Trumpova politika otpuštanja: Milioni žive u strahu za egzistenciju

U ministarstvima, institucijama i institutima Federalne vlade zaposleno je najmanje 2,95 miliona ljudi, a njihov budžet prošle godine iznosio je gotovo 6.200 milijardi dolara.

Kennedyjev potez, uključujući dobrovoljne odlaske, zapravo je početak velike reorganizacije ministarstva zdravstva (Nathan Howard / Reuters)

Američki ministar zdravstva i socijalnih usluga Robert F. Kennedy Jr. najavio je ukidanje 10.000 radnih mjesta u svom ministarstvu koje je brojalo ukupno 80.000 zaposlenih, sve u okviru napora da smanji broj zaposlenih na najviše 60.000.

Taj Kennedyjev potez, uključujući dobrovoljne odlaske, zapravo je početak velike reorganizacije ministarstva, za koju se procjenjuje da će dovesti do uštede od 1,8 milijardi dolara godišnje za državni budžet.

„Ne smanjujemo samo birokratski rast“, rekao je Kennedy, „nego reorganiziramo ministarstvo s njegovim glavnim zadatkom i novim prioritetima, posebno zaustavljanjem širenja hroničnih bolesti. Ova administracija će učiniti više s manjim troškovima za porezne obveznike.“

Takav potez dio je šire strategije Trumpove administracije za reorganizaciju Federalne vlade, koja se odvija uz pomoć Odjela za efikasnost vlade (DOGE), kojim upravlja milijarder Elon Musk.

Trump je izrazio velike ambicije prema tome da se Federalna vlada učini manjom i efikasnijom pomoću revizije njenog budžeta i prirode njenih zadataka te uvođenja neophodnih promjena.

U ministarstvima, institucijama i institutima Federalne vlade zaposleno je najmanje 2,95 miliona ljudi, a njihov budžet prošle godine iznosio je gotovo 6.200 milijardi dolara.

Otkako je Trump došao na vlast 20. januara, milioni porodica federalnih uposlenika su u strahu da će biti otpušteni. Također, milioni građana koji ovise o različitim vrstama pomoći Federalne vlade strahuju da bi ta pomoć mogla biti prekinuta jer su priroda ove misije i način njenog funkcioniranja u narednim sedmicama i mjesecima još uvijek nejasni.

Nered i strah

Pravnica koja radi u Ministarstvu pravde SAD-a govorila je za Al Jazeeru o neredu uzrokovanom Muskovim zahtjevima da se smanji broj uposlenika kako bi se smanjili troškovi.

Zahtijevajući da ostane anonimna, ona je rekla da je jedinica pri Ministarstvu pravde „za borbu protiv izbjegavanja poreza“ postala Trumpova posljednja meta. „Žele se riješiti federalne porezne policije koja prati one koji izbjegavaju poreze, posebno bogate i velike biznismene“, objasnila je.

„Nakon što smo dobili informaciju o mogućnosti otpuštanja svih zaposlenih u ovoj jedinici, ministrica pravde je odustala od toga i odlučila rasporediti 100-ak ljudi iz ove jedinice u ostale administrativne jedinice u ministarstvu, što je izazvalo veliki nered.“

Pravnica smatra da „Trump mrzi federalne uposlenike, koji ga ne poštuju jer im je nametnut, jer je autsajder u političkoj igri, pa se zato osvećuje onome što smatra dubokim državnim aparatom“.

Pravosuđe igra važnu ulogu u usporavanju Trumpovih postupaka. Federalni sudija u saveznoj državi Maryland presudio je da su napori koji su uloženi da se obustavi djelovanje USAID-a neustavni te je naložio ponovni rad ove agencije.

Mnogi federalni uposlenici su u tužbama protiv vladinih odluka iznijeli tvrdnju da se institucije koje je uspostavio Kongres samo odlukom Kongresa mogu ukinuti.

U isto vrijeme Trumpova administracija tvrdi da odluke za koje su uposlenici rekli da su neustavne spadaju u nadležnost predsjednika kako bi usmjerio opće vladine politike u cilju postizanja javnog interesa.

Federalne agencije počele su objavljivati svoje planove za implementaciju Trumpovih naredbi o otpuštanju velikog broja radnika i ukidanju nekoliko hiljada državnih pozicija. Deseci hiljada novih uposlenika otpušteni su prije nego što su odobrena njihova konačna imenovanja. Mnoge federalne agencije su, također, otkazale mnoge ranije dogovorene ugovore.

Šta bi federalne agencije trebale raditi?

U dopisu koji je krajem februara izdala kadrovska služba (Državna uprava za ljudske resurse i Ured za upravljanje i budžet) navodi se kako ispuniti Trumpov zahtjev u vezi s federalnom radnom snagom.

Prema dopisu, planovi federalnih agencija trebali bi se fokusirati samo na zadržavanje „zakonski obaveznih“ i osnovnih radnih mjesta te nastojati postići sljedeće:

  • pružanje boljih vladinih usluga američkom narodu
  • povećanje produktivnosti vlade
  • smanjenje broja stalnih radnih mjesta s punim radnim vremenom ukidanjem nepotrebnih radnih mjesta
  • smanjenje i prodaja brojnih državnih nekretnina
  • smanjenje obima i deficita državnog budžeta.

Trump je, također, naložio uklanjanje mnogih državnih zgrada u kojima su bile državne institucije, a koje su ostale prazne nakon njihovog raspuštanja, poput zgrade Ministarstva obrazovanja i USAID-a.

Odjel za efikasnost vlade ima planove za uklanjanje do 25 posto državnih nekretnina, koje zauzimaju ukupno 360 miliona kvadratnih metara. Ovdje se ubrajaju zgrade socijalnog osiguranja, centara za pomoć poreskim obveznicima pri Poreskoj upravi i zgrade kancelarija za pitanja starosjedilaca širom saveznih država.

Dobrovoljna ostavka ili otkaz

Federalne agencije imaju ovlasti da odluče koliko će uposlenika otpustiti i kada, ali je federalni zakon jasan u pogledu procedure koja se mora slijediti. S obzirom na val tužbi protiv Trumpove administracije zbog masovnog otpuštanja federalnih uposlenika, većina pravnika tvrdi da vlada ima pravo smanjiti svoju radnu snagu, ali da se pri tome mora pridržavati zakona.

Od federalnih agencija očekuje se da preispitaju svoje strategije ukidanja na hiljade radnih mjesta. Kako bi se pronašli oni koji žele napustiti svoje radno mjesto, postoji opcija dobrovoljnog ranog umirovljenja i opcija plaćanja naknade za dobrovoljnu ostavku.

Do sada se broj federalnih uposlenika smanjuje na sljedeći način:

  • Ministarstvo obrazovanja otpustit će otprilike 50 posto svog osoblja. Više od 1.300 radnih mjesta će biti ukinuto, pored toga što je oko 600 uposlenika prihvatilo ponudu za dobrovoljnu ostavku te su stavljeni na administrativni odmor od 21. marta i primat će pune plate i beneficije do 9. juna.
  • Ministarstvo za pitanja veterana ima za cilj vratiti broj svojih uposlenika na nivo iz 2019. godine ukidanjem 80.000 radnih mjesta.
  • Memorandum Ministarstva odbrane poziva na ukidanje radnih mjesta koja su u probnoj fazi ili privremena u nastojanju da se smanji civilna radna snaga za 5-8 posto, čime će biti ukinuto najmanje 55.000 radnih mjesta od ukupno oko 780.000 civilnih uposlenika Pentagona.
  • Uprava za socijalno osiguranje (SSA) objavila je da ima za cilj smanjiti broj radnih mjesta za 7.000.
  • Ured za javne zgrade (PBS) pri Upravi za opće usluge (GSA) objavio je otpuštanje više od 1.000 stalnih uposlenika kao i onih na probnom radu.
  • Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) planira otpustiti više od 1.000 svojih uposlenika.

Bijela kuća je spomenula niz vladinih entiteta koji će biti zahvaćeni mjerama i ukinuti:

  • Federalna služba za posredovanje i mirenje (FMCS) – mala vladina agencija koja pruža „usluge posredovanja i rješavanja sporova“ kako bi spriječila štrajkove i radne konflikte
  • Agencija SAD-a za globalne medije (USAGM) – mreža radiotelevizijskih emitera koja prenosi vijesti i informacije iz SAD-a ostatku svijeta, a podržava Glas Amerike (VOA), Radio Slobodna Evropa, Radio Slobodna Azija i televizijski kanal Alhurra
  • Woodrow Wilson međunarodni centar za istraživače (WWICS)
  • Institut SAD-a za mir (USIP)
  • Smithsonian institut
  • Institut za muzejske i bibliotečke usluge (IMLS) – agencija koja podržava biblioteke, arhive i muzeje širom Sjedinjenih Američkih Država.
Izvor: Al Jazeera

Reklama