‘Zaglavljeni’ astronauti vraćaju se na Zemlju: Sve što treba znati o letu kući
Astronauti Suni Williams i Butch Wilmore ostali su zaglavljeni na ISS-u zbog kvara svemirske letjelice Boeing Starliner. Umjesto osam dana, ostali su u svemiru više od devet mjeseci.

Dvoje astronauta NASA-e vraćaju se na Zemlju nakon što su devet mjeseci proveli u svemiru.
Sunita Williams i Barry Wilmore napustili su Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) rano u utorak ujutro i očekuje se da će se spustiti uz obalu Floride nakon putovanja od 17 sati.
Nastavite čitati
list of 3 itemsSpaceX pokrenuo misiju spašavanja astronauta zaglavljenih u svemiru
Četvero astronauta vratilo se na Zemlju nakon osam mjeseci na ISS-u
Boeingov Starliner, njihova originalna svemirska letjelica za povratak, smatrana je nesigurnom za put kući, zbog čega su astronauti morali ostati u svemiru mnogo duže od planiranog.
Ko su dvoje astronauta koji su zaglavili u svemiru?
Dvoje astronauta nasukanih na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) su 59-godišnja Sunita “Suni” Williams i 62-godišnji Barry “Butch” Wilmore, oboje veterani svemirskih putnika koje je trenirala NASA.
Williams, sadašnja komandantica ISS-a i penzionisana oficirka američke mornarice, pridružila se NASA-i 1998. Tokom svoje karijere provela je 322 dana u svemiru i završila devet svemirskih šetnji. Prethodno je držala rekord za najviše svemirskih šetnji među astronautkinjama, sve do 2017. kada je titula pripala Peggy Whitson, koja ih je završila 10.
Wilmore je prvi put letio u svemir 2009. u svemirskom šatlu Atlantis. Prije misije Boeing Starliner proveo je 178 dana u svemiru. Radio je kao inženjer leta i komandant na prijašnjim misijama ISS-a, provodeći istraživanja rasta biljaka u svemiru, učinaka mikrogravitacije na ljudsko tijelo i ekoloških promjena na Zemlji.
U Boeingovoj misiji Wilmore je bio komandant, a Williams pilotkinja.
Kada i kako se vraćaju na Zemlju?
SpaceX Crew Dragon koji je prevozio Wilmorea i Williams odvojio se od ISS-a u utorak u 1.05 ET (05.05 GMT). Očekuje se da će pljusnuti u Atlantski okean nešto prije 18:00 po istočnom američkom vremenu.
U ponedjeljak kasno navečer počeo je proces povratka Williams i Wilmorea, a NASA uživo prenosi odlazak i povratak astronauta.
Vraćaju se u kapsuli SpaceX Crew Dragon, koja je bila usidrena na stanici od septembra 2024. Ta je kapsula izvorno dovela astronauta NASA-e Nicka Haguea i ruskog astronauta Aleksandra Gorbunova na ISS, s dva prazna mjesta za povratak Wilmorea i Williamsa.
To se sada dogodilo. Crew-10, koji je pristao na ISS u nedjelju, čine astronauti NASA-e Anne McClain i Nichole Ayers, japanski astronaut Takuya Onishi i ruski kosmonaut Kirill Peskov. Odletjeli su u petak iz svemirskog centra Kennedy na Floridi u SAD-u.
Zašto su astronauti zapeli?
Williams i Wilmore zapeli su nakon tehničkih problema s letjelicom koja ih je trebala vratiti kući.
Putovali su na ISS u Boeingovom CST-100 Starlineru u okviru njegovog prvog probnog leta s posadom. Misija, u okviru NASA-inog programa komercijalne posade, imala je za cilj razviti privatne svemirske letjelice za prijevoz astronauta do stanice i nazad. Iznajmljivanjem misija u niskoj Zemljinoj orbiti NASA se namjerava fokusirati na istraživanje dubokog svemira, uključujući Artemis misije na Mjesec i buduće ljudske misije na Mars.
Tokom 25-satnog leta do ISS-a Starliner je imao curenje helija i neispravan potisnik, koji pomaže u upravljanju i kontroli ponovnog ulaska. Kada je stigao 6. juna, otkazala su još četiri od 28 potisnika, što je odgodilo pristajanje uz stanicu.
Iako su inženjeri obnovili četiri od pet pokvarenih potisnika, NASA je letjelicu smatrala prerizičnom za ljudska putovanja i poslala ju je nazad praznu, ostavljajući Williams i Wilmorea nasukane na ISS-u.
U augustu 2024. NASA ih je odlučila vratiti na SpaceX vozilu. Crew Dragon-9, koji je lansiran 29. septembra 2024. godine, od tada je bio usidren na ISS-u, ali njihovo ranije vraćanje kući ostavilo bi samo jednog američkog astronauta na svemirskoj stanici, ograničavajući istraživanja i hitne reakcije.
Sada, s njihovim zamjenskim članovima koji stižu na Crew-10, Williams i Wilmore su konačno krenuli kući.
Koliko je dugo dvoje astronauta bilo zaglavljeno u svemiru?
Williams i Wilmore u svemiru su od 5. juna 2024. godine, što znači da će do povratka u orbiti provesti više od devet mjeseci.
Nakon što su poletjeli s Cape Canaverala na Floridi u junu, prvobitno su trebali ostati u svemiru samo osam dana.
Standardna ISS rotacija za astronaute je otprilike šest mjeseci.
Kako su preživjeli u svemiru toliko dugo?
Uprkos neočekivanom produženju boravka Williams i Wilmore ostali su dobrog zdravlja i čak su zajedno izveli svemirsku šetnju u januaru.
Život na ISS-u slijedi strukturiranu rutinu s vježbanjem, radom i odmorom. To uključuje redovite rutine na traci za trčanje i na mašini s otporom kako bi se održala snaga kostiju i mišića.
Tokom godine, nekoliko svemirskih agencija i privatnih kompanija je, također, planiralo misije za snabdijevanje svemirske stanice hranom, vodom i kisikom, koji se redovno nadopunjavaju teretnim misijama.
Williams i Wilmore su, također, bili u mogućnosti održavati kontakt sa svojim porodicama putem e-pošte i telefona.
U intervjuu s Lesterom Holtom za NBC Nightly News u novembru, Williams je rekla da se ona i Wilmore “osjećaju dobro, vježbaju i pravilno jedu”.
“Mi se ovdje gore jako zabavljamo”, dodala je. “Ljudi koji su zabrinuti za nas, stvarno, ne brinite za nas. Mi smo sretna ekipa ovdje gore.”
Jesu li astronauti već bili zaglavljeni u svemiru?
Williams i Wilmore nisu prvi astronauti koji su se suočili s produženim boravkom u svemiru zbog nepredviđenih okolnosti. Bilo je ranijih slučajeva u kojima su astronauti morali ostati u orbiti duže od planiranog zbog tehničkih problema ili geopolitičkih događaja.
Najduži pojedinačni svemirski let američkog astronauta bila je 371-dnevna misija Franka Rubija na ISS-u tokom 2022. i 2023. godine, produžena zbog problema s letjelicom Sojuz koja ga je dovela u orbitu. Na kraju se vratio na drugoj kapsuli Sojuza.
Sovjetski astronaut Sergej Krikalev bio je 1991. godine zaglavljen na svemirskoj stanici Mir, koja je sada zatvorena, 311 dana zbog raspada Sovjetskog Saveza.
Politička previranja i nedostatak sredstava odgodili su njegov povratak, prisilivši ga da ostane u orbiti mnogo duže od planiranog. Kada se konačno iskrcao u martu 1992. godine, nije se vratio u Sovjetski Savez, već u novu nezavisnu Rusiju.