Poljska pokrenula proceduru za zabranu ulaska Miloradu Dodiku

Zabrana putovanja za predsjednika RS-a također bi značila da u budućnosti ne bi mogao letjeti preko teritorije Poljske za Rusiju.

Dodiku su ranije sankcije uvele Velika Britanija, Njemačka i Austrija, te SAD (Alexander Kryazhev/Host agency RIA Novosti/Handout via REUTERS)

Ministarstvo vanjskih poslova Poljske pokrenulo je inicijativu za uvođenje sankcija predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku, potvrđeno je iz Ambasade Poljske u Sarajevu za Al Jazeeru.

Iz Ambasade su kazali kako se sada čeka potvrda ove inicijative.

Procedura je pokrenuta zbog Dodikovog “ozbiljnog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine, koja je priznata kao subjekt međunarodnog prava”, potvrđeno je iz Ambasade za Al Jazeeru.

Kako su nam kazali, inicijator je ministar vanjskih poslova Poljske Radosław Sikorski, a detaljno obrazloženje odluke bit će objavljeno po okončanju procedure i njenog stupanja na snagu.

Ukoliko zahtjev bude potvrđen, to bi značilo da će Miloradu Dodiku biti zabranjen ulazak u tu zemlju, kao i boravak, ali i tranzit kroz nju.

Zabrana putovanja za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika također bi značila da u budućnosti ne bi mogao letjeti preko teritorije Poljske za Rusiju.

Do sada su tri evropske zemlje uvele sankcije Dodiku, a to su Njemačka, Austrija i Velika Britanija, dok su još ranije Sjedinjene Američke Države uvele sankcije predsjedniku RS-a, firmama i pojedincima povezanim s njim.

Organizacija izbora u BiH

Inicijativa poljskog šefa diplomatije dolazi nakon što Ambasada Republike Poljske u Sarajevu nije dobila odobrenje Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za organizaciju predsjedničkih izbora na teritoriji BiH.

Poljska će ipak održati izbore unutar prostorija svog diplomatskog predstavništva u Sarajevu.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na sjednici održanoj 7. aprila, nije postiglo konsenzus za prihvatanje diplomatske note Ambasade Republike Poljske i nije dalo saglasnost za organizovanje izbora. No, izbori će ipak biti održani unutar prostorija Ambasade Poljske u Sarajevu.

Profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Elmir Sadiković rekao je za Al Jazeeru kako zabrana glasanja jednostavno nije moguća.

„Ambasade djeluju i svoj rad zasnivaju na principu eksteritorijalnosti. To je de facto suvereni prostor te zemlje, u ovom slučaju Poljske, i nemoguće je zabraniti glasanje u samim prostorima Ambasade“, objasnio je.

Svojevrstan diplomatski skandal

Sama zabrana i nedozvoljavanje organizacije izbora na drugim mjestima je svojevrstan diplomatski skandal i nešto što je neprihvatljivo u međunarodnim odnosima.

“To se jednostavno tako ne radi”, dodaje Sadiković.

Iz Ambasade Poljske u Sarajevu naveli su kako su o organizaciji izbora za Predsjednika Republike Poljske uredno obavijestili Ministarstvo vanjskih poslova BiH putem diplomatske note, ali da odobrenje za održavanje glasanja nisu tražili, jer ono nije potrebno kada se izbori održavaju unutar same Ambasade.

“S obzirom na činjenicu da međunarodno pravo garantuje neometan pristup građana svojoj diplomatskoj misiji, Ambasada Republike Poljske u Sarajevu organizovat će izbore za Predsjednika Republike Poljske u svojim prostorijama za poljske građane koji privremeno ili stalno borave na teritoriji Bosne i Hercegovine”, navela je poljska Ambasada.

‘SNSD izveo političku blokadu’

Ambasada Poljske je navela da se izbori ne organizuju izvan njihovog prostora, te da u takvom slučaju saglasnost države domaćina nije nužna.

Profesor Sadiković ističe kako se formalno treba zatražiti saglasnost države domaćina, ali to je nešto što se podrazumijeva i što se ne dovodi u pitanje.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je da su ministri iz SNSD-a izveli političku blokadu motivisanu glasanjem Poljske u korist Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama prošle godine.

Profesor Sadiković ističe kako ga ovakva situacija ne iznenađuje u trenutnom kontekstu političkih odnosa u Bosni i Hercegovini.

“To je kontinuitet političkog i pravnog nasilja struktura SNSD-a koje koriste svaku priliku, pa i najbesmisleniju, da ponize državu i da međunarodni položaj države učine još težim. Ništa neočekivano poslije protjerivanje njemačke ministrice [Ane Luehrmann]. Ovo je zapravo mali skandal i jedan u nizu koje možemo očekivati sve dok SNSD ima poluge vlasti u odlučivanju na državnom nivou”, zaključuje.

Prvi krug predsjedničkih izbora za poljskog predsjednika će se održati 18. maja, a eventualni drugi krug planiran je za 1. juni 2025. godine. Izborni proces će trajati od 7:00 do 21:00, a jedino mjesto na kojem će poljski građani u Bosni i Hercegovini glasati je Ambasada Republike Poljske u Sarajevu.

Napad na ustavni poredak

Sud Bosne i Hercegovine izrekao je 26. februara 2025. godine prvostepenu presudu kojom je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora i zabranjeno mu je obavljanje političkih funkcija u trajanju od šest godina.

Presuda je donesena zbog krivičnog djela neprovođenja odluke visokog predstavnika kojom su obustavljene sve aktivnosti u vezi sa donošenjem zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u RS-u.

Nakon presude, vlasti RS-a reagirale su “nezapamćenim napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine”, kako je u svom izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a napisao visoki predstavnik Christian Schmidt, usvajanjem zakona koje suštinski zabranjuje djelovanje državnog pravosuđa i agencija za provođenje zakona na teritoriji Republike Srpske.

Schmidt je ocijenio da su ovi potezi usmjereni na stvaranje paralelnog i suprotstavljenog sistema između državnih i entitetskih institucija. Ustavni sud BiH je privremenim mjerama suspendirao ove zakone a Dodik je najavio planove za podnošenje nacrta novog ustava Republike Srpske.

Izvor: Al Jazeera

Reklama