Britanci suočeni s tužbom zbog izvoza komponenti za F-35 Izraelu
Al-Haq, palestinska organizacija za prava, i Globalna mreža za pravnu akciju predali su svoj slučaj na Visoki sud Velike Britanije usred genocida u Gazi.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva suočava se s tužbom Visokom sudu zbog izvoza komponenti za avione F-35 koje koristi Izrael u ratu u Gazi.
Iza slučaja stoje sutužitelji Al-Haq, palestinska organizacija za ljudska prava, i Globalna mreža za pravnu akciju (GLAN).
Nastavite čitati
list of 3 itemsVelika Britanija neće osporiti naloge ICC-a za hapšenje Netanyahua i Gallanta
Zemlje ICC-a u kojima bi Netanyahu i Gallant mogli biti uhapšeni
„Idemo na sud kako bismo pokušali prisiliti vladu da prestane isporučivati komponente za F-35 Izraelu“, rekla je za Al Jazeeru Jennine Walker, advokatica iz GLAN-a i advokatske kompanije Bindmans, koja zastupa Al-Haq.
Četverodnevni slučaj trebao bi početi u utorak, dok se izraelski napadi u Gazi nastavljaju uz pomoć aviona F-35, u kojima je već poginulo više od 61.700 ljudi.
Šta se događa?
U septembru 2024. godine Ujedinjeno Kraljevstvo je suspendiralo 30-ak od 350 dozvola za izvoz oružja Izraelu nakon revizije koja je utvrdila da postoji „jasan rizik da bi se određeni vojni izvoz u Izrael mogao koristiti u kršenju međunarodnog humanitarnog prava“, prema podacima Ministarstva vanjskih poslova, Commonwealtha i Ureda za razvoj.
Ujedinjeno Kraljevstvo je, ipak, uvelo izuzetak za komponente aviona F-35, navodeći važnost globalnog programa F-35 za međunarodnu sigurnost. Međutim, dijelovi se neće slati direktno Izraelu, rekla je vlada.
Al-Haq i GLAN tvrde da vlada krši domaće i međunarodno pravo kroz rupu u zakonu dopuštajući da se dijelovi isporučuju Izraelu putem globalnog fonda rezervnih dijelova i partnerskih zemalja, „uprkos tome što je Međunarodni sud pravde utvrdio da postoji vjerovatan rizik od genocida nad Palestincima u Gazi“.
Ujedinjeno Kraljevstvo, navodno, osigurava gotovo 15 posto komponenti u borbenim avionima F-35 koje koristi Izrael.
Slučaj je dobio novo značenje nakon što je nedavni izvještaj Palestinskog pokreta mladih, Progressives Internationala i Workers for a Free Palestine sugerirao da se dijelovi za F-35 i dalje šalju direktno Izraelu od marta 2025.
„Uprkos obustavi direktnih isporuka komponenti F-35 iz Ujedinjenog Kraljevstva u Izrael u septembru 2024. godine, podaci sugeriraju da su takve isporuke u toku od marta 2025. godine“, navodi se u izvještaju, pozivajući se na podatke izraelske porezne uprave.
Od utorka do petka, sudije Visokog suda ispitat će je li vladina odluka o obustavi nekih, ali ne svih dozvola za izvoz oružja u Izrael bila pravno ispravna.
Al Jazeera saznaje da će se sudska revizija fokusirati na izuzeće za dijelove za avione F-35. Aktivisti su rekli da im je cilj osigurati da britanska vlada „hitno obustavi sav izvoz oružja u Izrael“, optužujući Ujedinjeno Kraljevstvo za „saučesništvo“ u izraelskom genocidu nad Palestincima.
Šta će aktivisti tvrditi?
Tužitelji Al-Haq i GLAN podnijeli su zahtjev za sudsku reviziju dozvola za izvoz oružja u Izrael u decembru 2023. godine, navodeći kršenja koja je Izrael počinio protiv Palestinaca u Gazi i okupiranoj Zapadnoj obali. Kažu i da su avioni F-35 vjerovatno bili uključeni u ratne zločine.
„Znamo da Izrael koristi avione F-35 za bombardiranje civila. Na primjer, u napadu 18. marta kojim je prekršeno primirje, što ne bi bilo moguće bez pomoći Ujedinjenog Kraljevstva“, rekla je Walker.
