Hoće li se Netanyahu povinovati Trumpovim zahtjevima u vezi s Gazom?

Američka administracija želi primirje koje vodi do zaustavljanja rata, dok Netanyahu želi primirje koje neće dovesti do prekida sukoba.

Netanyahu je uhvaćen između čekića i nakovnja - ili će se povinovati Trumpovim naredbama ili će doći do raspada njegove vladajuće koalicije, kaže izraelski pisac i politički istraživač Yoav Stern (Abir SULTAN / POOL / AFP)

Dok se raspravlja o američkom prijedlogu za sveobuhvatno rješenje sukoba u Gazi, izraelski premijer Benjamin Netanyahu i dalje ustrajava na odbijanju da okonča rat u Pojasu, što otvara pitanje kakva sudbina čeka novi krug pregovora između palestinskog otpora u Gazi i izraelske okupacije.

Izraelska pregovaračka delegacija stigla je u Dohu kako bi obavila razgovore u okviru napora da se postigne dogovor o razmjeni zarobljenika i okonča rat u Gazi. Izraelski list Yedioth Ahronoth prenosi optimizam američkog izaslanika za Bliski istok Stevea Witkoffa, koji tvrdi da svi žele diplomatsko rješenje. Međutim, Netanyahu je izjavio da neće doći do situacije u kojoj bi Izrael prekinuo rat.

Profesor i stručnjak za izraelska pitanja, Muhannad Mustafa rekao je da američka administracija želi primirje koje vodi do zaustavljanja rata u Pojasu Gaze, dok Netanyahu želi primirje pod vlastitim uvjetima, koje u stvarnosti neće dovesti do prekida sukoba. Rekao je da sastav izraelske delegacije u Dohi potvrđuje neozbiljnost Netanyahua, jer je poslao osobu blisku sebi, a ne šefa izraelske vanjske obavještajne agencije (Mossad).

Problem je buduće upravljanje Gazom

Dodao je da Netanyahu želi postići primirje s palestinskim otporom u Gazi kako bi oslobodio dio preostalih živih izraelskih zarobljenika, ali da nije ozbiljan ni jasan u svojim namjerama. Netanyahu će pokušati koristiti iste metode kao i ranije – odugovlačenje i pokušaje dobijanja na vremenu kako bi osujetio pregovore. Međutim, prema Mustafinom mišljenju, on je u vrlo teškoj poziciji, budući da je američka administracija odlučna da uspostavi neku vrstu mira i stabilnosti u regiji, pogotovo jer je Gaza ostala glavno žarište napetosti nakon odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa da ukine sankcije Siriji.

Prema bivšem dužnosniku američkog State Departmenta Thomasu Warricku, Witkoff, a ne Netanyahu, trenutno predvodi pregovore o Pojasu Gaze. Smatra da će jedna ili dvije runde diplomatskih pregovora biti efikasne kako bi se osiguralo oslobađanje nekih zarobljenika, što je prioritet predsjednika Donalda Trumpa. Warrick ističe da je stvarni problem pitanje budućeg upravljanja Gazom, te ističe da se Trump i Netanyahu slažu oko toga da Islamski pokret otpora (Hamas) ne smije biti na vlasti.

Izjavio je kako se nada da će sastanci Trumpa s dužnosnicima iz regije, uključujući Saudijsku Arabiju, Katar i UAE, rezultirati jasnim porukama i da će naglasiti da je palestinska država jedini put i jedino rješenje za trajni mir između Palestinaca i Izraelaca.

Bivši dužnosnik State Departmenta smatra da će budućnost Gaze zavisiti od onoga što će američki predsjednik čuti tokom svoje posjete regiji.

Razdor između Washingtona i Tel Aviva

Izraelski pisac i politički istraživač Yoav Stern smatra da izjave američkih dužnosnika, posebno Witkoffa i predsjednika Donalda Trumpa, ukazuju na raskol između Washingtona i Tel Aviva. Američka administracija smatra da Izrael mora odmah krenuti prema prekidu vatre i započeti pregovore, s ciljem postizanja konačnih dogovora koji bi uključivali oslobađanje izraelskih zarobljenika, potpuno povlačenje Izraela iz Pojasa Gaze i potpuni prekid rata.

Stern kaže da je Netanyahu sada uhvaćen između čekića i nakovnja, suočen s dva izbora: ili će se povinovati Trumpovim naredbama ili će doći do raspada njegove vladajuće koalicije.

Stern kaže da američka administracija shvata da Netanyahu predstavlja prepreku onome što želi postići, i da će se situacija promijeniti ako na njega izvrše veći pritisak, pogotovo jer je izraelska javnost izgubila povjerenje u ovu izraelsku vladu, koju je i sam Stern opisao kao neuspješnu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama