Povratak strahovuka u život: Revolucija ili kontroverza u svijetu nauke

DNK strahovuka veoma je blizak onom sivog vuka. Evo šta znamo o Romulu, Remu i Khaleesi, mladuncima strahovuka.

Fotografija prikazuje mladog vuka koji je proizvod genetičkog inženjerstva, a sličan je izumrlom strahovuku [Colossal Biosciences via AP]

Strahovuk, vrsta koja je izumrla prije 12.500 godina, ali je postala popularna nakon poznate serije Igra prijestolja, vraćen je u život, kako tvrde iz biotehnološke kompanije iz Teksasa, Colossal Biosciences.

Iz ove kompanije strahovuka su opisali kao „prvu uspješno vraćenu izumrlu životinju na svijetu“.

U petak su iz ove kompanije objavili da je njihovo istraživanje dovelo do rođenja troje mladunčadi – Romula, Rema i Khaleesi.

Međutim, tek rođeni vukovi imaju DNK koji je veoma sličan onom sivog vuka, zbog čega su tvrdnje ove kompanije naišle na kritike.

Jesu li, dakle, Romul, Rem i Khaleesi zaista strahovuci? Evo šta smo saznali o njima.

Šta je to strahovuk?

Strahovuk, stvarna vrsta koja je poslužila kao inspiracija za vukove u HBO-ovoj seriji Igra prijestolja, nekada je bio dominantni predator širom Sjeverne Amerike.

Fosili ukazuju da su strahovukovi bili snažni više nego brzi. Imali su više mišićne mase i bili su snažnije građe od drugih drevnih ili modernih vukova.

Iz Colossal Biosciencesa su kazali da fosili pokazuju kako su se uprkos veličini, strahovukovi mogli spretno kretati kroz različite krajolike. Bili su u stanju loviti velike životinje i živjeti sa drugim vrstama. Njihova snažna tijela učinila su strahovukove snažnim predatorima.

Ovi mesojedi lovili su velike vrste iz ledenog doba poput bizona, konja i, moguće, mamuta.

Kada su mnoge od vrsta koje su lovili nestale, dijelom zato što su ih lovili ljudi, strahovukovi su možda dovedeni do izumiranja, utirući put za sivog vuka da se spusti iz sjeverne Kanade i sa Aljaske i preuzme njihovu ekološku ulogu.

„Mnogi ljudi strahovukove smatraju mitskim stvorenjima koja postoje samo u svijetu mašte, ali u stvarnosti, oni su umnogome doprinijeli američkom ekosistemu“, kazao je autor Igre prijestolja George RR Martin, koji je isto tako investitor i kulturni savjetnik za Colossal.

„Imam taj luksuz da pišem o magiji, ali [oni] su napravili magiju vrativši ove veličanstvene zvijeri u naš svijet.“

Kako se strahovukovi razlikuju od uobičajenih vrsta vuka?

Prema Colossalu, na prvi pogled, strahovukovi – čije je formalno, naučno ime Aenocyon dirus – izgledali su snažnije građeni, s debljim nogama, širom glavom i ramenima, krupnom građom i sa izraženom njuškom.

Iako izgledaju slično, strahovukovi nisu u bliskom srodstvu sa sivim vukovima i nisu njihovi preci. Genetske studije otkrivaju da su se ove dvije vrste razdvojila prije više miliona godina i razvijale se odvojeno u Americi.

Kako su naučnici ‘vratili’ strahovuka?

Naučnici su izvadili i sekvencirali DNK iz dva drevna primjerka strahovukova – zuba starog 13.000 godina i kosti uha stare 72.000 godina. Ova analiza je identifikovala 20 ključnih genetskih razlika između strahovukova i njihovih najbližih živih vrsta, sivih vukova.

Koristeći CRISPR tehnologiju, neku vrstu molekularnih ‘makaza’ za rezanje DNK na određenom mjestu, istraživači su izmijenili genom stanica sivih vukova kako bi uključili ovih 20 specifičnih genetskih varijanti povezanih s osobinama strahovuka, kao što su veća veličina, šire glave i deblje krzno.

Genetski materijal umetnut je u jajnu ćeliju domaćeg psa. Kada su se embriji razvili, umetnuli su ih u surogat pse. Šezdeset dva dana kasnije, rođeni su mladunci nastali kao proizvod genetskog inženjerstva.

Šta znamo o Romulu, Remu i Khaleesi?

Romul i Rem, obojica mužjaci, rođeni su 1. oktobra 2024, dok je Khaleesi, ženka, rođena 30. januara 2025.

Romul i Rem, stari šest mjeseci, dugi su 122 cm i teški približno 36 kg, sa predviđanjima da će narasti do 183 cm i 68 kg kada dostignu punu zrelost. Khaleesi, koja ima tri mjeseca, razvija se sličnim tempom.

Ovi vukovi pokazuju fizičke karakteristike kao što su bijelo krzno, veće tijelo i šira glava.

Kada je prvo mladunče rođeno carskim rezom, glavni službenik za životinje u Colossalu, Matt James, nježno je trljao mladunče između dva peškira kako bi stimulisao njegov prvi dah. „Bože, ovo stvorenje je ogromno“, sjeća se da je pomislio.

Jesu li se strahovukovi stvarno vratili?

Iako Colossal Biosciences u ponedjeljak nazvao ove životinje strahovukovima koji su se ‘vratili nakon izumiranja’, neki stručnjaci tvrde da su to genetski modifikovani sivi vukovi prije nego pravi predstavnici izumrle vrste.

Prvo dvoje mladunčadi koja su nastala genetičkim inženjerstvom [Colossal Biosciences via AP]

„Zovemo ih strahovukovima“, kazao je Ben Lamm, osnivač i direktor startupa iz Dallasa.

Love Dalen, profesor evolucijske genomike s Univerziteta u Štokholmu i savjetnik u Colossalu, također je stava da je ovdje riječ više o filozofskom pitanju.

„Nije tajna da je u cijelom genomu ovo 99,9 posto sivi vuk. Bit će rasprave u naučnoj zajednici u vezi s tim koliko gene treba izmijeniti da bi se dobio strahovuk, ali ovo je zapravo filozofsko pitanje“, kazao je Dalen.

„On nosi gene strahovuka i zbog ovih gena on izgleda kao strahovuk više nego bilo koja životinja u posljednjih 13.000 godina. I to je baš fora“, dodao je.

Zašto ga uopšte vraćati?

Prema Colossalu, ovaj projekat pomaže pomjeriti granice genetičkog inženjerstva i mogao bi pružiti alate za konzervaciju, posebno za vrste sa sve manjim genetskim bazenima. Slučaj strahovuka također je poslužio kao istaknuti slučaj koji demonstrira ove kapacitete.

„Ovaj rad podržava pionirsko istraživanje koje pokušava stabilizirati ekosisteme kako bi se spriječio budući gubitak biodiverziteta i kako bi se osmislile nove metode da se zaista vrati izgubljeni biodiverzitet“, dodao je.

Neki u svijetu očuvanja prirode su optimistični, dok drugi smatraju da napori Colossala i sličnih kompanija predstavljaju opasno skretanje pažnje od hitnijih prioriteta očuvanja prirode. Ipak, drugi stručnjaci tvrde da možda još ne razumijemo pune implikacije tih promjena.

„Ne možemo zaštititi ono što već imamo“, kazao je Dan Ashe, predsjednik i direktor Udruženja zooloških vrtova i akvarija u Kanadi, u intervjuu za Toronto Star.

Investitori su do sada obećali 435 miliona dolara kompaniji, povećavši joj vrijednost na 10,2 milijarde dolara.

Šta je sljedeće?

Colossal planira nastaviti pratiti napredovanje, zdravlje i ponašanje mladunčadi i možda će nastaviti s daljim projektima, uključujući vraćanje drugih vrsta kao što je dlakavi mamut.

Širi cilj je primijeniti ovu tehnologiju na konzervaciju u stvarnom svijetu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama