Sadiković: Nemoguće zabraniti glasanje u prostorijama ambasada

Iako Vijeće ministara Bosne i Hercegovine nije dalo saglasnost za održavanje predsjedničkih izbora Republike Poljske na teritoriji BiH, izbori će ipak biti održani unutar prostorija Ambasade u Sarajevu.

Vijeće ministara BiH nije postiglo konsenzus o poljskim izborima (Denis Kapetanović / Pixsell)

Ambasada Republike Poljske u Sarajevu nije dobila odobrenje Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za organizaciju predsjedničkih izbora na teritoriji BiH, ali će izbore ipak održati unutar prostorija svog diplomatskog predstavništva u Sarajevu.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na sjednici održanoj 7. aprila, nije postiglo konsenzus za prihvatanje diplomatske note Ambasade Republike Poljske i nije dalo saglasnost za organizovanje izbora. No, izbori će ipak biti održani unutar prostorija Ambasade Poljske u Sarajevu.

Profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Elmir Sadiković kaže za Al Jazeeru kako zabrana glasanja jednostavno nije moguća.

„Ambasade djeluju i svoj rad zasnivaju na principu eksteritorijalnosti. To je de facto suvereni prostor te zemlje, u ovom slučaju Poljske, i nemoguće je zabraniti glasanje u samim prostorima Ambasade“, kaže profesor Sadiković.

Svojevrstan diplomatski skandal

Sama zabrana i nedozvoljavanje organizacije izbora na drugim mjestima je svojevrstan diplomatski skandal i nešto što je neprihvatljivo u međunarodnim odnosima.

“To se jednostavno tako ne radi”, dodaje Sadiković.

Iz Ambasade Poljske u Sarajevu naveli su kako su o organizaciji izbora za Predsjednika Republike Poljske uredno obavijestili Ministarstvo vanjskih poslova BiH putem diplomatske note, ali da odobrenje za održavanje glasanja nisu tražili, jer ono nije potrebno kada se izbori održavaju unutar same Ambasade.

“S obzirom na činjenicu da međunarodno pravo garantuje neometan pristup građana svojoj diplomatskoj misiji, Ambasada Republike Poljske u Sarajevu organizovat će izbore za Predsjednika Republike Poljske u svojim prostorijama za poljske građane koji privremeno ili stalno borave na teritoriji Bosne i Hercegovine”, navela je poljska Ambasada.

Saglasnost domaćina nije potrebna

Ambasada Poljske je navela da se izbori ne organizuju izvan njihovog prostora, te da u takvom slučaju saglasnost države domaćina nije nužna.

Profesor Sadiković ističe kako se formalno treba zatražiti saglasnost države domaćina, ali to je nešto što se podrazumijeva i što se ne dovodi u pitanje.

“Nakon Drugog svjetskog rata nije mi poznat slučaj da je jedna država zabranila državljanima druge države da organiziraju izbore na prostoru svoje teritorije. To je svojevrstan presedan u savremenoj evropskoj historiji”, kaže.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je da su ministri iz SNSD-a izveli političku blokadu motivisanu glasanjem Poljske u korist Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama prošle godine.

“Ovo je odraz politike SNSD-a nakon glasanja o Rezoluciji o Srebrenici u UN-u. Ranije su ministri iz SNSD-a identično blokirali na Vijeću ministara odluke kojima bi se dalo odobrenje Sloveniji, Rumuniji i Bugarskoj za organizaciju glasanja za njihove državljane u BiH. Kao i tada, i ovaj put će izbori biti održani u prostorijama Ambasade Poljske, uz asistenciju MUP-a Kantona Sarajevo. SNSD to ne može spriječiti”, rekao je Konaković za Klix.

Situacija koja ne iznenađuje

Profesor Sadiković ističe kako ga ovakva situacija ne iznenađuje u trenutnom kontekstu političkih odnosa u Bosni i Hercegovini.

“To je kontinuitet političkog i pravnog nasilja struktura SNSD-a koje koriste svaku priliku, pa i najbesmisleniju, da ponize državu i da međunarodni položaj države učine još težim. Ništa neočekivano poslije protjerivanje njemačke ministrice [Ane Luehrmann]. Ovo je zapravo mali skandal i jedan u nizu koje možemo očekivati sve dok SNSD ima poluge vlasti u odlučivanju na državnom nivou”, zaključuje.

Prvi krug predsjedničkih izbora za poljskog predsjednika će se održati 18. maja, a eventualni drugi krug planiran je za 1. juni 2025. godine. Izborni proces će trajati od 7:00 do 21:00, a jedino mjesto na kojem će poljski građani u Bosni i Hercegovini glasati je Ambasada Republike Poljske u Sarajevu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama