Trump na Bliskom istoku: Šta treba znati
Trumpova prva državna posjeta u njegovom drugom mandatu bit će odlazak u Saudijsku Arabiju, UAE i Katar, gdje su ekonomske prilike i regionalna sigurnost na vrhu dnevnog reda.

Američki predsjednik Donald Trump krenuo je na trodnevnu turneju po zemljama Zaljeva, što će biti njegova prva državna posjeta od preuzimanja dužnosti u januaru ove godine.
Putovanje počinje u Saudijskoj Arabiji, nakon čega slijede Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAmerika na prvom mjestu? Baš i ne – Trumpu je ipak trgovina važnija
Reakcije iz Washingtona: Zaboravite demokratiju na Bliskom istoku, Trump hoće voditi biznis
Trump počinje bliskoistočnu turneju, neće u Izrael
To je drugi Trumpov odlazak u inostranstvo kao predsjednika, nakon što je u aprilu u Rimu prisustvovao sahrani pape Franje.
Evo šta treba znati o putovanju i šta je na dnevnom redu.
Kada i gdje Trump ide u posjetu?
Trump je u ponedjeljak navečer po srednjoevropskom vremenu napustio SAD, a putovanje će početi u saudijskoj prijestolnici Rijadu u utorak.
Očekuje se da će u srijedu prisustvovati samitu zemalja Zaljeva u tom gradu, a kasnije tog dana posjetiti Katar U četvrtak bi trebao završiti posjetu odlaskom u UAE.
Saudijska Arabija bila je prva zemlja koju je Trump posjetio tokom svog prvog mandata, prekidajući tradiciju da američki predsjednici to obično čine s Ujedinjenim Kraljevstvom, Kanadom ili Meksikom.
Šta je na Trumpovom dnevnom redu?
Njegovi ciljevi su osigurati važne ekonomske sporazume i postići diplomatski napredak po pitanjima koja utiču na regiju, uključujući prekid vatre u Gazi i zakočene pregovore o normalizaciji odnosa između Saudijske Arabije i Izraela.
Fokus na ekonomske sporazume dolazi u periodu kada SAD bilježi ekonomski pad u prvom tromjesečju, po prvi put u tri godine.
U srijedu je Trump rekao da će tokom putovanja odlučiti i kako će SAD nazivati ”Perzijski zaljev”.
Američki mediji izvijestili su da bi mogao odlučiti da tu vodenu površinu naziva Arapski zaljev ili Zaljev Arabija.
Saudijska Arabija: Normalizacija, poslovni dogovori i oružje
Trumpov izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff rekao je da američki predsjednik želi proširiti Abrahamov sporazum, prema kojem su tokom prvog Trumpovog mandata UAE i Bahrein priznali Izrael, te u njega uključiti Saudijsku Arabiju.
Navodno su u se odvijali razgovori o pridruživanju Saudijske Arabije sporazumima, ali nakon što je Izrael u oktobru 2023. počeo rat protiv Gaze, saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman zakočio je te razgovore.
Saudijski zvaničnici rekli su da neće nastaviti dok ne bude stvarnog napretka prema rješenju za Palestinu sa dvije države, što je dovelo do nagađanja da bi Trump tokom ove posjete mogao predložiti američki okvir za okončanje rata i oživljavanje napora za normalizaciju.
U zaokretu od ranije američke politike, Trumpova administracija odvojila je razgovore o saudijskom nuklearnom sporazumu i normalizaciji s Izraelom, što je administracija američkog predsjednika Josepha Bidena postavila kao uslov za nuklearnu saradnju.
Rijad želi američku pomoć u izgradnji civilnog nuklearnog programa, oko kojeg je Izrael izrazio zabrinutost, te je to pitanje želio ga povezati sa normalizacijom odnosa.
Trumpov glavni fokus bit će ekonomska partnerstva, u susretima sa Bin Salmanom i učešćem u saudijsko-američkom investicionom forumu. Želi osigurati saudijsko ulaganje od 1.000 milijardi dolara u američku industriju, šireći obećanje od 600 milijardi dolara koje je saudijski prijestolonasljednik iznio ranije ove godine.

Očekuje se da će Saudijska Arabija također najaviti kupovinu američkog oružja u vrijednosti većoj od sto milijardi dolara, uključujući projektile, radarske sisteme i transportne avione.
Druga ključna pitanja su oživljavanje odbrambenog pakta između SAD-a i Saudijske Arabije.
UAE: Ulaganja u SAD i tehnološka saradnja
U UAE-u, Trump će se sastati sa predsjednikom Mohammedom bin Zayedom Al Nahyanom kako bi razgovarali o investicionim mogućnostima u sektorima poput vještačke inteligencije, poluprovodnika, energetike i proizvodnje.
U martu je UAE najavio investicijski plan od 1.400 milijardi dolara za te sektore u SAD-u tokom naredne decenije.
U međuvremenu, očekuje se da će Trump ukinuti ograničenja izvoza napredne tehnologije iz Bidenove ere, dok UAE traži američke mikročipove i tehnologiju vještačke inteligencije kako bi ispunio svoj cilj da do 2031. postane globalni lider u području vještačke inteligencije.
Katar: Vojna saradnja, regionalna sigurnost i Sirija
U Kataru, gdje se nalazi najveća američka vojna baza na Bliskom istoku, Trumpov dnevni red uključuje sastanke s emirom, šeikom Tamimom bin Hamadom Al Thanijem, s kojim će razgovarati o vojnoj saradnji i regionalnoj sigurnosti.
Doha, koja ima bliske veze sa novim sirijskim predsjednikom Ahmedom al-Sharaaom, također bi mogla tražiti Trumpovu podršku u ublažavanju sankcija Siriji.

Kao ključni partner u regionalnom posredovanju, očekuje se da će Katar sa Trumpom razgovarati i o naporima za prekid vatre u Gazi.
Zašto Izrael nije na spisku?
Trumpova odluka da preskoči Izrael tokom ove turneje dolazi u periodu pojačanih napetosti u Gazi, gdje je izraelska vojska pojačala operacije nakon što je 18. marta prekršila primirje.
„Trenutno iz posjete Izraelu ne može proizaći ništa dobro“, rekao je američki zvaničnik za portal Axios.
Otkad je prekršio primirje, Izrael je nastavio snažne zračne napade na Gazu, izražavajući zabrinutost zbog onoga što vidi kao pad američke podrške.
Nedavni izvještaji američkih i izraelskih medija također sugeriraju rastuće napetosti između Trumpa i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, jer Trumpova administracija signalizira da bi mogla samostalno djelovati u vezi sa bliskoistočnom politikom, ne čekajući izraelskog vođu.
„Trenutno je Izrael van Trumpovog sveukupnog cilja i obećava kontinuiranu vatru“, rekao je za Al Jazeeru izraelski politički komentator Ori Goldberg. “Mislim da je nepovjerenje između Trumpa i Netanyahua već neko vrijeme prilično rašireno.”
Kako zemlje reagiraju na ove posjete?
U pripremi za Trumpovu posjetu, Saudijska Arabija, Katar i UAE obećali su značajna ulaganja u SAD-u, signalizirajući interes za produbljivanje ekonomskih veza.
Međutim, Trumpovo putovanje također izaziva otpor u regiji zbog njegovog prijedloga da SAD obnavlja Gazu i preseli njene stanovnike u druge arapske zemlje.
Na sastanku arapskih čelnika u februaru u Rijadu, zvaničnici zemalja poput Egipta, Katara, UAE-a i Kuvajta odbacili su Trumpov plan, naglasivši potrebu za palestinskim samoopredjeljenjem i regionalnom stabilnošću.