Trumpovo ukidanje sankcija Siriji potiče snove o ekonomskom oporavku

Analitičari kažu da će ublažavanje sankcija biti blagodat za Siriju, ali da će možda trebati neko vrijeme da se odraze na zemlju.

Američki predsjednik Donald Trump rukuje se s privremenim sirijskim predsjednikom Ahmedom al-Sharaaom u Rijadu [Bandar Al-Jaloud / Saudijska kraljevska palača via AFP]

U Siriji vlada optimizam. Neočekivana odluka predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa o ukidanju sankcija toj zemlji predstavlja olakšanje za Sirijce.

Nadaju se da će taj potez ponovo integrirati Siriju u globalnu ekonomiju i donijeti prijeko potrebna ulaganja u zemlju koja se pokušava oporaviti od više od 50 godina dinastičke porodične vladavine, kao i gotovo 14-godišnjeg rata.

Učinak Trumpove izjave, za koju je rekao da će Siriji dati “priliku za napredak” nakon decembarskog svrgavanja Bashara al-Assada, imao je gotovo trenutni učinak, jer je sirijska funta ojačala u odnosu na američki dolar za gotovo 25 posto, što je bio poticaj zemlji koja pati od ekonomskih teškoća.

„Ukidanje sankcija Siriji predstavlja temeljnu prekretnicu“, rekao je za Al Jazeeru Ibrahim Nafi Qushji, ekonomist i bankarski stručnjak. „Sirijska ekonomija će preći iz interakcije s ekonomijama u razvoju u integraciju s razvijenijim, što može potencijalno i značajno preoblikovati trgovinske i investicijske odnose.“

Složene sankcije

Iako će objava vjerovatno dovesti do određenog neposrednog napretka, još postoje neke prepreke ukidanju sankcija, rekli su za Al Jazeeru analitičari i stručnjaci.

Američke sankcije Siriji datiraju iz 1979. godine, kada je zemlja bila pod željeznim stiskom predsjednika Hafeza al-Assada, Basharovog oca, i označena kao „državni sponzor terorizma“. U međuvremenu su uvedene dodatne sankcije državi i pojedincima povezanim i s režimom i s opozicijom, uključujući sadašnjeg predsjednika Ahmeda al-Sharaa, kao rezultat njegove bivše povezanosti s Al-Qaidom.

„Postoji čitav niz složenih sankcija“, rekao je za Al Jazeeru Vittorio Maresca di Serracapriola, glavni analitičar za sankcije u Karam Shaar Advisory Limited, konsultantskoj kući usmjerenoj na političku ekonomiju Bliskog istoka.

Analitičari su rekli da bi Trump mogao ukinuti određene sankcije izvršnom uredbom, dok bi neke oznake „stranih terorističkih organizacija“ (FTO) američki državni sekretar Marco Rubio mogao ukinuti. No, ukidanje drugih sankcija moglo bi biti kompliciranije.

Prema riječima Marescija di Serracapriole, postoji i niz kontrola izvoza, izvršnih naredbi usmjerenih na bankarski sektor i zakona koje je usvojio američki Kongres.

„Ovo je ogroman trenutak za zemlju“, rekao je Maresca di Serracapriola. „Naravno, sankcije su vrlo tehnički i komplicirani alati, tako da još uvijek nije jasno kako će američka vlada moći provesti ono što je obećala.“

Postoje i pitanja o vremenskom okviru. Ekonomska situacija za mnoge Sirijce je teška, s 90 posto stanovništva koje živi u siromaštvu, a gotovo 25 posto je nezaposleno, prema Ujedinjenim narodima.

Nova sirijska vlast je pod ekstremnim ekonomskim pritiskom, a ponekad se bori da ostvari svoj autoritet i osigura sigurnost diljem zemlje.

Sirijski predsjednik Ahmed al-Sharaa pozdravlja saudijskog prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, dok ih posmatra američki predsjednik Donald Trump [Bandar Aljaloud / Saudijska kraljevska palača via AP]

Trumpova odluka bit će dobrodošla odgoda, ali Sirijci će možda morati pričekati da ublažavanje sankcija stupi na snagu. Analitičari su rekli da će promjene dolaziti postupno i da bi moglo potrajati i do godinu dana prije nego što se vide “opipljivi rezultati”.

