Upozorenje za budućnost: Zašto Izrael napada Siriju
Regionalne tenzije rastu zbog izraelskih napada na Siriju i širenja okupacije sirijske teritorije.

Izrael je napao nekoliko lokacija širom Sirije, što je bio potez koji je Damask osudio kao „besramno narušavanje“ njegovog suvereniteta.
Israel Katz, izraelski ministar odbrane, kazao je da napadi „služe kao upozorenje za budućnost“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsProtestnom šetnjom za Palestinu u Sarajevu osuđeni izraelski napadi na Gazu
Uskrs u Gazi počeo ubijanjem, razaranjem, raseljavanjem i glađu
Vaskrs u vrijeme genocida
Koristeći ratni nadimak „Jolani“, po kojem je poznat privremeni sirijski predsjednik Ahmed al-Sharaa, zaprijetio mu je: „Ako dozvolite neprijateljskim snagama da uđu u Siriju i ugroze izraelske sigurnosne interese, platit ćete visoku cijenu.“
Nije pojasnio na šta je mislio pod „neprijateljskim snagama“.
U nastavku slijede ključne informacije o izraelskoj agresiji protiv Sirije.
Kada i gdje su se dogodili napadi?
Prema sirijskom Ministarstvu vanjskih poslova, izraelski napadi 2. aprila uništili su zračnu bazu u Hami i ranili desetke ljudi.
Izrael je isto tako pogodio zračnu bazu T4 blizu Palmire u centralnoj Siriji, jednu od strateški najznačajnijih i najvećih u državi. Cestovno je povezana s Damaskom i Homsom, što joj daje i logističku prednost.
Navodno je Turska zainteresovana za stacioniranje odbrambenih sistema i aviona u toj bazi.
Izrael je potom granatirao i područje blizu Nawe, u pokrajini Deraa na jugu. Vlasti su saopštile da je ubijeno devet civila, a nekoliko ih je ranjeno.
Jesu li odnosi Izraela i Sirije loši?
Sirija i Izrael nikada nisu imali formalne odnose.
Otkako je došao na vlast nakon svrgavanja Al-Assada, privremeni predsjednik Al-Sharaa tvrdi da se on i njegova vlada ne žele boriti protiv Izraela i da neće dozvoliti da drugi izvana koriste Siriju kao područje s kojeg će pokretati napade. Osudio je izraelske napade na Siriju i širenje dalje od već okupirane Golanske visoravni.
Izraelsko vodstvo je prijelaznu vladu u Siriji nazvalo „terorističkom grupom iz Idliba koja je silom preuzela Damask“.
Osim toga, sirijsku vladu često naziva imenom Hayat Tahrir al-Sham (HTS). To je oružana grupa na čijem čelu je bio Al-Sharaa i koja je predvodila ofanzivu protiv autokratskog bivšeg predsjednika Bashara al-Assada u decembru prošle godine.
Šta Izrael želi od Sirije?
Unutar okvira svojih opravdanja, Izrael kaže da se „osigurava“, a premijer Benjamin Netanyahu je iznio neke neobične zahtjeve.
„Nećemo dozvoliti snagama iz ‘organizacije HTS’ ili novoj sirijskoj vojsci da uđu u područje južno od Damaska“, rekao je Netanyahu krajem februara.
Izraelske snage okupirale su sirijsku demilitariziranu teritoriju koja graniči sa sirijskom teritorijom koju je Izrael okupirao ranije, uključujući ključne vodene resurse korita rijeke Yarmouk i brane Al-Wehda, čim je Assad pobjegao iz države.
Netanyahu je objavio da će izraelske snage tamo ostati neograničeno.
Prema pisanju Ynet Newsa, izraelska vojska je reklamirala „planinarske ture“, gdje se turisti, predvođeni izraelskim vojnicima, podstiču da slave jevrejski praznik Pesah neovlašteno prolazeći kroz sirijsku teritoriju zaplijenjenu nakon Assadovog pada, prvo prošavši kroz Golansku visoravan, koju je pod izraelskom okupacijom od rata 1967.
Robin Yassin Kassab, sirijski pisac i jedan od autora knjige Burning Country: Syrians in Revolution and War, nije iznenađen informacijom da Izrael pokušava okupirati dodatnu teritoriju.
„Izrael nastupa oportunistički i uvijek gleda šta je to sa čim se može izvući. Ako im može proći da uzmu još teritorije, onda će uzeti još teritorije“, kazao je.
Ima li Izrael druge namjere?
Izrael navodno želi osujetiti utjecaj Turske u Siriji, tvrde izvori uključeni u američko-izraelske diskusije.
Reuters je prenio da Izrael lobira kod američkih zvaničnika da, za izraelsku dobrobit, Rusija zadrži svoje baze u Siriji.
Prema izvorima s kojima je razgovarao Reuters, američki zvaničnici su bili iznenađeni da je Izrael predložio trajno prisustvo Rusije, umjesto da se okrene američkom NATO savezniku Turskoj da osigura stabilnost u regiji.
Ministar vanjskih poslova Izraela Gideon Saar optužio je Ankaru za „negativan“ utjecaj.
„Daju sve od sebe da Sirija bude turski protektorat. Jasno je da je to njihova namjera“, tvrdi Saar.
Je li Turska rekla bilo šta o izraelskim napadima?
Ministarstvo vanjskih poslova Turske poručilo je da se Izrael mora povući iz Sirije.
„Da bi uspostavio sigurnost širom regije, Izrael mora prvo napustiti svoje ekspanzionističke politike, povući se sa teritorija koje okupira i prestati potkopavati napore da uspostavi stabilnost u Siriji“, kazali su iz ministarstva.
Turska je odigrala ključnu ulogu u podržavanju sirijske opozicije tokom rata protiv Assada i njegovih snaga i održava snažne odnose s prijelaznom vladom sada u Damasku.
Šta Sirija može uraditi?
Veoma malo, s obzirom na to da je država fizički i ekonomski u rasulu zbog 14 godina građanskog rata, kazao je Kassab.
Istakao je i da Al-Sharaa nema puno ljudi koje može zvati upomoć, izuzev Turske.
„Ne bori se vlada [borci] protiv Izraela. Bore se lokalni mještani u sirijskim gradovima koji se pokušavaju odbraniti“, Kassab je kazao Al Jazeeri.
Dodao je da su se lokalni stanovnici u Homsu i Hami mobilizirali da se pokušaju oduprijeti Izraelu.
Međutim, kako je kazao, izraelski mediji ove borce nazivaju „članovima HTS-a“, koristeći istu terminologiju koju izraelska vlada koristi da opravda napade na jugu Sirije.
„Odvratno je da takozvana međunarodna zajednica ne radi ništa da zaustavi Izrael“, dodao je Kassab.