‘Izrael želi preoblikovati kartu Gaze i neće dopustiti borbu prsa u prsa’
Vojni stručnjak Mohammed al-Samadi smatra da izraelsko širenje operacije na sva područja ima za cilj ‘primorati Hamasove borce da se pojave ili povuku kako bi se lakše mogli otkriti i pogoditi’.

S obzirom na to da izraelska agresija traje petnaesti mjesec zaredom, proširenje izraelskih vojnih operacija na jugu Pojasa Gaze nosi složene političke i vojne dimenzije, smatra general Mohammed al-Samadi, vojni i strateški stručnjak.
Al-Samadi je objasnio da trenutno ponašanje okupacijske vojske odražava političku i sigurnosnu strategiju čiji je primarni cilj „potkopavanje vlasti Hamasa i preoblikovanje karte Gaze“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsŠef izraelskih obavještajaca optužio Netanyahua da traži ilegalne operacije
UN: Najgora humanitarna kriza u Gazi od početka rata
Smrtonosni napad na izbjeglički kamp u Jabaliji
Dodao je da Izrael neprestano pokušava „nametnuti svoje uvjete silom“, koristeći taktiku pritiska na stanovništvo.
Nastavak rata istrebljenja
Od nedjelje ujutro, četrnaestog dana otkako je ponovno počeo rat istrebljenja u Pojasu Gaze, ubijeno je 76 Palestinaca, među kojima su i žene i djeca, usljed izraelskih zračnih napada na nekoliko područja Pojasa.
Civilna odbrana u Gazi je u nedjelju pronašla tijela 15 nestalih, od kojih je devet pripadnika hitne pomoći Crvenog polumjeseca, pet pripadnika Civilne zaštite i jednog zaposlenika Agencije Ujedinjenih naroda za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) u naselju Tal al-Sultan u Rafahu.
Vojni stručnjak je istakao da širenje operacije na sva područja ima za cilj „primorati Hamasove borce da se pojave ili povuku kako bi se mogli lakše otkriti i pogoditi“. Istakao je da „otpor nije u stanju ući u otvoreni sukob i do sada je izbjegavao sukob u uvjetima koji mu nisu povoljni“.
Kada je riječ o razvoju situacije u oblasti Rafah i na egipatskoj granici, Al-Samadi je ukazao na pokušaje Izraela da evakuira stanovnike iz Rafaha i s juga Khan Younisa, objašnjavajući da bi to „mogao biti uvod za uspostavljanje tampon-zone na granici između Gaze i egipatske granice“.
Dodao je da „eskalacija u Rafahu predstavlja pritisak na Hamas u vezi s razmjenom zarobljenika“, napominjući da postoji „pritisak unutar Izraela na desničarsku vladu da brzo riješi taj proces“.
Posmatrano iz vojne perspektive, Al-Samadi je opisao tekuće operacije kao „hibridne, odnosno kombinaciju kopnenih operacija i upada“, objašnjavajući da se prolazi i putevi proširuju te da su određena područja unutar naselja „sravnjena sa zemljom“.
Borba prsa u prsa
Vojni stručnjak tvrdi da „Izrael ne želi prodiranje u dubinu i neće dozvoliti bilo kakvu borbu prsa u prsa“ s obzirom na to da je prije posljednjeg prekida vatre, nakon 471 dana borbi, zabilježeno „stalno povećanje gubitaka u okupacijskoj vojsci zbog borbe na maloj udaljenosti i prsa u prsa“.
Govoreći o snagama koje učestvuju i metodama koje se koriste, Al-Samadi je naveo da „postoje tri vojne divizije u području oko Pojasa Gaze“, pored neprestanog rada „dronova, izviđačkih i borbenih aviona, brodova i helikoptera Apache“.
Vojni stručnjak je upozorio na to da je „trideseti dan opsade i sprečavanja dostave pomoći zatvaranjem prijelaza“, pojašnjavajući da „Izrael nastoji, metodom izgladnjivanja te zračnim i artiljerijskim bombardiranjem bez velikih prodora do sada, palestinske borce i narodnu podršku dovesti u stanje očaja i predaje“.