Sporazum SAD-a i Husa: Odnosi li se i na Izrael

Nakon iznenadnog sporazuma, postavljaju se pitanja kakav će to utjecaj imati na buduće operacije jemenske grupe protiv Izraela, koje su vođene u znak podrške Pojasu Gaze.

Američki zračni napadi na lučki kompleks Ras Issa u jemenskoj provinciji Al Hudaydah (Getty Images)

Sjedinjene Američke Države objavile su odluku o obustavi svojih napada na Huse u Jemenu, u zamjenu za prekid napada te grupe na njihove brodove u regiji, što predstavlja iznenađujući razvoj događaja u kontekstu sukoba.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare s kanadskim premijerom, američki predsjednik Donald Trump saopćio je da je postignut sporazum s Husima koji predviđa prekid njihovih napada na brodove u Crvenom moru, dok će zauzvrat američke zračne snage obustaviti svoje napade. Američki State Department naveo je da je riječ o „kapitulaciji Husa koji više nemaju želju za nastavkom borbi.“

Ministarstvo vanjskih poslova Omana saopćilo je da su kontakti koje je Sultanat vodio s Washingtonom i grupom Husi rezultirali „sporazumom o prekidu vatre između dvije strane“.

Podrška Gazi

„Sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama, što se tiče vremenskog okvira, priprema se već nekoliko sedmica i nije nov, ali je finaliziran u posljednjim trenucima uz posredovanje Omana“, izjavio je Mohammed Abdulsalam, zvanični glasnogovornik Husa i šef njenog pregovaračkog tima, omentirajući ovakav razvoj događaja.

U izjavama za satelitski kanal Al Masirah, koji je pod kontrolom grupe Husi, Abdulsalam je dodao kako „Jemen nikada nije uputio zahtjev SAD-u“ (odnosno Donaldu Trumpu), te dodao kako su „primili zahtjeve i poruke preko braće u Sultanatu Oman“. Istakao je da su „američke tvrdnje o kapitulaciji izraz nesposobnosti i neuspjeha te da nisu bili u stanju zaštititi izraelske brodove“.

„Još uvijek procjenjujemo stav SAD-a kako ne bi došlo do odstupanja između stvarnog stanja na terenu i izrečenih izjava. Ako se SAD na bilo koji način ne bude pridržavao dogovorenog, uslijedit će odgovor. Ako se nastavi agresija na nas s bilo koje strane i u bilo kojem obliku, Jemen ima prirodno pravo, na temelju vjerskih, moralnih i humanih načela, da odgovori bilo kojoj strani“, objasnio je Abdulsalam proces postizanja dogovora.

Nakon ovog iznenadnog sporazuma, postavljaju se pitanja kakav će to utjecaj imati na buduće operacije jemenske grupe protiv Izraela, koje su vođene u znak podrške Pojasu Gaze.

„Neće biti povlačenja podrške Gazi, bez obzira na cijenu. Ono što se dogodilo dokazuje da su naši napadi bolni i da će se nastaviti“, rekao je Mahdi al-Mashat, predsjednik Vrhovnog političkog vijeća grupe Husi.

U izjavi koju je objavila novinska agencija Saba, koja je pod kontrolom Husa, Al-Mashat je dodao: „Agresor će shvatiti da je cijena koju će platiti visoka. Nikakva agresija neće nas odvratiti od naše pravedne odluke da podržimo svoju braću u Palestini sve dok se ne zaustavi agresija i ne prekine opsada Gaze.“

Iznenadna objava

U istom kontekstu, glasnogovornik Husa Mohammed Abdulsalam, izjavio je da se „jemenski stav podrške Gazi nije i nikada neće promijeniti. Naprotiv, razvijat će se u boljem pravcu nakon što Sjedinjene Američke Države odustanu od podrške izraelskoj neprijateljskoj tvorevini u Crvenom moru“, bez davanja jasnih naznaka o nastavku napada na izraelske brodove.

Hans Grundberg, specijalni izaslanik UN-a za Jemen, pozvao je Izrael i Huse da „pokažu maksimalnu suzdržanost i izbjegnu bilo kakve eskalacijske akcije koje bi mogle pogoršati patnju civila“. U saopćenju je naglasio da je „nužno da se svi akteri pridržavaju svojih obveza prema međunarodnom pravu u zaštiti civila i civilne infrastrukture“.

Jemenski politički analitičar Abdullah Sabri smatra da je objava prekida vatre između Sjedinjenih Američkih Država i vlasti u Sana'i bila iznenađujuća u pogledu odabira vremena i sadržaja, ali da razlozi i motivi nisu u potpunosti neočekivani.

„Što se tiče američke strane, ovaj sporazum se ne može posmatrati odvojeno od Trumpove predstojeće posjete regiji i njegove potrebe za arapskim novcem, koji sigurno neće doći bez određenih ustupaka – makar minimalnih“, rekao je Sabri za Al Jazeeru.

„Što se tiče Sana'e, nema sumnje da je u američkoj ponudi vidjela priliku za distanciranje Washingtona od sukoba sa cionističkim entitetom, kako bi Jemen i njegovi civili bili pošteđeni posljedica agresije i blokade izazvane američkim napadima. Osim toga, međunarodna plovidba Crvenim morem izaziva zabrinutost zemalja koje bi u budućnosti mogle uspostaviti prijateljske odnose sa Sana'om.“

Zaokret SAD-a

Prema mišljenju Sabrija, najvažnija stvar u svemu ovome jeste činjenica da sadržaj sporazuma ne uključuje Izrael. To znači da Sana'a nastavlja svoju borbu u znak podrške Gazi i radi na nametanju zračne blokade Izraelu nakon što su njeni projektili uspjeli doprijeti duboko unutar aerodroma Ben Gurion i zaobići najnapredniji sistem protivzračne odbrane na svijetu.

Što se tiče vremenskog okvira u kojem je postignut dogovor, američka administracija je, prema njegovim riječima, mogla sačekati još neko vrijeme prije njegove objave. U interesu SAD-a bi bilo da najprije objavi sporazum vezan za Gazu. Međutim, čini se da razumijevanje između izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i Trumpa nije na najboljem nivou, što je navelo američku administraciju da počne postizanje dogovora sa Sana'om i grupom Ansar Allah, odvojeno od Izraela.

Smatra da je „američki zaokret“, kako je to nazvao, rezultat katastrofalnog vojnog neuspjeha najmoćnije svjetske vojne sile, koja se našla u ozbiljnoj nevolji, s obzirom na to da su američki nosači aviona tipa Truman svakodnevno na udaru. Također, oborena su i dva aviona F-18 kao rezultat jemenskih operacija, a paralelno s tim srušeno je i sedam američkih izviđačkih aviona tipa MQ-9 u manje od dva mjeseca.

Sabri je skrenuo pažnju i na neuspješne pokušaje napada na jemenske vojne čelnike, uprkos činjenici da su američke snage izvele gotovo 1.000 zračnih napada na nekoliko jemenskih provincija, dok su u nekim od tih napada gađani civilni ciljevi i rezultirali su desecima civilnih žrtava. Smatra da „ovaj vojni neuspjeh dovodi do razotkrivanja američke ranjivosti pred velikim silama poput Kine“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama