Ratni planovi za Jemen: Šta su Trumpovi saradnici otkrili u procurjelom chatu

Glavni urednik ‘The Atlantica’ objavio je da je Pete Hegseth poslao operativne detalje američkog napada na Huse u chatu na Signalu, šifriranoj usluzi za razmjenu poruka.

Incident je potakao optužbe kritičara Trumpove administracije da su visoki zvaničnici krivi za veliki sigurnosni propust (Brian Snyder / Reuters)

Glavni urednik časopisa The Atlantic objavio je da su mu zvaničnici Trumpove administracije otkrili ključne vojne detalje o zračnim napadima Sjedinjenih Američkih Država na jemenske pobunjeničke mete Husa 15. marta, nekoliko sati prije napada.

Jeffrey Goldberg, novinarski veteran, rekao je da su ga službenici Američke vlade slučajno dodali na kanal za slanje poruka gdje su planirali napad.

Američka vlada priznala je da se poruke čine autentičnim. Incident je potakao optužbe kritičara Trumpove administracije da su visoki zvaničnici krivi za veliki sigurnosni propust.

U nastavku donosimo više o tome šta se dogodilo, šta je otkriveno, kako su američki zvaničnici reagovali i šta slijedi.

Šta se dogodilo?

“Svijet je saznao malo prije 14:00 po istočnom [američkom] vremenu 15. marta da su Sjedinjene Američke Države bombardovale ciljeve Husa širom Jemena”, napisao je Goldberg u otvaranju članka za The Atlantic.

“Međutim, znao sam dva sata prije nego što su prve bombe eksplodirale da bi napad mogao uslijediti. Razlog zašto sam to znao je taj što mi je Pete Hegseth, ministar odbrane, poslao ratni plan u 11:44 [po istočnom američkom vremenu].”

Evo šta se dogodilo.

Dana 11. marta Goldberg je primio zahtjev za povezivanje od nekoga po imenu Michael Waltz na Signalu, šifriranoj usluzi za razmjenu poruka. Michael “Mike” Waltz američki je savjetnik za nacionalnu sigurnost.

Goldberg je napisao da isprva nije mislio da je to pravi Waltz koji se pokušava povezati s njim. Mislio je da bi to mogao biti neko ko se pretvara da je Waltz, ko bi pokušao izvući informacije od Goldberga.

Ipak, urednik je Waltza upoznao u prošlosti. “Nije mi bilo posebno čudno što se možda obraća meni. Mislio sam da je to pomalo neobično, s obzirom na sporan odnos Trumpove administracije s novinarima”, napisao je Goldberg.

Goldberg je prihvatio zahtjev i dalje se nadajući da je ovo pravi Waltz, napisao je.

Potom je 13. marta dodan grupi za razmjenu poruka na Signalu pod nazivom “Husi PC mala grupa”. Goldberg je pretpostavio, na osnovu svog iskustva izvještavanja o Američkoj vladi, da PC ovdje znači komitet načelnika – tijelo koje se sastoji od najviših lidera kabineta, koji se uglavnom povezuje sa sigurnosnim pitanjima.

Ko je bio uključen u grupni chat?

U grupi je bilo ukupno 18 članova, napisao je Goldberg. Osim Waltza, u grupi su bile poruke:

  • nekog ko se identifikovao kao MAR za kojeg je Goldberg pretpostavio da je državni sekretar Marco “Antonio” Rubio
  • osobe koja se identifikovala kao J. D. Vance, Trumpov potpredsjednik.
  • nekog po imenu TG, za kojeg je Goldberg pretpostavio da je direktorica Američke nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard
  • računa s imenom Scott B, vjerovatno ministar finansija Scott Bessent “ili neko ko lažira svoj identitet”, napisao je Goldberg
  • korisnika pod imenom Pete Hegseth, vjerovatno američki ministar odbrane
  • nekog po imenu John Ratcliffe, vjerovatno direktor Centralne obavještajne agencije (CIA)
  • drugog korisnika po imenu Brian. Goldberg nije spomenuo za koga pretpostavlja da je to bio (Brian Hughes je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost, a Brian McCormack je Waltzov šef osoblja. Nije jasno je li Brian u grupi bio bilo koji od njih.)
  • nekog ko se identifikovao kao SM, za koga je Goldberg pretpostavio da je savjetnik za unutrašnju sigurnost Stephen Miller
  • osobe identifikovane kao Joe Kent, što je ime Trumpovog kandidata za vođenje Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma.

Šta je tačno otkrio vojni chat?

Chat je pokrenut 13. marta kada je Waltz informisao grupu da je ovo tim osnovan “za koordinaciju protiv Husa” i da njegov zamjenik okuplja “tigarski tim na nivou zamjenika / šefova agencija koji prati sastanak u Situacijskoj sobi za radnje i poslat će to kasnije ove večeri.” (Situacijska soba (Sit Room) je kompleks za upravljanje obavještajnim podacima u Bijeloj kući gdje se prenose najnovije informacije o vojnoj ili političkoj situaciji.)

Waltz je zatim zatražio od članova chat-grupe da imenuju kontaktnu tačku iz svog tima za koordinaciju s Waltzovim timom sljedećih dana, a članovi grupe počeli su imenovati pojedince iz svojih timova.

U 08:05 [po istočnom američkom vremenu] 14. marta Waltz je napisao: “Ekipa, jutros biste trebali imati izjavu o zaključcima sa zadacima prema uputama predsjednika u svojim high side inboxima.” (High side inbox odnosi se na klasifikovane komunikacijske sisteme.)

Činilo se da poruke takođe pokazuju da se Vance ne slaže s pristupom prema Jemenu, kojeg su Hegseth i Waltz čini se forsirali. “Mislim da griješimo”, napisao je nalog pod imenom Vance 14. marta.

“Tri posto američke trgovine odvija se kroz Suez, a 40 posto evropske trgovine ide”, piše u poruci naloga ‘Vance’.

Vanceov nalog je dodao: “Nisam siguran da je predsjednik svjestan koliko je ovo trenutno nedosljedno s njegovom porukom o Evropi […] postoji jak argument da se ovo odgodi mjesec dana.”

Goldberg je također napisao da je grupa primila Ratcliffeove poruke koje bi se “mogle protumačiti kao povezane sa stvarnim i trenutnim obavještajnim operacijama.”

Urednik The Atlantica je dodao da je Hegseth odgovorio na Vanceove zabrinutosti, priznajući ih, ali tvrdeći da odgađanje operacije dolazi s rizicima da “1) ovo procuri, a mi izgledamo neodlučni; 2) Izrael prvi poduzme akciju – ili se prekid vatre u Gazi raspada – i ne možemo ovo početi pod vlastitim uslovima”.

Hegseth je dodao: “Možemo da upravljamo i jednim i drugim. Spremni smo izvršiti to, i da imam konačnu odluku da ili ne, vjerujem da bismo trebali.”

Waltz se, također, uključio porukom o trgovinskim brojkama i ograničenim mogućnostima evropskih mornarica.

Vanceov nalog je odgovorio, poručivši: “Ako mislite da to treba da uradimo, hajde. Samo mrzim da ponovo spašavam Evropu.” Na to je Hegsethov nalog napisao: “VP: U potpunosti dijelim Vaše gađenje u vezi s evropskim parazitima. To je patetično.”

Dana 15. marta u 11:44 [po istočnom američkom vremenu] nalog Hegsetha je objavio „ažuriranje tima“. Goldberg nije otkrio detalje ovog ažuriranja u svom članku, poručivši da, ako bi neki protivnik SAD-a vidio ove detalje, mogao bi naštetiti američkoj vojsci i obavještajnom osoblju.

Međutim, Goldberg je dodao da je Hegsethova poruka sadržavala operativne detalje napada 15. marta u Jemenu, uključujući i to koje je mete – uključujući pojedince – trebalo gađati, koje oružje treba koristiti i slijed događaja koji će uslijediti.

Goldberg je čekao u svom automobilu na parkingu supermarketa da vidi jesu li se napadi zaista dogodili u vrijeme koje je Hegseth zakazao u svojoj poruci. Jesu, u glavnom gradu Jemena Sana'i, napisao je Goldberg, rekavši da je za to saznao preko platforme X.

U napadima su poginule najmanje 53 osobe, uključujući djecu, a drugi su ranjeni.

Šta je Goldberg uradio?

Goldberg je izašao iz grupnog chata i poslao Waltzu poruku na Signalu i mail nekolicini američkih zvaničnika s pitanjima je li grupa stvarna i jesu li zvaničnici znali da je Goldberg uključen.

Goldberg je napisao da je Vanceov glasnogovornik William Martin napisao da je, uprkos utisku stvorenom porukama, Vance bio u potpunosti usklađen s Trumpom.

“Potpredsjednik Vance nedvosmisleno podržava vanjsku politiku ove administracije”, rekao je Martin, prema Goldbergovom članku.

Kako su zvaničnici Američke vlade reagovali?

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes odgovorio je u izjavi: “Čini se da je ovo autentičan lanac poruka i provjeravamo kako je u lanac nenamjerno dodan broj.

Razmijenjene poruke su demonstracija duboke i promišljene političke koordinacije između viših zvaničnika. Tekući uspjeh operacije protiv Husa pokazuje da nije bilo prijetnji jedinicama ili nacionalnoj sigurnosti.”

Hegseth je rekao novinarima u ponedjeljak: “Čuo sam kako je to okarakterisano. Niko nije slao poruke o ratnim planovima. I to je sve što imam reći o tome.”

Glasnogovornica američkog State Departmenta Tammy Bruce odbila je komentarisati to pitanje na konferenciji za novinare u ponedjeljak.

Trump je, također, bio upitan o skandalu tokom događaja u Bijeloj kući u Louisiani. “Ne znam ništa o tome”, rekao je Trump, dodajući da nije veliki obožavatelj The Atlantica. Činilo se da je brkao curenje razgovora s pokušajem sprečavanja američkog napada na Jemen.

Može li ovo biti kršenje Zakona o špijunaži?

Goldberg je napisao da je Waltz možda prekršio Zakon o špijunaži, pripisujući to izjavama nekoliko pravnika nacionalne sigurnosti koje je intervjuisao The Atlantic.

Radi se o saveznom zakonu koji je prvi put donesenom 1917. godine, koji kriminalizuje prenošenje informacija namijenjenih ometanju operacija američkih oružanih snaga. Goldberg nema sigurnosnu dozvolu koja mu je potrebna da vidi tajne informacije.

Demokrate su pozvale na istragu o ovom.

“Ako su republikanci u Zastupničkom domu zaista ozbiljni u pogledu očuvanja sigurnosti SAD-a […] moraju se pridružiti demokratama u brzoj, ozbiljnoj i suštinskoj istrazi ovog neprihvatljivog i neodgovornog kršenja nacionalne sigurnosti”, naveo je Hakeem Jeffries, čelnik manjine američkog Zastupničkog doma.

Senator iz Delawarea Chris Coons napisao je na svom X nalogu: “Potrebno je saslušanje o nadzoru i odgovornosti za ove radnje.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama