Šta je odbrambeni sistem Zlatna kupola koji Trump najavljuje

Ambiciozni svemirski prijedlog vrijedan 175 milijardi dolara ima za cilj suzbiti zračne prijetnje, ali Kina tvrdi da bi to izazvalo utrku u naoružanju.

Trump objavljuje da je odabrao put naprijed za svoj ambiciozni raketni odbrambeni štit Zlatna kupola [Chris Kleponis/Pool/EPA]

Američki predsjednik Donald Trump u utorak je objavio da je odabrao dizajn vrijedan 175 milijardi dolara za višeslojni program raketne odbrane Zlatna kupola, čiji je cilj suprotstaviti se zračnim prijetnjama „čak i ako su lansirane iz svemira“.

Kao dio projekta, SAD bi rasporedio presretače raketa u svemiru kako bi se zaštitio od balističkih i hipersoničnih prijetnji.

Evo više o projektu Zlatna kupola.

Šta je Trump najavio?

Trump je u utorak najavio početno finansiranje od 25 milijardi dolara za projekt koji će koštati 175 milijardi dolara i biti dovršen do kraja njegovog trenutnog mandata 2029. godine.

„Nakon što bude u potpunosti izgrađena, Zlatna kupola bit će sposobna presresti projektile čak i ako su lansirane s drugih strana svijeta, pa čak i ako su lansirane iz svemira“, rekao je Trump.

„Ovo je vrlo važno za uspjeh, pa čak i opstanak naše zemlje.“

Trump je također najavio da će general američkih svemirskih snaga Michael Guetlein biti glavni voditelj programa, odgovoran za nadzor napretka projekta.

„Obećao sam američkom narodu da ću izgraditi vrhunski raketni odbrambeni štit kako bih zaštitio našu domovinu od prijetnje stranog raketnog napada“, rekao je Trump.

Trump je dodatno najavio: „Kanada nas je pozvala i žele biti dio toga. Dakle, razgovarat ćemo s njima.“

Šta je projekat Zlatna kupola?

Trump je rekao da je Zlatna kupola napravljena za rušenje „hipersoničnih raketa, balističkih raketa i naprednih krstarećih raketa“, dodajući da će program imati presretače i senzore bazirane u svemiru.

Šef Pentagona Pete Hegseth, govoreći uz Trumpa, rekao je da je sistem usmjeren na zaštitu „domovine od krstarećih raketa, balističkih raketa, hipersoničnih raketa, dronova, bilo da su konvencionalni ili nuklearni“.

Objava dolazi samo nekoliko mjeseci nakon 27. januara, kada je Trump potpisao izvršnu naredbu o „započinjanju izgradnje najsavremenijeg raketnog odbrambenog štita Željezna kupola, koji će moći zaštititi Amerikance“.

Željezna kupola je izraelski sistem raketne zaštite koji detektira dolaznu raketu, određuje njenu putanju i presreće je. Razvoj sistema finansiran je bespovratnim sredstvima SAD-a.

Trump je rekao da će se u izgradnji projekta koristiti postojeći odbrambeni kapaciteti te je predvidio da će ukupni trošak biti oko 175 milijardi dolara.

Bijela kuća još nije objavila daljnje detalje o projektu. Iako je Trump rekao da će se sistem razvijati u SAD-u, nije imenovao koje će kompanije biti uključene.

Svemirski odbrambeni sistem prvi je zamislio Ronald Reagan, republikanski predsjednik SAD-a od 1981. do 1989. Usred Hladnog rata, Reagan je predložio barijeru nuklearnom oružju koja je uključivala svemirsku tehnologiju, kao dio svoje Strateške odbrambene inicijative ili projekta Ratovi zvijezda.

„Doista ćemo dovršiti posao koji je predsjednik Reagan započeo prije 40 godina, zauvijek okončavajući raketnu prijetnju američkoj domovini“, rekao je Trump u utorak.

Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt stoji pored plakata s natpisom ‘Zlatna kupola za Ameriku’ [Andrew Harnik / Getty Images via AFP]

Je li plan Zlatne kupole izvediv?

Stručnjaci iz industrije doveli su u pitanje vremenski okvir i budžet plana.

Finansiranje Zlatne kupole još nije osigurano. Na konferenciji za novinare, Trump je potvrdio da traži 25 milijardi dolara za sistem u zakonu o smanjenju poreza koji je trenutno u Kongresu, iako bi se taj iznos mogao smanjiti usred tekućih pregovora.

Osim toga, očekuju se određene varijacije u ukupnim troškovima projekta. Associated Press citirao je neimenovanog vladinog dužnosnika koji je rekao da su Trumpu dane tri verzije plana, opisane kao „srednja“, „visoka“ i „izuzetno visoka“. Ove verzije odgovaraju broju satelita, senzora i presretača koji će biti postavljeni u svemir. AP je objavio da je Trump odabrao „visoku“ verziju, čiji se početni trošak kreće između 30 i 100 milijardi dolara.

„Novi podatak je 175 milijardi dolara, ali ostaje pitanje u kojem vremenskom razdoblju. Vjerovatno je to 10 godina“, rekao je za Reuters Tom Karako, viši saradnik u Odjelu za odbranu i sigurnost Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Dana 1. maja, 42 demokratska člana američkog Kongresa potpisala su pismo u kojem se dovodi u pitanje moguća umiješanost SpaceX-a Elona Muska, koji je među vodećim tehnološkim kompanijama koje žele izgraditi ključne komponente Zlatne kupole.

„Ako bi gospodin Musk izvršio neprimjeren utjecaj na ugovor o Zlatnoj kupoli, to bi bio još jedan primjer uznemirujućeg obrasca Muskovog kršenja pravila o sukobu interesa“, stoji u pismu.

Kako su reagirale Kina i Rusija – najveći američki protivnici?

SAD vidi rastuću prijetnju od Kine i Rusije, svojih glavnih protivnika.

Tokom proteklih desetljeća Kina je uveliko unaprijedila svoju tehnologiju balističkih i hipersoničnih projektila, dok se Moskva može pohvaliti jednim od najnaprednijih interkontinentalnih raketnih sistema na svijetu. Rusija i SAD prikupili su najveće arsenale nuklearnih bojevih glava diljem svijeta.

Prijetnja dronova također je porasla usred napretka u tehnologiji.

Kina je osudila Zlatnu kupolu kao prijetnju međunarodnoj sigurnosti i optužila SAD za poticanje utrke u naoružanju.

„Sjedinjene Američke Države stavljaju vlastite interese na prvo mjesto i opsjednute su traženjem vlastite apsolutne sigurnosti, što krši načelo da sigurnost nijedne zemlje ne smije biti na štetu drugih“, rekla je glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Mao Ning na redovnom brifingu.

„Plan povećava rizik da svemir postane bojno polje, potiče utrku u naoružanju i potkopava međunarodnu sigurnost“, rekao je.

Kremlj je rekao da je plan raketnog štita Zlatna kupola „suvereno pitanje“ za SAD.

„Ovo je suvereno pitanje za SAD. Ako Sjedinjene Američke Države vjeruju da postoji raketna prijetnja, onda će naravno razviti sistem raketne odbrane“, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima, uključujući AFP, u srijedu.

„To rade sve zemlje“, dodao je.

„Naravno, u doglednoj budućnosti, tok događaja zahtijevat će nastavak kontakata kako bi se obnovila strateška stabilnost“, rekao je.

Izvor: Al Jazeera

Reklama