kako bi stvorio sliku da su Putin ili Rusija spremni pregovarati“, rekao je za Al Jazeeru Anton Šehovcov, voditelj Centra za demokratski integritet, think tanka sa sjedištem u Beču. „Međutim, jedina stvar o kojoj je Rusija spremna pregovarati je kapitulacija Ukrajine, ništa drugo“.

„Ne vidim o čemu Putin može razgovarati sa Zelenskim, jer Putin ne smatra Zelenskog osobom vrijednom komunikacije“, dodao je. „Ne vidim nikakav napredak ovdje.“

Putin godinama odbacuje Zelenskog kao “političku marionetu” čija “neonacistička hunta” navodno prisiljava prirodno proruske Ukrajince da prihvate destruktivne zapadne vrijednosti.

U ponedjeljak navečer, nakon dvosatnog telefonskog razgovora s Trumpom, Putin se pojavio na ruskoj televiziji kako bi zahvalio američkom kolegi na “njegovoj podršci u nastavku direktnih pregovora” i izjavio da Kremlj namjerava izraditi “memorandum o budućem sporazumu” i “moguće primirje”.

‘Moskva ne želi prave razgovore s Kijevom’

Boris Bondarev, bivši ruski diplomata koji je dao otkaz u Ministarstvu vanjskih poslova iz protesta protiv potpune invazije Moskve na Ukrajinu 2022. godine nazvao je Putinovu spremnost “imitacijom”.

„Razgovori neće biti razgovori jer Moskva ne želi prave razgovore s Kijevom“, rekao je Bondarev za Al Jazeeru. „Za Putina, Ukrajina je samo alat, posrednik, satelit koji sam ništa ne odlučuje.“

Zato je Putin, dodaje, imenovao Vladimira Medinskog, bivšeg ministra kulture, za glavnog pregovarača. Medinski, koji je autor historijskih knjiga kritiziranih zbog netačnih podataka, do sada nije zvučao diplomatski.

On je 16. maja zaprijetio da će rat trajati „koliko god bude potrebno“ i rekao ukrajinskim diplomatima da se Rusija borila protiv Švedske 21 godinu, između 1700. i 1721. godine, kako bi okupirala današnje baltičke države i izgradila svoju novu carsku prijestolnicu, Sankt Peterburg, na bivšim švedskim zemljama.

Dakle, mirovni proces koji je Trump proglasio svojim postignućem zapravo je „glavna stvar koju je Putin postigao“, rekao je Bondarev.

„Ovo je imitacija kako bi neko na Zapadu pomislio da je mirovni proces započeo i zato nema potrebe pomagati Ukrajini, vršiti pritisak na Putina i nametati nove sankcije“, rekao je.

Putin je također uspio izbjeći primirje u neprijateljstvima koje bi pomoglo ukrajinskim snagama da utvrde svoje položaje duž 1.100 kilometara duge linije fronta, prema riječima Nikolaja Mitrohina, istraživača na njemačkom Univerzitetu Bremen.

„Očigledno je Putin uspio poništiti vrlo nepovoljnu inicijativu Zelenskog da odmah počne 30-dnevno primirje“, rekao je za Al Jazeeru.

Dok pregovara, pojašnjava i odgađa pregovore, Putin bi mogao pokušati zauzeti više zemlje u istočnoj i sjevernoj Ukrajini, pa čak i obnoviti divovsku branu Kahovka koja je snabdijevala vodom anektirani Krim prije nego što je uništena 2023. godine, rekao je.

U međuvremenu, Moskva je regrutirala 160.000 vojnika i nastavlja regrutirati po 50.000 vojnika mjesečno, dijelom zahvaljujući ponudi visokih bonusa za regrutiranje, prema riječima Ihora Romanenka, bivšeg zamjenika načelnika glavnog štaba Ukrajine.

„Morat će ih barem malo obučiti kako ne bi tako brzo stradali, pa bi do kraja juna Moskva mogla prikupiti nove resurse“, rekao je za Al Jazeeru.

‘Trump se složio s Putinom’

Evropa nije bila impresionirana onim što su se Trump i Putin dogovorili te je u utorak uvela 17. krug sankcija protiv Moskve.

Brisel i London rekli su da će sankcije biti usmjerene na rusku „flotu tankera u sjeni“, finansijske institucije koje pomažu Moskvi da izbjegne ranije sankcije i lance snabdijevanja ruskih proizvođača oružja.

Međutim, evropske sankcije bit će manje učinkovite bez američkih mjera jer Putin „djeluje na način ‘podijeli pa vladaj'“, rekao je Romanenko.

„Želio je da se svi na Zapadu povuku iz Ukrajine, kako ne bi bilo snabdijevanja oružjem, a onda bi mogao provesti još jedno ‘imperijalno preuzimanje’ ukrajinskih teritorija“, zaključio je.

Američki državni sekretar Marco Rubio rekao je u utorak da Trump nerado uvodi nove sankcije Rusiji.

„Ako je, zaista, jasno da Rusi nisu zainteresirani za mirovni sporazum i da samo žele nastaviti rat, vrlo je moguće da će doći do te tačke“, rekao je Rubio američkom Senatu. Također je insistirao da Putin „nije dobio niti jedan ustupak“ od Trumpa.

U međuvremenu, prokremljovski posmatrači su oduševljeni.

„Ovo su bili vrlo uspješni razgovori. Moguće je da će ukrajinski režim prisilno prihvatiti ruske uvjete i tako će se postići mir“, napisao je u ponedjeljak na Telegramu moskovski analitičar Sergej Markov. „Ukrajinski režim i evropski čelnici šokirani su razgovorima, smatraju ih katastrofom za Ukrajinu. Misle da se Trump s Putinom složio gotovo o svemu“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama