Sve o dogovorima drugog dana Trumpove bliskoistočne turneje

Trump je prvi američki predsjednik koji je službeno posjetio Katar, a posjeta je kulminirala trgovinskim sporazumima vrijednim najmanje 1.200 milijardi dolara.

Predsjednik Donald Trump drži olovku koju mu je poklonio katarski emir šeik Tamim bin Hamad Al Thani [Alex Brandon / AP]

Donald Trump je posjetom Kataru nastavio svoju turneju po Bliskom istoku, što je prvi put da je američki predsjednik službeno posjetio ovu zaljevsku zemlju.

No, neposredno prije nego što se ukrcao u avion Air Force One kako bi odletio u katarski glavni grad Dohu, Trump je na još jedan način ušao u historiju: prvi put se sastao s novim sirijskim predsjednikom, Ahmedom al-Sharaaom.

U srijedu je Trump bio na polovini četverodnevnog putovanja, koje je uključivalo početnu posjetu Saudijskoj Arabiji, a završit će u četvrtak u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Kao i kod svojih drugih posjeta, Trump je naglasio zagrijavanje odnosa i širenje poslovnih veza tokom sastanaka sa čelnicima Sirije i Katara. No, kod kuće u SAD-u, Demokratska stranka izrazila je zabrinutost zbog toga kako bi lični interesi republikanskog čelnika mogli voditi njegove razgovore iza zatvorenih vrata.

Evo pet najvažnijih zaključaka s dosadašnjih sastanaka.

Važan sastanak u Saudijskoj Arabiji

Prije polaska u Katar, Trump je održao jedan od najiščekivanijih sastanaka: onaj sa sirijskim predsjednikom Al-Sharaaom.

Bio je to prvi put u gotovo četvrt vijeka da su se najviši čelnici Sirije i SAD-a sastali licem u lice.

Sastanak je bio važan iz više razloga: sve do decembra prošle godine, Sjedinjene Američke Države su nudile nagradu od 10 miliona dolara za hvatanje Al-Sharaae.

Saudijski princ Mohammed bin Salman rukuje se sa sirijskim predsjednikom Ahmadom al-Sharaom dok ih Donald Trump posmatra [Bandar Aljaloud / Saudijska kraljevska palača via AP]

Hayat Tahrir al-Sham (HTS), oružana grupa koju je Al-Sharaa predvodio tokom sirijskog građanskog rata, i dalje se navodi kao “strana teroristička organizacija” zbog njenih prošlih veza s Al-Kaidom.

No, otkako je koalicija predvođena HTS-om srušila vladu sirijskog predsjednika Bashara al-Assada u decembru, SAD preispituje svoj odnos sa grupom i njenim vodstvom.

Rušenje Assadove vlade okončalo je gotovo 13 godina dugi građanski rat u Siriji, a Assad – dugo optužen za kršenje ljudskih prava – pobjegao je u Rusiju.

Uoči sastanka s Al-Sharaaom, Trump je najavio da će ukinuti sankcije protiv Sirije uvedene za vrijeme Assadovog vodstva, što je nova sirijska vlada pohvalila kao ekonomski dobitak i korak prema stabilnosti.

Al-Sharaa se sastao sa Trumpom i saudijskim princom Mohammedom Bin Salmanom, dok im se turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pridružio telefonom.

Trump je rekao predsjedniku Sirije da “ima ogromnu priliku učiniti nešto historijsko u svojoj zemlji”, preneseno je iz Bijele kuće. Također je potaknuo Siriju da protjera “strane teroriste” i “palestinske teroriste” sa svojih granica, kao i da normalizuje odnose s Izraelom.

U izvještaju se dodaje da je Al-Sharaa rekao da dijeli interese SAD-a u “suprotstavljanju terorizmu i uklanjanju hemijskog oružja”. Također je potaknuo SAD na ulaganje u sirijski naftni sektor.

Trump u razgovaru s novinarima tokom leta za Dohu [Alex Brandon / AP]

Kasnije, dok se ukrcavao u avion Air Force One za Katar, novinari su zamolili Trumpa da podijeli svoje prve utiske o Al-Sharaai.

“Utisci su odlični. Mlad, atraktivan tip. Čvrst tip. Snažna prošlost. Vrlo jaka prošlost. Borac. Ima pravu priliku da sve sredi”, odgovorio je Trump.

Crveni tepih

Pompa i svečanost pratile su Trumpa tokom njegovog putovanja na Bliski istok, a njegov dolazak u Katar nije bio izuzetak. Čak i prije nego što je Air Force One sletio u katarski glavni grad Dohu, osjetila se sva raskoš.

Dok je ulazio u katarski zračni prostor, savjetnica Bijele kuće za komunikacije Margo Martin objavila je na internetu snimak borbenih aviona F-15 s obje strane Air Force One, kako “pružaju počasnu pratnju” američkom predsjedniku.

Katarski emir, šeik Tamim bin Hamad Al Thani, dočekao je Trumpa na crvenom tepihu. Ceremonijalna garda, jašući na bijelim konjima i devama, kaskala je uz njegovu kolonu automobila dok su ga prevozili.

„Izuzetna nam je čast što ste ovdje. Vrlo smo uzbuđeni, vrlo sretni. Ovo je historijska posjeta“, rekao je Al Thani. „Ne znam znate li da ste prvi američki predsjednik koji je službeno posjetio Katar. Zbog toga smo vrlo počašćeni.“

Raskoš turneje

Dopisnica Al Jazeere iz Bijele kuće, Kimberly Halkett, koja je pratila putovanje američkog predsjednika, rekla je da je raskoš Trumpove turneje do sada bila prodajni argument njegovoj domaćoj publici.

„Amerikanci vole pompu i raskoš. Bilo im je zanimljivo vidjeti večeru za državnike i vidjeti neke od ceremonija dok su se ispijali kafa i čaj“, rekla je Halkett.

Trump i Al Thani prolaze pored počasne garde u Dohi [Alex Brandon / AP]

Čak se i Trump divio dekoru unutar Amiri Diwana, središta katarske vlade, nazivajući mermer “savršenim”.

Sporazum za poticanje trgovine i odbrane

Bijela kuća je opisala Trumpa kao “osobu koja vodi glavne dogovore”, a svaka dosadašnja stanica na njegovom četverodnevnom obilasku kulminirala je objavom velikog poslovnog sporazuma sa SAD-om. Tako je bilo i tokom posjete Kataru.

Bijela kuća je objavila da su SAD i Katar potpisali sporazume vrijedne najmanje 1.200 milijardi dolara, uključujući veliku transakciju kojom bi Qatar Airways kupio 210 aviona od američke kompanije Boeing.

Samo taj sporazum vrijedi 96 milijardi dolara, navela je američka administracija. Ipak, to je dosta niži iznos u odnosu na onaj koji je Trump spomenuo tokom putovanja, a govorio je o 200 milijardi dolara.

“To je najveća narudžba mlažnjaka u historiji Boeinga. To je zaista dobro”, rekao je Trump dok je potpisivao dokumente uz emira Al Thanija. “Prijatelji smo već dugo, mnogo prije politike”, dodao je Trump.

Katarski emir Al Thani dočekuje Trumpa tokom službene ceremonije u Dohi [Alex Brandon / AP]

Drugi dijelovi sporazuma uključuju kupovinu tehnologije dronova i protudronova od američkih odbrambenih firmi poput Raytheona, te ulaganja u američki energetski sektor.

„Mislim da nakon potpisivanja ovih dokumenata prelazimo na višu razinu odnosa između Katara i Sjedinjenih Američkih Država“, rekao je Al Thani.

Trump izdao upozorenja Iranu

Dok je Trump naglašavao svoje tople odnose sa saveznicima u Zaljevu, poput Katara, uputio je oštrije primjedbe drugoj moćnoj sili u regiji, Iranu.

Od 12. aprila SAD sudjeluje u gotovo svim pregovorima s Iranom, od kojih se posljednji održao prošli vikend u Omanu. Tema razgovora bila je ograničavanje iranskog nuklearnog programa.

Trump insistira da spriječi Iran da ova zemlja ikada stekne nuklearno oružje, iako vlada u Teheranu dugo poriče takvu ambiciju.

Govoreći na državničkoj večeri u katarskoj palači Lusail, Trump je pozvao Iran da privede pregovore kraju.

„Moraju se pokrenuti“, rekao je Trump. „Želimo vidjeti Iran kako napreduje, da mu ide dobro, da bude uspješan, da bude sretan. Poznajem mnoge Irance koji žive u New Yorku i Washingtonu. Oni su sjajni ljudi. I želimo da se ovo završi mirno, a ne užasno“.

Izmicanje kontroli

Iako je Trump više puta signalizirao optimizam da se može postići dogovor, nagovijestio je da bi napetosti između Irana, SAD-a i zemalja poput Izraela mogle izmaknuti kontroli.

„To je opasna situacija i želimo učiniti pravu stvar“, rekao je Trump. „Želimo učiniti nešto što će spasiti možda milione života.“

Trump govori tokom državničke večere u Dohi [Alex Brandon / AP]

Tokom svog prvog mandata, Trump je povukao SAD iz sporazuma kojim su Iranu ublažene sankcije u zamjenu za ograničavanje njegovog nuklearnog programa.

Demokrate kritikuju sukob interesa

U SAD-u, Trumpova posjeta Kataru nastavila je izazivati ​​negodovanje među njegovim kritičarima, posebno u Demokratskoj stranci.

Dan prije putovanja, Trump se suočio s kontroverzom oko izvještaja da će Ministarstvo odbrane prihvatiti luksuzni Boeing vrijedan 400 miliona dolara iz Katara, nazvan „palača na nebu“.

Takav dar bio bi jedan od najvećih u historiji. Kritičari su upozorili da izaziva etička i pravna pitanja, s obzirom na ustavnu klauzulu o naknadama, koja saveznoj vladi zabranjuje prihvaćanje darova od stranih vlada bez prethodnog odobrenja Kongresa.

Uprkos tome, Trump je branio tu ideju na društvenim mrežama. Avion je nazvao “besplatnim poklonom” koji je učinjen “u vrlo javnoj i transparentnoj transakciji”.

Također je demantirao medijske izvještaje da će avion koristiti kao lični prijevoz nakon odlaska s dužnosti. Izvori su naznačili da će avion vjerovatno biti povučen iz upotrebe nakon što Trump napusti dužnost.

Na kraju, na sastanku s emirom Al Thanijem, avion nije spomenut. Nije jasno hoće li se to na kraju i dogoditi.

‘Qatar-a-Lago’

Demokratski nacionalni odbor ipak je najavio da planira istaknuti transparent iznad Trumpove rezidencije Mar-a-Lago na Floridi kako bi se poklopio s njegovom posjetom Kataru, s natpisom “Qatar-a-Lago”.

Novinari u avionu Air Force One vršili su pritisak na Trumpa zbog još jednog potencijalnog sukoba interesa.

Jedan je novinar pitao Trumpa o dogovoru kojim bi investicijska kompanija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima – sljedećoj stanici na njegovoj turneji – kupila velike količine kriptovaluta od firme kojom upravlja njegova porodica. Navodno je dogovor vrijedan dvije milijarde dolara.

„Zaista ne znam ništa o tome“, odgovorio je Trump. „No, ja sam veliki obožavatelj kriptovaluta. Reći ću vam, to sam od početka, od samog početka kampanje govorio – vjerujem u kriptovalute.“

Izvor: Al Jazeera

Reklama