Neslaganja Smotricha i Ben-Gvira prijete raspadom desničarske koalicije

U privatnim razgovorima, Smotrich je nazvao Ben-Gvira ‘kriminalcem’, optuživši ga za curenje informacija iz kabineta, što je ocijenio kao ‘krivično djelo’.

Smotrich vjeruje da Ben-Gvir vodi populističku politiku i napada vladu s desnog spektra kako bi pridobio podršku javnosti, pri čemu žrtvuje jedinstvo unutar koalicije (Amir Cohen / Reuters)

Politička scena u Izraelu svjedoči sve snažnijim tenzijama unutar desničarskog tabora, posebno između ministra finansija Bezalela Smotricha i ministra za nacionalnu sigurnost Itamara Ben-Gvira. Napetosti su rezultat krize oko ulaska humanitarne pomoći u Gazu, daljeg toka rata i plana izraelske vlade da okupira veći dio teritorije Pojasa Gaze.

U privatnim razgovorima, Smotrich je nazvao Ben-Gvira “kriminalcem”, optuživši ga za curenje informacija iz kabineta, što je ocijenio kao „krivično djelo“, piše list Israel Hayom, koji je otkrio detalje spora između Ben-Gvira, predsjednika stranke Jevrejska moć, i Smotricha, predsjednika stranke Vjerski cionizam.

Smotrich vjeruje da Ben-Gvir vodi populističku politiku i napada vladu s desnog spektra kako bi pridobio podršku javnosti, pri čemu žrtvuje jedinstvo unutar koalicije. Ističe da takvo ponašanje ugrožava stabilnost vlade i može dovesti do njenog pada.

Također ga je optužio za prešutan savez s Ayelet Shaked, jednom od čelnica Vjerskog cionizma, kao i s opozicionim strankama, rekavši: „Želi se predstaviti kao snažan lider, ali ono što radi je ludost“.

Što se tiče pomoći Gazi, Smotrich je branio svoj stav, rekavši da je humanitarna pomoć podvrgnuta strogom nadzoru i da neće stići do Hamasa. Naglasio je da će se distribucija hrane vršiti preko američkih organizacija i direktno civilima, kako bi se zadržala međunarodna podrška Izraelu na svjetskoj sceni i nastavio vojni pritisak na Hamas.

Sukob između ove dvojice ministara oslikava podjele unutar desničarskog bloka i odražava rastuće napetosti unutar vladajuće koalicije, gdje se razilaze stavovi između onih koji zagovaraju političku i medijsku eskalaciju i onih koji smatraju da bi to moglo ugroziti sigurnosne napore i jedinstvo vlade.

Kontinuirani neuspjeh vlade od početka rata

Yoaz Hendel, bivši ministar i osnivač pokreta Miluimnikim (Rezervisti), kritizirao je i Smotricha i Ben-Gvira, nazvavši njihove stavove o humanitarnoj pomoći Gazi „farsom“, što je, prema njegovom mišljenju, sastavni dio nadmetanja za glasove desničarskih glasača.

U intervjuu za radio stanicu Tel Aviv 103 FM, Hendel je izjavio da stavovi dvojice ministara ne odražavaju stvarnu odgovornost, „jer su oni u konačnici dio vlade koja je odlučila omogućiti ulazak pomoći koja jača Hamas“.

Handel je naglasio da ono što se događa upućuje na kontinuirani neuspjeh vlade od početka rata, ukazujući na oklijevanje u donošenju odlučnih odluka. „Od 7. oktobra nije sproveden nikakav konkretan plan, već je dolazilo do stalnih odgađanja, što je rezultiralo međunarodnim pritiscima i povlačenjem na terenu“.

Naglasio je da Hamas koristi pitanje humanitarne pomoći kako bi učvrstio svoj utjecaj, dodajući: „Ranije smo predlagali uspostavu sigurnih zona samo za civile, ali je vlada ignorirala te prijedloge“.

Govorio je o proširenju mobilizacije rezervista prema naredbi broj 8, rekavši: „Dobrovoljno se prijavljujemo da branimo domovinu, a ne političare. Država je, čini se, nestala 7. oktobra, a taj osjećaj je prisutan i danas“. To se, kako je naveo, ogleda i u podjelama unutar vlade te sukobima između Ben-Gvira i Smotricha.

Sve snažnije napetosti

„Odlučujući ispit za Smotricha i Ben-Gvira: Između vatrenih slogana i političkih kompromisa“, pod ovim naslovom novinar Hallel Biton Rosen, dopisnik za sigurnost i vojna pitanja izraelskog Kanala 14, poznatog po svojim bliskim vezama s krajnjom desnicom, napisao je članak o sve većim napetostima između ministara Smotricha i Ben-Gvira nakon što je vlada odlučila da se nastavi ulazak humanitarne pomoći u Gazu.

Ukazao je na oštar kontrast između prijašnjih vatrenih izjava dvojice ministara i njihove sadašnje šutnje nakon što je odluka prošla. Ben-Gvir je jasno poručio da „ni gram pomoći ne smije ući u Gazu“, dok je Smotrich napao načelnika Generalštaba Eyala Zamira, optužujući ga da nije izvršio vladine odluke i zahtijevajući od njega da podnese ostavku

Bez obzira na ranije prijetnje dvojice ministara da će srušiti vladu iz manje osjetljivih razloga, Rosen je primijetio da je njihov odgovor na posljednju odluku bio mlak i neodlučan, što je izazvalo sumnje unutar desnice o njihovoj ozbiljnosti i dosljednosti svojim stavovima.

Međutim, Rosen odbacuje mogućnost da će te nesuglasice dovesti do raspada vladajuće koalicije, ocijenivši da će obje strane vjerojatno nastaviti djelovati unutar granica postojeće političke ravnoteže, vodeći računa o vlastitim interesima i svjesni cijene rušenja vlade u ovoj osjetljivoj fazi.

Desničarska javnost, koja je izrazila veliko razočarenje zbog nastavka dopremanja humanitarne pomoći, s nestrpljenjem čeka odgovor dvojice ministara, pitajući se: „Hoće li ostati vjerni svojim principima ili će popustiti kako bi sačuvali svoje političke pozicije?“

Politička smrt

Haim Ramon, bivši ministar iz Laburističke stranke, smatra da nesuglasice između desničarskih ministara Smotricha i Ben-Gvira, bez obzira na njihovu ozbiljnost, neće dovesti do raspada koalicije. Razlog je jednostavan: obojica znaju da svakoga ko sruši desničarsku vladu i otvori put povratku ljevice čeka ista sudbina: „politička smrt“.

Iskustvo koje je desnica stekla još od Sporazuma iz Osla, piše Ramon u kolumni za list Maariv, „oblikovalo je duboku političku svijest među njenim vođama. Smotrich i Ben-Gvir spadaju među političare koji najbolje poznaju svoje birače i znaju da bi izlazak iz vlade u ovom trenutku predstavljao izdaju tog tabora te otvorio put njihovim protivnicima, što bi ih koštalo političke karijere“.

Pojašnjava da je Smotrich pokazao određenu fleksibilnost kada je rekao da će dati Netanyahuu priliku da proširi vojne operacije i dopusti dostavljanje pomoći u Pojas Gaze, a da to ne koristi Hamasu. Dodao je da bi, ako se ti uvjeti ne ispune, tek tada mogao razmisliti o ostavci.

„Svaki ministar u desničarskoj vladi zna da je prijetnja napuštanjem vlade potpuno drugačija od stvarnog provođenja. Što se tiče Ben-Gvira, njegovo prethodno jednostrano povlačenje nije ništa promijenilo. Zapravo, moglo bi se opisati kao saradnja s ljevicom, što je scenarij koji bi za njega bio politički poguban. Stoga se brzo vratio u koaliciju“, dodaje Ramon.

U tom kontekstu, Ramon smatra da je Netanyahuov potez da dovede Gideona Sa'ara iz opozicije najviše utjecao na snagu koalicije. Umjesto da je raspustio vladu, oslabio je opoziciju. Zaključio je da Netanyahuov ostanak na vlasti odražava neuspjeh opozicije te da bi Yair Lapid i Benny Gantz možda trebali ozbiljno razmisliti o povlačenju s političke scene.

Izvor: Al Jazeera

Reklama