Samo ublažavanje sankcija također neće biti dovoljno. Analitičari su primijetili da Sirija još uvijek treba bankarske reforme kako bi se uskladila s propisima i skinula s međunarodnih listi za praćenje. Također će biti potrebni poticaji od SAD-a i drugih međunarodnih aktera kako bi se izgradilo povjerenje među privatnim investitorima koji žele ulagati u budućnost Sirije.

“Postizanje dugoročnog rasta zahtijeva provedbu unutarnjih ekonomskih reformi, uključujući poboljšanje poslovnog okruženja, povećanje finansijske transparentnosti i razvoj proizvodnih sektora kako bi se osiguralo da sirijska ekonomija učinkovito koristi globalne prilike”, rekao je Qushji.

“Ukidanje ekonomskih sankcija Siriji prvi je korak prema restrukturiranju ekonomije, ali zahtijeva reformske politike usmjerene na održivi razvoj i globalnu ekonomsku integraciju kako bi se osigurao stvaran i produktivan oporavak.”

Trump se sastao s Al-Sharaaom

Mjesecima su svi, od novog sirijskog vodstva, analitičara i međunarodnih aktera, govorili da postoji prijeka potreba za ublažavanjem sankcija. Međutim, SAD su prethodno zauzele nefleksibilan stav protiv vlade Ahmada al-Sharaae zbog navodnih veza s nasiljem i oružanim grupama.

Međutim, regionalne sile poput Saudijske Arabije, Katara i Turske izgradile su snažne odnose s novom vladom u Damasku. Prije Trumpove izjave u utorak, više analitičara reklo je za Al Jazeeru da ne očekuju da će ublažavanje sankcija Siriji biti visoko na dnevnom redu za SAD ili zaljevske države koje je Trump posjetio tokom svoje turneje po tri zemlje.

Sirijci su izašli na ulice kako bi proslavili objavu o ukidanju sankcija [Ghaith Alsayed / AP]

SAD je zauzeo oprezan, a ponekad i kontradiktoran, pristup novoj sirijskoj vlasti od pada Assadovog režima 8. decembra.

Američki državni sekretar Marco Rubio osudio je 9. marta novu sirijsku vladu zbog neuspjeha u sprječavanju sektaškog nasilja i masakra u obalnoj regiji zemlje. Ipak, tri dana kasnije, Rubio je pohvalio sporazum između Sirijskih demokratskih snaga (SDF) predvođenih Kurdima i sirijske centralne vlade u Damasku, koji bi navodno omogućio integraciju SDF-a u državne institucije.

Prethodno je SAD Siriji dostavio spisak zahtjeva koji su uključivali uništavanje preostalog hemijskog oružja, saradnju u “protuterorizmu” i uklanjanje stranih boraca s viših pozicija u novoj vladi ili vojsci. Također je bilo nagovještaja da bi Sirija mogla sklopiti sporazum s Trump Towerom u Damasku i da Trump želi veze između Sirije i Izraela prije bilo kakvog ublažavanja sankcija.

U međuvremenu, sve se promijenilo. Trump je najavio da će ukinuti sankcije Siriji bez uvjeta.

„Ključni naglasak ovdje je da se radi o sporazumu Saudijske Arabije i SAD-a, a ne o nečemu između SAD-a i Sirije“, rekao je Rob Geist Pinfold, predavač odbrambenih studija na King's Collegeu u Londonu.

Zatim su se Trump i Al-Sharaa sastali u prisutnosti saudijskog prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana i uz telefonski poziv turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Trump se činio zadovoljnim sastankom.

Ljudi slave na Umajadskom trgu u Damasku nakon odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa o ukidanju sankcija Siriji [Abdulaziz Ketaz / AFP]

U razgovoru s novinarima u Air Force One na putu za Dohu, Trump je nazvao svog sagovornika “mladim, atraktivnim tipom, čvrstim tipom sa snažnom prošlošću, vrlo snažnom prošlošću, borcem.”

Nakon razgovora, Bijela kuća objavila je spisak pitanja o kojima je Trump razgovarao s Al-Sharaaom. Među njima su bili neki od prethodnih američkih zahtjeva prema Siriji, poput suočavanja sa stranim borcima i saradnje u “protuterorizmu”. Trump je također spomenuo sirijsko priznanje Izraela, kao i preuzimanje pritvorskih centara ISIL-a na sjeveru Sirije.

“Čini se da to nisu preduvjeti, ali mogli bi usporiti ukidanje sankcija”, rekla je za Al Jazeeru Natasha Hall, viša saradnica Programa za Bliski istok u Centru za strateške i međunarodne studije.

Izvor: Al Jazeera

Reklama