Valjda je i Trump shvatio: Američki automobili i nisu u potpunosti američki

Sva vozila koriste barem neki postotak stranih dijelova i ne postoji model vozila koji u potpunosti koristi dijelove američke proizvodnje, objašnjavaju stručnjaci.

Proizvođači automobila oslanjaju se na uvezene dijelove u različitoj mjeri - dok Tesla model Y ima 70 posto vrijednosti svojih dijelova izrađenih u SAD-u ili Kanadi, za Ford F-150 to je 45 posto (Universal Images Group via Getty Images)

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump i njegovi saveznici ponudili su rješenje kako izbjeći povećanje cijena zbog njegovih carina na automobile: kupujte američke.

Trump je 29. marta izjavio za NBC News da ga „ni najmanje nije briga“ ako strani proizvođači automobila podignu cijene u odgovoru na carine. „Nadam se da će podići cijene jer ako to učine, ljudi će kupovati automobile američke proizvodnje“, kazao je Trump. „Imamo ih na izvoz.“

Carine od 25 posto na uvezene automobile stupile su na snagu 3. aprila, a dodatne carine na uvezene automobilske dijelove trebale bi stupiti na snagu 3. maja. [U međuvremenu je Trump i najavio kako bi privremeno mogao da izuzme automobilsku industriju od carina, kako bi proizvođačima automobila dao vremena da prilagode svoje lance snabdijevanja. Smatra da je proizvođačima automobila ipak potrebno vrijeme da premjeste proizvodnju iz Kanade, Meksika i drugih država.]

Carine su porez na uvezenu robu koju plaćaju biznisi. Njihovi troškovi često se prenesu na potrošače kroz veće cijene.

Voditelj na Fox Newsu Jesse Watters dao je izjavu sličnu Trumpovoj 3. aprila: „Ako ste zabrinuti da će automobili koštati više, kupujte američke.“ Watters je citirao isječak iz promocije Ford Motor Co kojim se privremeno kupcima daje cijena inače rezervisana za zaposlenike.

Bernie Moreno, republikanski senator iz Ohija koji je bio vlasnik više zastupništava za automobile prije ulaska u politiku, ponovio je Trumpove riječi 2. aprila u intervjuu za CNN.

Moreno je izjavio da su „jedini koji će osjetiti carine automobili koji se izrađuju u inozemstvu, a potom se isporučuju u SAD, isključivo ultraluksuzni automobili.“

Međutim, to je u suprotnosti sa analizom kompanije Cox Automotive, istraživačke kompanije koja je otkrila da će se „carina od 25 posto na uvezena vozila primjenjivati na gotovo 80 posto vozila jeftinijih od 30.000 dolara“. U analizi su navedeni modeli kao što su Honda Civic, Toyota Corolla, Chevy Trax i Trailblazer, Nissan Sentra i Honda HR-V.

„Među vodećim automobilima su Honda, Toyota, Subaru, Ford ili Chevy. Ako jedan bude skuplji zbog carine, osoba će kupiti drugi na koji se ne plaća carina, a to je automobil američke proizvodnje“, rekao je Moreno.

Mnogi stručnjaci za automobilsku industriju kažu da nije jednostavno zaobići povećanje cijena kupovinom američkih automobila, jer i oni koji se sklapaju u SAD-u koriste uvozne dijelove.

„Koncept automobila američke proizvodnje sa svim američkim dijelovima čista je fikcija“, kazao je Daniel Ives, viši analitičar kapitala u Wedbush Securities. „Oni će morati platiti carinu na te dijelove.“

Proizvođači automobila oslanjaju se na uvezene dijelove u različitoj mjeri. Naprimjer, Tesla model Y ima 70 posto vrijednosti svojih dijelova izrađenih u SAD-u ili Kanadi. Za Ford F-150 to je 45 posto.

Trumpova administracija rekla je da bi se prikupljanjem prihoda mogli smanjiti drugi savezni porezi. No, ekonomisti smatraju da je malo vjerovatno da bi visoke carine mogle donijeti dovoljno prihoda da bi to rezultiralo značajnim smanjenjem poreza za obične Amerikance.

U odgovoru na PolitiFactov e-mail koji je pitao o Morenovoj izjavi o američkim automobilima, senatorov glasnogovornik napao je portal i nije pružio odgovore na pitanja o automobilima i carinama. Bijela kuća je na upit kazala da su neki automobilski dijelovi izuzeti od carina.

Mnogi američki proizvođači koriste uvezene dijelove

Moreno je izjavio da će automobili koji se sklapaju u SAD-u, a koriste dijelove iz Meksika i Kanade, biti „potpuno oslobođeni carine“ ako se budu pridržavali Sporazuma SAD-Meksiko-Kanada koji je Trumpova administracija ispregovarala 2018. No, mnogi automobilski dijelovi koji se koriste u SAD-u dolaze iz država koje nisu Meksiko i Kanada.

Jason Miller, profesor upravljanja lancem opskrbe na Državnom univerzitetu u Michiganu, ispitao je podatke o carinama za automobile i rekao PolitiFactu da su podaci pokazali da je Meksiko „jasno na vrhu popisa“ za dijelove automobila koji se uvoze u SAD. Kina je na drugom mjestu (zbog litij-jonskih baterija), Japan na četvrtom, Južna Koreja na petom i Njemačka na šestom.

Miller je kazao da Trumpove druge carine na čelik i aluminij znače da će, čak i ako je automobil 100 posto sastavljen samo od domaćih komponenti, troškovi i dalje rasti jer cijene čelika i aluminija rastu u SAD-u.

„Oni ne samo da pojednostavljuju stvari do krajnjih granica, oni otvoreno lažu“, kazao je Miller o ljudima koji govore da kupci mogu kupovati automobile isključivo američke proizvodnje. Isto tako, svi dijelovi za automobile iz Meksika nisu u skladu sa Sporazumom SAD-Meksiko-Kanada, pa se i na neke od njih plaća carina, kazao je.

„Sva vozila koriste barem neki postotak stranih dijelova – i tačka. Ne postoji model vozila koji koristi 100 posto dijelove američke proizvodnje“, objasnila je Amy R Broglin-Peterson, stručnjakinja za upravljanje lancem opskrbe na Državnom univerzitetu u Michiganu.

The Wall Street Journal je 4. aprila izvijestio da je, na prvi pogled, Ford najbolje pozicioniran za uvođenje carina, jer je 80 posto njegovih automobila, kamiona i SUV-ova prodanih u SAD-u proizvedeno u državi, kao i mnogi njihovi dijelovi.

Mnoge komponente Fordovih F-150, kao što su alternatori i točkovi, dolaze iz drugih država i, počevši od maja, ti dijelovi bi mogli biti suočeni s novim porezom od 25 posto. „Iako su Fordovi kamioni napravljeni u američkom središtu, uvozne carine mogu povećati prosječnu cijenu za hiljade dolara“, objavio je The Wall Street Journal.

Nacionalna uprava za sigurnost saobraćaja (NHTSA) objavljuje podatke o američkom i kanadskom sadržaju po vrijednosti dijelova koji se koriste za sastavljanje putničkih motornih vozila u SAD-u i inozemstvu. Podaci pokazuju da neke linije Toyotinih automobila napravljenih u SAD-u, kao što je Corolla, uključuju najmanje 25 posto vrijednosti dijelova uvezenih iz Japana.

Glasnogovornik Toyote je kazao da je 47 posto vozila koje je ova kompanija prodala u SAD-u u 2024. napravljeno u SAD-u.

USA Today je analizirao podatke NHTSA-e za više proizvođača automobila i otkrio da je „od svih modela sastavljenih i dostupnih za prodaju u SAD-u 47 posto dijelova (po vrijednosti) poteklo iz SAD-a ili Kanade“.

Glasnogovornik kompanije Cox Automotive kazao je da prosječno vozilo američke proizvodnje ima gotovo 50 posto dijelova ili komponenti po vrijednosti uvezenih.

Cijene automobila mogle bi rasti zbog Trumpovih carina

Teško je predvidjeti kakav će biti dugoročni efekt carina na automobilsku industriju. Cox Automotive je predvidio snažnu prodaju sve dok se zalihe prije carinske tarife ne smanje.

„No, svi putevi vode ka ovoj činjenici: u narednim mjesecima i godinama, dok se nove carine stabiliziraju, očekuje se rast cijena vozila u SAD-u“, napisali su iz Coxa 4. aprila u izvještaju o uvidima u tržište.

Cox je predvidio da bi vozila koja su pogođena ovim carinama mogla poskupiti od 10 do 15 posto, a najmanje pet posto bi mogla poskupiti vozila koja nisu podložna punom iznosu carine.

„Prekid i pad proizvodnje mogli bi biti aktuelni ovog ljeta, posebno jer proizvođači automobila i dobavljači rade na usklađivanju praksi s novim pravilima“, napisali su iz Coxa.

Kako raste cijena automobila proizvedenih u stranim zemljama, proizvođači konkurentnih američkih modela s manje uvezenih dijelova podići će cijene, ne dolar za dolar, nego možda 40 centi po dolaru, predvidio je Gary Hufbauer, vanjski viši saradnik Instituta Peterson za međunarodnu ekonomiju.

„Američki proizvođači automobila trpe i podići će cijene tamo gdje mogu“, zaključio je Haufbauer.

*Louis Jacobson je dao svoj doprinos ovom članku.

Izvor: Al Jazeera

Reklama