Detalji izraelskog plana da ‘proguta’ petinu Gaze
Izraelska okupacijska vojska objavila je da je opsada Rafaha završena, dok traju operacije dizanja u zrak domova i raznih civilnih objekata.

Izraelske novine Haaretz izvijestile su da izraelska okupacijska vojska nastoji čitavu pokrajinu Rafah, površine 75 kvadratnih kilometara (otprilike 20 posto površine Pojasa Gaze), pretvoriti u tampon zonu i trajno spriječiti oko 200.000 stanovnika grada [urbanog dijela ove pokrajine] da se u vrati u njega.
Izraelska okupacijska vojska objavila je da je opsada Rafaha završena, dok traju operacije dizanja u zrak domova i raznih civilnih objekata. Istovremeno, izraelska štampa je izvijestila da su na području koje se želi uništiti prisutna dva bataljona Brigada al-Qassam.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzrael bombardovao školu u Gazi, najmanje 13 ubijenih
‘Davao nam je snagu’: Kršćani iz Gaze pamte razgovore s papom
UN: Najgora humanitarna kriza u Gazi od početka rata
Ovaj pravac, ako je tačan, ima važne implikacije na buduće pravce okupacije u vezi s Pojasom Gaze, kao i strateške posljedice za palestinsko pitanje i Egipat.
Koridor Philadelphi 2
Izraelski vojni radio je 11. februara saopćio da je vojska završila s preuzimanjem kontrole nad cijelim koridorom „Morag“ i da je u potpunosti opkolila grad Rafah na jugu Pojasa. Objavio je o velikom napretku u kopnenim operacijama na jugu Pojasa Gaze, gdje je završeno uspostavljanje kopnenog prolaza koji se proteže od sjeverne egipatske granice do periferije Khan Younisa na jugu Pojasa.
Prema objavi izraelskog vojnog radija na platformi X, „snage 36. divizije i 188. oklopne brigade preuzele su kontrolu nad koridorom ‘Morag’ i izolirale grad Rafah sa svih strana“, što znači da je Rafah sada „u potpunosti pod opsadom“ izraelskih snaga.
Radio je naveo da „sljedeća faza uključuje operacije učvršćivanja kontrole unutar koridora ‘Morag’ i pripremanje za prošireni upad u grad Rafah kako bi se pripojio području pogranične tampon zone pod izraelskom kontrolom”.
Ovo je objavljeno uoči jevrejskog praznika Pesaha, usljed sve većeg međunarodnog pritiska na Izrael da ne pokreće operaciju velikih razmjera u Rafahu zbog rizika od humanitarne katastrofe.
Dok se nastavljaju svakodnevne operacije detonacije stambenih područja u gradu, Haaretz je prenio od rezervnih vojnika i oficira da se buldožeri D9 koriste za rušenje kompletne infrastrukture Rafaha, bez izuzetka.
Operacije rušenja su se pretvorile u interno nadmetanje među terenskim jedinicama, a Divizija Gaza u izraelskoj vojsci je izradila kartu u bojama kategorizirajući područja prema stepenu uništenja, pri čemu je Rafah označen kao nepogodan za život.
Dok je Rafah nekada bio utočište za oko 200.000 Palestinaca, sada je gotovo prazan i uništen grad. Svaki civil koji se pojavi u tom području smatra se „teroristom“ i odmah biva ubijen ili uhapšen, prema svjedočenjima vojnika koja je prenio Haaretz.
Novine su navele da cilj nije samo zauzimanje ovog područja, već pretvaranje Gaze u geografski izolirano područje unutar Izraela i njegovo odvajanje od egipatske granice te povećanje pritiska na Hamas.
Prema izvještaju Ureda Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), 31. marta je izdana naredba za evakuaciju 22 kvarta u pokrajinama Rafah i Khan Younis, što obuhvata 97 posto teritorije provincije Rafah, odnosno, površinu od 64 kvadratna kilometra.
Među objektima prisutnim na tom području nalaze se dvije terenske bolnice, četiri centra primarne zdravstvene zaštite, sedam medicinskih punktova i najmanje devet zajedničkih kuhinja, koje su premještene u Khan Younis.
Procjenjuje se da je 31. marta i 1. aprila 90.000 ljudi prognano iz Rafaha i sada su rasuti po Khan Younisu, oblasti Mawasi kod Khan Younisa i Deir al-Balahu.
U izvještaju se dodaje da je skladište Saudijskog centra za kulturu i baštinu pogođeno u izraelskom zračnom napadu na istočni Rafah 3. aprila, pri čemu je uništeno skladište i spaljeno svih 1.600 paleta medicinskih potrepština, koje su bile namijenjene za bolesne i ranjene, prema riječima predsjednika Upravnog odbora ovog centra.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu objavio je početkom aprila da će vojska preuzeti kontrolu nad koridorom Morag, kao što je prethodno preuzela kontrolu nad koridorom Philadelphi, dužine 14,5 kilometara uz južnu granicu Pojasa Gaze s Egiptom.
Otpor u Rafahu
Izraelske novine Yedioth Ahronoth prenijele su videosnimak Netanyahua u kojem je rekao: „Mi kontroliramo koridor Morag, koji će postati koridor Philadelphi 2.“
Dopisnik tih novina Yossi Yehoshua izvijestio je da, uprkos objavi izraelske vojske iz septembra 2024. godine da je „brigada Rafah slomljena“, posljednje terenske posjete načelnika Generalštaba pokazale su da Hamasove brigade još uvijek djeluju u tom gradu. Pored toga, vojska je priznala da 75 posto tunela još uvijek postoji te da Rafah nije vojno slomljen, kako je ranije objavljeno.
Doron Kadosh, dopisnik Radija izraelske vojske, ukazao je na procjenu Južne komande o spremnosti Hamasovih brigada u tom području te je opisao koridor Morag kao „razdjeljnu liniju između brigada Rafah i Khan Younis“. Prema izraelskoj vojsci, u Rafahu su još uvijek aktivne dvije od ukupno četiri brigade, a u Khan Younisu tri od ukupno četiri brigade su aktivne.
Izraelska vojska je u petak objavila da je jedan vojnik iz brigade Golani teško ranjen u borbama na jugu Pojasa Gaze, kao i da je jedan oficir ranjen u oružanim sukobima u Rafahu, objašnjavajući da su tri palestinska naoružana napadača otvorila vatru na snage izraelske vojske u Rafahu.
Novine Times of Israel su prenijele od vojnih izvora da je komandant Hamasovih snajperskih jedinica u brigadi Tal al-Sultan u Rafahu na jugu Pojasa Gaze ubijen u skorašnjem zračnom napadu. Prema navodima izraelske vojske, komandant Ahmed Iyad Mohammad Farhat bio je odgovoran za napredat i izvođenje brojnih napada na izraelske snage u Gazi i protiv okupacije.
Političko značenje i posljedice
Posljedice ovog koraka, ako se provede, su:
- politička, ekonomska i sigurnosna izolacija Gaze od Egipta i njenog arapskog okruženja te presijecanje jedine linije spasa koja Gazu povezuje sa svijetom
- konačno odustajanje od ideje napuštanja Pojasa Gaze, koja je bila iza odluke izraelskog premijera Ariela Sharona 2005. godine da se povuče iz njega, te jačanje pravca ka njegovom geografskom prisvajanju i raseljavanju njegovih stanovnika na druga mjesta ako Egipat ostane pri svom stavu da ih neće primiti
- promjena geografije Gaze i njena transformacija u izolirane naseljene enklave, osim ako se ne postigne sporazum koji bi spriječio trajni ostanak okupacije u Pojasu
- potpuno uništenje jednog grada i trajno prisilno raseljavanje skoro 200.000 Palestinaca.
Izvještaj Ureda UN-a za ljudska prava navodi da izraelske snage „sve češće izdaju naredbe za evakuaciju, koje su, zapravo, naredbe za prisilno iseljavanje, što je rezultiralo prisilnim premještanjem Palestinaca u Gazi u područja koja se stalno smanjuju, gdje imaju mali ili nikakav pristup osnovnim potrebama za život, uključujući vodu, hranu i sklonište, i gdje su izloženi stalnim napadima“.
Priroda i obim naredbi o evakuaciji izazivaju ozbiljnu zabrinutost zbog namjere Izraela da trajno ukloni civilno stanovništvo iz tih područja s ciljem stvaranja „tampon zone“. Prema Uredu UN-a za ljudska prava, trajno raseljavanje civila unutar okupirane teritorije predstavlja prisilno premještanje, teško kršenje Četvrte ženevske konvencije i zločin protiv čovječnosti prema Rimskom statutu.
- Značajno smanjenje obradivih površina u Gazi jer područje koje prelazi Morag koridor predstavlja „prehrambenu korpu“ Pojasa Gaze, a njegovo zauzimanje je dovelo do povećanja cijena povrća i hrane.
- Stalno prisustvo izraelskih snaga na egipatskoj granici, što je trajno kršenje izraelsko-egipatskog mirovnog sporazuma.
Netanyahuovo nazivanje novog koridora kao „Philadelphi 2“ možda nosi prikrivenu poruku za Egipat, koja ukazuje na novu, održivu stvarnost u kojoj će se koridor Philadelphi biti unutar palestinske teritorije, a pod kontrolom Izraela.
Budući scenariji
- Uspjeh okupacije u uspostavljanju dugoročne tampon zone
- Propadanje plana zbog palestinskog otpora i egipatskog i međunarodnog odbacivanja, a priroda američke pozicije igrala bi značajnu ulogu u tom pogledu
- Mogućnost da cijela operacija služi kao sredstvo pritiska radi postizanja boljih uslova u nekom budućem dogovoru u narednim sedmicama.
Ovo je u skladu s informacijama koje kruže o Donaldu Trumpu i njegovom izaslaniku Steveu Witikoffu o blizini postizanja novog sporazuma o prekidu vatre.
Izraelske novine Maariv objavile su da je izraelski ministar odbrane Katz tokom posjete Rafahu rekao da je Izrael „bliži sporazumu“ nego vojnoj eskalaciji. U analizi njihovog dopisnika Avija Ashkenazija navodi se da je kontrola Rafaha način političkog pritiska na Hamas da prihvati sporazum o taocima koji uključuje i prekid vatre.
Na kraju, ako okupacija uspije uništiti Rafah, to će povećati njen apetit za ciljanje drugih dijelova Pojasa Gaze i šire po istom scenariju. Time bi se sukob između Arapa i Izraela dodatno zakomplicirao, potkopali bi se temelji arapskog stava koji poziva na rješenje s dvije države, a sukob bi poprimio i radikalnije dimenzije na narodnom nivou. To bi, nesumnjivo, utjecalo na zvanične stavove arapskih država, produbilo jaz između narodnih i zvaničnih arapskih stavova i smanjilo šanse za političku, sigurnosnu i ekonomsku stabilnost u budućnosti regije.