„Stotine civila je poginulo“, rekla je Walker, misleći na jedan od najsmrtonosnijih dana diljem Gaze kada je u izraelskim napadima ubijeno više od 400 ljudi. „Znamo da svaki avion F-35 ima neke britanske dijelove.“
Kakav je stav Ujedinjenog Kraljevstva?
U izjavi poslanoj Al Jazeeri, glasnogovornik britanskog Ministarstva vanjskih poslova rekao je: „Ova vlada je suspendirala relevantne dozvole za izraelsku vojsku koje bi se mogle koristiti za počinjenje ili olakšavanje ozbiljnih kršenja međunarodnog humanitarnog prava u Gazi.“
Glasnogovornik je dodao da od preostalih dozvola za Izrael, „velika većina“ nije za izraelsku vojsku, već za „civilne svrhe ili reeksport, te se stoga ne koriste u ratu u Gazi“.
Glasnogovornik je ponovio stav vlade da je izuzeće za program F-35 „zbog njegove strateške uloge u NATO-u i širih implikacija za međunarodni mir i sigurnost“, dodajući da je „svaka sugestija da Ujedinjeno Kraljevstvo licencira drugo oružje za korištenje od strane Izraela u ratu u Gazi obmanjujuća“.
Koje su druge grupe uključene u slučaj?
Oxfam, Human Rights Watch i Amnesty International pomažu sudu podnošenjem pisanih dokaza.
Oxfamova intervencija temelji se na njihovoj dokumentaciji o razaranju koje je Izrael prouzročio na vodovodnim, kanalizacijskim i zdravstvenim ustanovama.
Akshaya Kumar, direktorica zagovaranja u kriznim situacijama pri Human Rights Watchu, pokrenula je ideju krivične odgovornosti, referirajući se na sud za ratne zločine u Jugoslaviji.
„Ako ste dobavljač, pomažete i podržavate nastavak napada, nastavak zračnih napada. Vi ste dio te krivične odgovornosti“, rekla je.
Elizabeth Rghebi, direktorica zagovaranja za područje Bliskog istoka i sjeverne Afrike (MENA) pri Amnesty International USA, tvrdila je da nekoliko država ili nije bilo spremno poštivati međunarodne pravne obaveze ili su tvrdile da struktura programa F-35 onemogućuje primjenu kontrole naoružanja na krajnjeg korisnika, „što bi cijeli program učinilo nespojivim s međunarodnim pravom“.
Koliki su razmjeri štete od izraelskih zračnih napada u Gazi?
Najnoviji izraelski vojni napad na Gazu počeo je nedugo nakon 7. oktobra 2023. godine, kada je Hamas, grupa koja vlada Pojasom, poveo upad u južni Izrael, tokom kojeg je ubijeno 1.139 ljudi, a više od 200 ih je zarobljeno.
Izrael nije uspio postići svoj deklarirani cilj uništenja Hamasa, dok je njegovo zračno bombardiranje iz aviona, uključujući F-35, desetkovalo civilnu infrastrukturu, uključujući bolnice, škole, univerzitete, biblioteke, džamije i crkve.
Profesor emeritus Paul Rogers sa Univerziteta u Bradfordu rekao je da, što se tiče bačenog tereta, većina modernih ratova imala je vrlo visoke nivoe korištene tonaže, ali da je Gaza vjerovatno jedan od najgorih.
„Ako se vratimo na Drugi svjetski rat, bilo je teških bombardiranja njemačkih gradova, bombardiranja japanskih gradova i, u manjem opsegu, bombardiranje koje je Britanija doživjela tokom druge i treće godine rata.“
„Dakle, nije izuzetno u tom smislu, ali koncentracija tolike vatrene moći na vrlo malom području je vrlo neobična. Usporediva je s nekim od najgorih primjera modernog ratovanja i njihovog utjecaja na civile“, dodao je.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) dokumentirala je probleme nanesene zdravstvenom sektoru Gaze, uključujući sistemsko uništavanje bolnica, uskraćivanje medicinskih potrepština i pritvaranje medicinskog osoblja.
„Zračni napadi i nedostatak medicinskih potrepština, hrane, vode i goriva praktički su iscrpili već nedovoljno snabdjeven zdravstveni sistem“, naveo je WHO.
WHO je dodao da je 90 posto stambenih jedinica u Gazi uništeno ili oštećeno. Sličan postotak školskih zgrada zahtijeva potpunu rekonstrukciju ili veliku obnovu.