Hapšenje ili deportacija putnika: Zašto je Njemačka promijenila uvjete putovanja u SAD
Kriminalna prošlost, davanje lažnih informacija o boravku ili i najmanje prekoračenje dopuštene dužine boravka mogu dovesti do hapšenja, pritvaranja ili deportacije prilikom ulaska i izlaska iz SAD-a.

Pritvaranje i deportacija njemačkih državljana iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) pokrenula je brojne rasprave o budućnosti odnosa između dvije zemlje. Jedan njemački državljanin zadržan je u pritvoru više od sedmicu, iako je imao stalni boravak u SAD-u, nakon čega su sigurnosne vlasti odlučile da ga deportiraju u Njemačku.
Nakon ovih incidenata, Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke izdalo je službeno upozorenje za putnike u SAD. U ažuriranim informacijama o putovanjima navodi se da „kriminalna prošlost u SAD-u, davanje lažnih informacija o svrsi boravka ili čak i najmanje prekoračenje dopuštene dužine boravka može dovesti do hapšenja, pritvaranja ili deportacije prilikom ulaska ili izlaska iz zemlje“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNjemačka: Ukrajina ne bi trebala prepustiti svu teritoriju pod ruskom okupacijom
Njemačka podržava odluku visokog predstavnika, osude iz Banje Luke
Kalifornija postala četvrta po veličini svjetska ekonomija
Tokom press konferencije Njemačke vlade u Berlinu, glasnogovornik Njemačkog ministarstva vanjskih poslova potvrdio je da savezna vlada ozbiljno shvata nedavne incidente koji uključuju njemačke državljane i da je ažurirala upute za putnike u SAD kada je riječ o procedurama ulaska. Međutim, glasnogovornik je naglasio da ovo nije službeno upozorenje za putovanje u SAD, već samo preventivne smjernice kako bi se izbjegli potencijalni problemi.
Napetosti među saveznicima
Edmund Ghareeb, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Washington, smatra da bi takve mjere mogle dovesti do napetosti između SAD-a i njegovih evropskih saveznika. Napominje da će utjecaj ovih politika ići dalje od pitanja pojedinačnih putnika i imati šire posljedice.
„Takve mjere mogu izazvati negativne reakcije jer imaju direktan utjecaj na građane savezničkih zemalja. Mogle bi dovesti do pojačanih kritika evropskih čelnika, zakomplicirati trgovinske i sigurnosne pregovore između dvije strane, a vjerovatno će i utjecati na saradnju u drugim područjima“, izjavio je Ghareeb za Al Jazeeru.
Dodao je da oduzimanje telefona i laptopa putnicima može postati dio proširenih sigurnosnih mjera, što izaziva zabrinutost u zemljama koje to smatraju kršenjem privatnosti i diskriminacijom svojih građana. Takve mjere mogu dovesti do povećanja diplomatskih napetosti.
Moguće tenzije
Stručnjak za međunarodna politička pitanja Wolfgang Carre smatra da bi deportacija njemačkih državljana koji imaju pravo boravka u SAD-u mogla podići napetosti između dvije zemlje, ali ne očekuje da će to dovesti do duboke diplomatske krize.
Govoreći za Al Jazeeru, Carre je rekao da odnosi između Njemačke i SAD-a imaju duboke korijene i da se temelje na bliskoj saradnji u oblasti ekonomije, sigurnosti i politike. Iako su se pojavljivale nesuglasice s vremena na vrijeme, prema njegovom mišljenju, mala je vjerovatnoća da će ovo pitanje izazvati veliku krizu. Dodaje da do toga može doći samo u slučaju ponavljanja ovih incidenata te ukoliko postanu stvarna prijetnja njemačkim i evropskim interesima.
Carre je istakao da bi Evropljani mogli tražiti od Washingtona pojašnjenje u vezi s tim mjerama, pogotovo ako se pokažu kao proizvoljne ili neopravdane.
Imigracijske politike SAD-a
Otkako je Donald Trump preuzeo dužnost, SAD je usvojio strožije politike u oblasti migracije i azila, uključujući pooštravanje graničnih kontrola, pojačanu provjeru viza i nametanje strožijih kontrola neregistriranih imigranata, što evropske putnike izlaže većem nadzoru pri ulasku u zemlju.
„Uprkos strogim politikama, Evropa i dalje vidi SAD kao svog najbližeg partnera, posebno u svjetlu trenutnih geopolitičkih izazova“, dodaje Carre. „Međutim, ponavljanje incidenata moglo bi potaknuti pitanja o prirodi budućih odnosa, pogotovo ako Evropljani osjete da su nepravedno targetirani“.
Glasnogovornik Njemačkog ministarstva vanjskih poslova potvrdio je da Njemački konzulat u SAD-u pomno prati cijeli slučaj. Ističe da Berlin očekuje od Washingtona da osigura poštivanje ljudskih prava u pritvorskim centrima i da se prema pritvorenicima postupa u skladu s tim standardima.
Selektivna primjena zakona
Stroge mjere nisu se odnosile samo na njemačke državljane, već su uključivale i jednog francuskog naučnika kojem je zabranjen ulazak u SAD-u nakon što su američke vlasti na njegovom telefonu pronašle poruke u kojima kritizira američke naučne politike, naročito u vezi s klimom i zaštitom okoliša.
Međutim, Tricia McLaughlin, pomoćnica ministra za unutrašnju sigurnost, demantirala je te optužbe, naglasivši da je odluka o zabrani ulaska donesena zbog „posjedovanja povjerljivih podataka iz američke istraživačke institucije, čime je prekršen ugovor o povjerljivosti“.
Pojedini analitičari smatraju da je američka politika prema Evropi postala strožija u određenim pitanjima. Neki dužnosnici u Washingtonu vjeruju da Evropska unija neproporcionalno koristi američko tržište, dok istovremeno nameće trgovinska ograničenja na američke proizvode.
„Vidimo selektivnu primjenu zakona, što može pogoršati probleme i biti protumačeno kao nedostatak pravde i transparentnosti. Time se, s druge strane, može potkopati povjerenje među vladama i narodima“, ukazuje Ghareeb.
Ipak je isključio mogućnost urušavanja zapadnog saveza, s obzirom na duboke ekonomske i sigurnosne veze između dvije strane, ali dodaje da „diskriminirajuće politike mogu dovesti do povećanja napetosti i smanjenja saradnje.“