Globalna pravna koalicija protiv odgovornih za zločine u Gazi
Koaliciju čine advokati i pravne organizacije iz nekoliko zemalja, a nastoje iskoristiti pravna sredstva za procesuiranje odgovornih za zločine počinjene u Pojasu Gaze.

London – Međunarodni centar pravde za Palestince (ICJP) objavio je da pokreće inicijativu Global 195 – globalnu pravnu koaliciju koja ima za cilj da izraelske ratne zločince i njihove saučesnike pozove na odgovornost pred međunarodnim i državnim sudovima.
Ovu koaliciju čine advokati i pravne organizacije iz nekoliko zemalja, a nastoji iskoristiti sva raspoloživa pravna sredstva za procesuiranje odgovornih za zločine počinjene u Pojasu Gaze, uključujući podnošenje zahtjeva za međunarodne potjernice protiv umiješanih.
Nastavite čitati
list of 4 itemsŠef izraelskih obavještajaca optužio Netanyahua da traži ilegalne operacije
UN: Najgora humanitarna kriza u Gazi od početka rata
Smrtonosni napad na izbjeglički kamp u Jabaliji
Inicijativa ima za cilj pozivanje na odgovornost izraelskih državljana i onih sa dvojnim državljanstvom optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u Gazi, uključujući krivično gonjenje i pozivanje na odgovornost svih koji su registrovani u izraelskoj vojnoj službi, posebno onih s dvojnim državljanstvom.
Direktor ICJP-a Tayab Ali rekao je za Al Jazeeru da je cilj koalicije Global 195 uspostaviti globalnu mrežu koja omogućava aktiviranje lokalnih i međunarodnih pravnih mehanizama za gonjenje osumnjičenih za ratne zločine gdje god se nalazili. Naglasio je da će koalicija podnijeti zahtjeve za izdavanje naloga za hapšenje te podnijeti tužbe protiv umiješanih.
Pojasnio je da su u ovu inicijativu uključeni advokati i pravne organizacije iz različitih zemalja, među kojima su: Malezija, Namibija, Turska, Norveška, Kanada te Bosna i Hercegovina, pored Centra pravde za Palestince u Velikoj Britaniji. Naglasio je da domet inicijative prevazilazi puko procesuiranje vojnika koji su služili u izraelskoj okupacijskoj vojsci te obuhvata i visokopozicionirane političke i vojne zvaničnike, koji snose direktnu ili indirektnu odgovornost za kršenja međunarodnog prava.
Dokumentovani dokazi
Direktor ICJP-a je rekao da je istražni tim Centra tokom proteklih mjeseci radio na prikupljanju dokumentovanih dokaza o zločinima okupacije u Gazi, napominjući da ti dokazi uključuju 135 direktnih svjedočenja očevidaca, pored obavještajnih podataka iz otvorenih izvora.
Dodao je: „Rezultati istrage su potvrdili postojanje sistematskog obrasca kršenja prava, uključujući nasumično bombardovanje civila, gađanje vitalne infrastrukture, napade na područja koja su proglašena sigurnim zonama i politiku izgladnjavanja i prisilnog raseljavanja.“
Također je rekao: „Bili smo primorani pokrenuti ovu inicijativu jer su vladine institucije i agencije koje su zadužene za pozivanje ratnih zločinaca na odgovornost zakazale u obavljanju svoje uloge. Iza ovog koraka ne stoje politički ili propagandni motivi, već nastojimo postići pravdu provođenjem međunarodnih i lokalnih zakona kako bi umiješani bili pozvani na odgovornost.“
Potvrdio je da je Centar već poduzeo pravne korake protiv određenih pojedinaca, među kojima su britanski državljani osumnjičeni za pridruživanje izraelskoj okupacijskoj vojsci ili sudjelovanje u ratnim zločinima nad Palestincima.
Također je rekao da će inicijativa ciljati i one koji su umiješani u podršku izraelskoj ratnoj mašineriji, uključujući političke zvaničnike i izvršne direktore kompanija koje pružaju materijalnu ili tehnološku podršku za činjenje zločina.
Aktivnosti u Kanadi
Advokat Shane Martinez iz kanadskog ogranka Međunarodnog centra pravde za Palestince rekao je za Al Jazeeru: „Koalicija koju smo pokrenuli uključuje niz zemalja širom svijeta i teži zajedničkom cilju, a to je da se pozovu na odgovornost izraelski vojnici i strani vojnici koji odlaze u Izrael da učestvuju u vojnim operacijama u Gazi.“
Dodao je: „Zemlje poput Kanade i Velike Britanije kroz historiju nisu uspijevale u procesuiranju pojedinaca odgovornih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Zato sada nastojimo iskoristiti dostupne pravne mehanizme, poput privatnih tužbi, kako bi takvi bili smatrani odgovornima u različitim pravnim sistemima.“
U vezi s izazovima s kojima se suočavaju ovakvi napori u Kanadi, Martinez je rekao: „Neki su nas pokušali zastrašiti, ali to nas nije odvratilo od nastavka pravnog djelovanja. Imamo neoborive dokaze o umiješanosti određenih subjekata u Kanadi u regrutaciju pojedinaca za izraelsku vojsku. Uspjeli smo pokrenuti historijski slučaj protiv organizacije umiješane u to. Iako je Vlada intervenisala kako bi zaustavila suđenje, dokazali smo da je moguće odgovorne procesuirati i nastavit ćemo tim putem“
Govoreći o zakonskim obavezama velikih zemalja poput Kanade i Velike Britanije, Martinez je rekao da su te zemlje potpisale međunarodne sporazume, uključujući Konvenciju o sprečavanju genocida, ali zanemaruju svoje obaveze kada je riječ o Palestincima.
Dalje je rekao: „Trenutno vodimo slučaj protiv Kanadske vlade, optužujući je da nije zaštitila svoje državljane u Gazi tokom izraelskog bombardovanja te da je prekršila njihovo pravo na ličnu sigurnost prema Kanadskom ustavu.“
Međunarodni standardi
O mogućnosti nametanja međunarodnog prava velikim silama, Martinez je objasnio da postoje brojni mehanizmi da se vlade primoraju na poštivanje obaveza, uključujući pritisak javnosti i pravne izazove. Rekao je: „Svjedočili smo do sada neviđenim promjenama u globalnom javnom mnijenju u korist Palestine tokom protekle godine. To povećava pritisak na vlade da poduzmu konkretne korake umjesto da se ograniče na izražavanje zabrinutosti putem saopćenja.“
Martinez je naglasio da blokada Gaze i sprečavanje dostave humanitarne pomoći predstavljaju kršenje međunarodnog prava i mogu dostići nivo ratnog zločina. Rekao je da Izrael nastavlja s tim kršenjima, dok Kanada i druge zemlje ostaju nijeme na to. „To se ne može nastaviti. Zemlje moraju prestati s praznom pričom i poduzeti konkretne korake, poput obustave trgovinskih i vojnih sporazuma s Izraelom“, dodao je.