Povlačenje iz ICC-a: Mađarska može postati utočište svjetskih bjegunaca

Mađarski parlament je odluku donio nakon što je Viktor Orban nedavno za Međunarodni krivični sud rekao da ‘više nije nepristran, niti sud vladavine prava, već politički’.

Parlament Mađarske velikom većinom glasova usvojio je odluku o povlačenju te zemlje iz Međunarodnog krivičnog suda (Marton Monus / Reuters)

Mađarska uskoro može postati utočište svjetskih bjegunaca, rekao je za Al Jazeeru Borislav Petrović, univerzitetski profesor emeritus, komentirajući odluku te zemlje o povlačenju iz Međunarodnog krivičnog suda (ICC).

Nekadašnji dekan Pravnog fakulteta u Sarajevu (od 2009. do 2017. godine) naglasio je da odluka Parlamenta Mađarske – koji je odobrio zakon kojim će početi jednogodišnji proces povlačenja iz Međunarodnog krivičnog suda – „nije strašan čin, ali može imati loše implikacije“.

„To što je Mađarska članica Evropske unije i donijela je odluku o povlačenju iz Međunarodnog krivičnog suda, prema mom mišljenju, nije toliko strašno, jer to mogu učiniti i zemlje koje nisu članice. Međutim, ovdje će sigurno doći do reperkusija“, istakao je Petrović.

Kompliciran proces

Parlament je odluku donio nakon što je početkom aprila Viktor Orban, premijer Mađarske, za Međunarodni krivični sud rekao da „više nije nepristran, niti sud vladavine prava, već politički“.

No, jednogodišnji proces povlačenja „nije lak i jako je kompliciran“.

„Načelno, odluka Parlamenta Mađarske na svjetskoj sceni ne može imati preveliki utjecaj. Ipak, ono što prijeti kao moguća posljedica je da će ljudi koji se ‘sklanjaju’ od krivičnog gonjenja uskoro moći imati utočište u ovoj zemlji radi odluke parlamenta“, kazao je Petrović.

Orbanova vlada, kao članica ICC-a, odbila je provesti nalog o hapšenju izraelskog premijera Benjamina Netanyahu 3. aprila ove godine kada je bio u posjeti Mađarskoj. Odbacili su zahtjev vezan za Netanyahua, iako je ICC još 21. novembra prošle godine za njim izdao nalog za hapšenje, optužujući premijera Izraela za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u ratu u Pojasu Gaze.

Petrović naglašava da potezi Mađarske predstavljaju „opasnost“, ali da je teren, prema svemu sudeći, „od ranije pripreman“.

„Opasnost je, kako sam ranije rekao, da Mađarska postane utočište za osobe koje Međunarodni krivični sud bude progonio. Sjetimo li se slučaja bivšeg premijera Sjeverne Makedonije Nikole Gruevskog, koji je u Mađarsku pobjegao od pravosuđa svoje zemlje, ispada da je priča o utočištu bjegunaca od ranije pripremana u Budimpešti”, rekao je Petrović.

I Predsjedništvo Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda izrazilo je zabrinutost zbog poteza Mađarske.

Jedna od osnivačica ICC-a

Međunarodni krivični sud osnovan je prije više od dvije decenije kako bi procesuirao optužene za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid.

Mađarska je jedna od osnivačica Međunarodnog krivičnog suda i ratificirala je osnivački dokument 2001. godine, ali zakon nikad nije proglašen.

Zakon o povlačenju Mađarske iz Međunarodnog krivičnog suda usvojen je u parlamentu te zemlje sa 134 glasova za i 37 protiv.

“Mađarska odlučno odbacuje korištenje međunarodnih organizacija, posebno krivičnih sudova, kao instrumenata političkog utjecaja”, navodi se u nacrtu zakona koji je podnio potpredsjednik Vlade Zsolt Semjen, objavljeno je na mrežnim stranicama parlamenta.

Netanyahu je mađarsku odluku o povlačenju iz ICC-a opisao “smjelom i principijelnom”.

Povlačenje Mađarske iz Međunarodnog krivičnog suda stupit će na snagu godinu dana nakon što generalni sekretar Ujedinjenih naroda primi pisanu obavijest o odluci.

Izvor: Al Jazeera

Reklama