Najveća diplomatska ofanziva Zapada od Daytona: ‘Historijska šansa za BiH’

Zapad je proteklih sedmica poduzeo konkretne korake u Bosni i Hercegovini i regionu Zapadnog Balkana sa ciljem ‘rješavanja političke krize koja je prijetnja miru’.

Kaja Kallas, visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i generalni sekretar NATO-a Mark Rutte proteklih dana dali bezrezervnu podršku BiH (Yves Herman / Reuters)

Zapad je proteklih sedmica izveo najveću i najkonkretniju diplomatsku ofanzivu na Bosnu i Hercegovinu, ali i region Zapadnog Balkana od Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, sa ciljem, kako su brojni zvaničnici istakli, „rješavanja političke krize koja je prijetnja miru“.

Potezi i izjave čelnika Evropske unije, kao i mnogih država njenih članica, lidera NATO-a, Velike Britanije, ali i ostanak Sjedinjenih Američkih Država na istom političkom kursu u ovom dijelu svijetu, pokazali su, tvrde dobro upućeni, da je „Zapad krenuo u konačni obračun sa secesionizmom i antiustavnim djelovanjem Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, u Bosni i Hercegovini“.

Sankcije SAD-a, Njemačke, Austrije, te najave Velike Britanije, Nizozemske, Slovenije… da će djelovati protiv „Putinovog igrača na Balkanu“ ozbiljno su ugrozile  Dodikovu političku karijeru, ali i poslove njegovih brojnih saradnika, članova porodice, navode analitičari u BiH i inostranstvu.

‘Detekcija problema’

Da stvari ne idu onako kako ih je Dodik zamišljao za Al Jazeeru je iz Berlina potvrdio i Adnan Ćerimagić, viši analitičar Evropske inicijative za stabilnost za Zapadni Balkan i istraživanje politike EU prema regionu.

„Jasno se detektovalo o čemu se radi u Bosni i Hercegovini. To je dobro pripremljen plan, koji se godinama isprobava i koji je udar na ustavni okvir BiH. To ne čujemo samo od visoke predstavnice EU (Kaje Kallas) koja je bila u posjeti BiH prošle sedmice, već i od ključnih članica EU, NATO-a, ali i jednako važno iz Sjedinjenih Američkih Država. Detekcija je najvažniji dio rješavanja problema, iako je to iz perspektive Sarajeva možda frustrirajuće, jer izgleda da stvari idu sporo i ne tako brzo kako se očekuje“, rekao je Ćerimagić.

Međutim, tvrdi da je Zapad odlučan i da su svi koji su pokušali „hendlati situaciju“ i ovaj put oko Dodika – sada dobili odbijenicu.

‘Podrška Srbije neće pomoći Dodiku’

„Sada smo u trenutku gdje su neke stvari već pokrenute. Imamo individualne sankcije Njemačke i Austrije. Imamo sankcije u vidu rezanja fondova (za RS) od strane Njemačke i Evropske unije. Imamo najave sankcija nekoliko članica EU, ukoliko Dodik i rukovodstvo RS-a krenu u nove korake rušenja ustavno-pravnog poretka BiH“, istakao je Ćerimagić.

Naglašava i da je „političko preživljavanje Dodika i njegovih saradnika veoma malo izvjesno u legalnim okvirima Bosne i Hercegovine“.

Smatra i da ga Viktor Orban, premijer Mađarske, koristi za prelamanje interesa unutar EU, odnosno da mu njegova, ali i podrška i pritisci iz Srbije sada neće pomoći.

Viktor Orban, premijer Mađarske (Yves Herman / Reuters)

„Geopolitika pravit ćemo više problema ako nas ne slušate, sada nije naišla na reakcije kakve su Dodik i akteri u regiji naučili da dobiju sa Zapada“, kazao je Ćerimagić.

‘Utjecaj Mađarske sekundaran’

Elmir Sadiković, profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu koji izvodi nastavu i na predmetima “Evropski regionalizam” i “BiH i evropske integracije”, istakao je da je aktuelna politička kriza u zemlji specifična, te da je shodno tome i diplomatski angažman zapadnih zemalja intenziviran.

„Ova kriza je vrh procesa destrukcije države i očiglednog antiustavnog djelovanja kojeg Dodikov režim provodi 15 godina. Zapad je krenuo u diplomatsku ofanzivu u Bosni i Hercegovini i regionu radi vlastitih interesa, koji se konfrontiraju s politikom i svim onim što, uz podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, radi Dodik. To je ono što ide u prilog državi Bosni i Hercegovini. Dakle, zbog interesa Zapada Dodikov secesionizam će biti sigurno poražen“, rekao je za Al Jazeeru Sadiković.

Francuski predsjednik Emanuel Macron i predsjednica EK Ursula von der Leyen (Violeta Santos Moura / Reuters)

Ne vidi veliku prijetnju u Rusiji, pogotovo ne u mađarskoj podršci rukovodstvu RS-a. Smatra da nikako ne mogu ugroziti interese Zapada u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu.

„Utjecaj i potezi Mađarske zaista su sekundarni. Nemaju ni snagu, ni značajan utjecaj u geopolitici, ali ni u dešavanjima na regionalnom nivou, kod nas. Rusija, bez daljnjeg, ima određen utjecaj na našim prostorima, ali u svakom smislu nije ni približno jak utjecaju Zapada“, kazao je Sadiković.

‘Zapad nemjerljivo jači od Rusije’

Napominje „ni Rusija nikada nije bila protiv Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer bi to ugrozilo njen kredibilitet“.

„To je veoma bitno, jer je to mirovni sporazum. U svakom slučaju, kada god je došlo do konfrontacije Zapada i Rusije u Bosni i Hercegovini i na ovim prostorima, Zapad je bio nemjerljivo jači i izlazio kao pobjednik. Apsolutno nema sumnje da je tako i sada, pa je pitanje vremena kada će ova specifična kriza u Bosni i Hercegovini biti riješena, onako kako je to u interesu Zapada. Ovo je velika historijska prilika za Bosnu i Hercegovinu da se konsolidira kao država, ojača institucije kroz integracije u Evropsku uniju i članstvo u NATO-u. Vjerujem da će po nas povoljnu geopolitičku situaciju probosanske političke snage, jedinstvom i pameću, znati iskoristiti“, smatra Sadiković.

I individualne sankcije Dodiku zbog narušavanja ustavnog poretka i ugrožavanja mira u Bosni i Hercegovini, koje su poslije američke administracije izrekle Njemačka i Austrije, prema mišljenju profesora Sadikovića, očigledan su signal koliko je Zapad odlučan da se obračuna sa destruktivnim politikama.

„Sada više no ikada Zapad želi pomoći Bosni i Hercegovini i zemljama Zapadnog Balkana na putu ka EU i članstvu u NATO-u, čime bi stavili ‘tačku na i’ na mir i prosperitet na ovim prostorima što je u velikom interesu EU i SAD-a“, mišljenja je Sadiković.

Izvor: Al Jazeera

Reklama