Naučnici u sporu: Povratak strahovuka ili samo GMO vuk

Strahovuci (Aenocyon dirus), koji su postali planetarno popularni tokom prikazivanja TV serije ‘Game of Thrones’, izumrli su krajem posljednjeg ledenog doba; naučnici tvrde da su ih oživjeli.

Dugoročni planovi za nešto starije vučiće Romulusa i Remusa (imena dobili po braći osnivačima Rima koje je, po legendi, odgojila vučica) i mlade Khaleesi, nisu određeni (Colossal Biosciences via Reuters)

„U svojim genima imam više od 14 neandertalskih gena, pa se ipak ne mogu nazvati neandertalkom“, kazala je paleoekologinja sa Univerziteta Main Jacquelyn Gill u komentaru na nedavno objavljenu informaciju kako je kompanija Colossal Biosciences uzgojila tri mladunčeta strahovuka, životinje koja je izumrla prije više hiljada godina.

Strahovuci (Aenocyon dirus), koji su postali planetarno popularni tokom prikazivanja TV serije Game of Thrones, izumrli su krajem posljednjeg ledenog doba.

Stvaranjem vučića koji im liče, izvršni direktor Colossala Ben Lamm je kazao kako je kompanija „napravila zdrave mladunce strahovuka“ i oživjela ove predatore nakon više od 10.000 godina od izumiranja.

Proces ‘oživljavanja’

Na početku, potrebno je objasniti šta je uradila navedena kompanija iz Sjedinjenih Američkih Država koja navodi kako su u fokusu njenog rada projekti svojevrsnog oživljavanja odnosno de-istrebljenja životinja.

Iz Colossala su nedavno objavili kako su izdvojili kompletan genom strahovuka iz dva fosila: 13.000 godina starog zuba i 72.000 godina stare kosti unutrašnjeg uha. U analizi koja još nije objavljena, a koja se zasniva na studiji u magazinu Nature, čelnice naučnog odjela kompanije Beth Shapiro iz 2021. godine, objavljeno je kako genom strahovuka ima 99,5 posto sličnosti sa sivim vukom.

Koristeći endotelne progenitorske ćelije uzete iz krvi sivog vuka, tim Colossala ugradio je 20 izmjena u 14 gena kako bi kreirao osobine koje razlikuju strahovuka od sivog vuka.

Zatim su uklonili jezgru iz uređene ćelije i umetnuli je u denukleiranu jajnu stanicu domaćeg psa. Nakon što se rezultirajuća ćelija razvila u embrij, implantirana je u velikog domaćeg psa kao surogat.

Više šakal nego vuk

Geni koje je Colossal uredio odabrani su jer su utjecali na fenotipske faktore poput veličine, oblika lobanje i muskulature, kao i boje, teksture i dužine dlake i to je ponukalo Jacquelyn Gill na reakciju o neandertalcima sa početka teksta.

Sličnog stava je i Nic Rawlence, asistent profesora i jedan od direktora Palesogeneričke laboratorije pri Univerzitetu Otago na Novom Zelandu koji kaže: „Ovo nije oživljeni strahovuk već neki ‘hibrid'“. Njegov kolega sa univerziteta i profesor zoologije Philip Seddon govori kako strahovuci imaju „svoje vlastite gene […] jako drugačija je to vrsta“.

„Afrički šakal bi mogao biti bliži strahovuku od običnog sivog vuka“, dodaje.

Generalno, naučna zajednica je duboko podijeljena o ovom pitanju. Jedni ga slave kao ogroman napredak nauke očuvanja života, dok drugi kategorično tvrde – ovo nisu nikakvi strahovuci već genetički izmijenjeni sivi vukovi, odnosno neki hibridi.

Shapiro i njene kolege koje su radile na ovom projektu odgovaraju kritičarima: „Ako pogledamo ove životinje, pratimo šta rade, a izgledaju i ponašaju se kako strahovukovi, onda su to zaista te životinje“, navela je Shapiro u razgovoru za Wired.

Imena po osnivačima Rima

Dugoročni planovi za nešto starije vučiće Romulusa i Remusa (imena dobili po braći osnivačima Rima koje je, po legendi, odgojila vučica) i mlade Khaleesi [majka zmajeva, odnosno lik iz serije Game of Thrones], nisu određeni. Iz Colossala navode kako pokušavaju stvoriti još ovih životinja, ali nemaju planove za program uzgoja. Naučnici poput Gill su skeptični da se ove životinje mogu vratiti u divljinu.

„Mislim kako je strahovuk apsolutni simbol nade“, navodi Alta Charo, bioetičarka i savjetnica Colossala, te ukazuje kako tehnologije razvijene za oživljavanje strahovuka donijele brojne koristi za projekte očuvanja životinja.

Jedna od vrsta koja već ima koristi od rada Colossala je crveni vuk (Canis rufus), najugroženija vučja vrsta na svijetu. Kompanija je objavila kako su se okotila dva legla crvenih vukova u zatvoreništvu u SAD-u, te kako je to nova nada za vrstu.

Dodatno, autorica portala Live Science Sascha Pare, biologinja koja je diplomirala na Engleskom univerzitetu u Southamptonu, podsjeća kako tehnički gledano Colossalovi „strahovukovi“ nisu prva oživljena vrsta. Pare piše kako su španski naučnici klonirali izumrlu sortu divlje koze sa Pirineja (Capra pyreanica), no to jare je umrlo sedam minuta nakon dolaska na svijet zbog kolapsa pluća.

Najavljen i povratak mamuta

Novozelandski profesor Seddon navodi kako „imamo GMO vukove i možda ćemo jednog dana imati genetski modificirane azijske slonove, no za sada je izumiranje zaista zauvijek“.

Tom rečenicom komentirao je i martovsku objavu iz Colossala kada je navedeno da su naučnici napravili veliki iskorak u istraživanju matičnih stanica kod slonova, što bi moglo značiti da su korak bliže oživljavanju davno izumrlih vunastih mamuta.

Tada je za Live Science Colossalov tim za vunaste mamute naveo kako je uspješno izveo inducirane pluripotentne matične ćelije (iPSC) iz azijskih slonova (Elephas maximus). iPSC su ćelije koje su reprogramirane tako da se mogu oblikovati u bilo koju vrstu ćelija u tijelu, što znači da će istraživači sada moći istražiti prilagodbe koje razlikuju vunaste mamute (Mammuthus primigenius) od njihovih najbližih živih srodnika i testirati genske izmjene bez potrebe za uzimanjem tkiva od živih životinja.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama