Ključ stabilnosti energetskog sektora: Kolektivni ugovor potpisan, rudari zadovoljni
Potpisivanjem kolektivnog ugovora za rudare korist će imati i građani jer vjerovatno neće biti potrebe za dramatičnim poskupljenjima struje, barem ne u mjeri koja bi mogla ugroziti njihove budžete.

Kolektivni ugovor za rudare u entitetu Federacija BiH za 2025. i 2026. godinu predstavlja značajan korak ka boljim radnim uvjetima i većim pravima za radnike u rudarskom sektoru, a time i ka jačanju energetske stabilnosti zemlje.
Veća proizvodnja uglja znači veće snabdijevanje termoelektrana i, samim tim, veću količinu električne energije koju domaće termoelektrane mogu proizvesti.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIncident u rudniku Toranica zagadio vode na makedonskom sjeveroistoku
Dodik nudi strancima litij u zamjenu za ustupke, građani protiv
Kako je bitcoin postao važan dio ekonomije Butana
Stabilnost u proizvodnji energije vrlo je važna jer omogućava bolju predvidivost za elektroenergetski sektor, smanjuje potrebu za skupljim uvozom i osigurava sigurnost u snabdijevanju. U konačnici, za građane će to vjerovatno značiti da neće biti potrebe za dramatičnim poskupljenjima struje, barem ne u mjeri koja bi mogla ugroziti njihove budžete.
„U toku prošle godine Elektroprivreda BiH se zadužila za 60 miliona konvertibilnih maraka (više od 30 miliona eura) na konto uvoza električne energije jer nisu imali dovoljne količine. Šta se dobija novim Kolektivnim ugovorom? Ukoliko obezbijedimo termoelektrane sa ugljem, biće svima lakše. Znamo da se gotovo 80 posto struje proizvodi u našoj zemlji u termoelektranama. Hidrokapacitete ne možeš predvidjeti, ne možeš znati da li će dragi Bog dati kišu ili ne. Termoelektrana može raditi i sa punim i sa smanjenim kapacitetom. To je najsigurnija proizvodnja. Svaka država koja ima stabilan energetski sektor, koja ima obezbijeđenu električnu energiju po povoljnim cijenama, interesantnija je investitorima“, objašnjava Zijad Lačić, predsjednik Samostalnog sindikata rudara u Federaciji BiH.
Lačić tvrdi da je energetski sektor stub suvereniteta jedne države, da si tada interesantan privrednicima i investitorima, interesantan svima.
„Kolektivni ugovor koji važi za ovu i narednu godinu daje nam podstrek, daje nam vjetar u leđa da radimo više, proizvodimo više, samim tim da ovoj državi postavimo jače, sigurnije temelje suvereniteta i pobijedimo neprijatelje ove države koji bi da je razvale“, naglašava Lačić koji je zaposlen u Rudniku Banovići, najvećem ugljenokopu u Bosni i Hercegovini, koji zapošljava oko 2.600 radnika.
Povećanje plata i naknada za topli obrok za bolju motivaciju
Zadovoljstvo radnika u bilo kojem sektoru ključno je za njegovu učinkovitost i produktivnost, a rudarstvo nije iznimka. Novim kolektivnim ugovorom rudari su osigurali povećanje plata, poboljšanje toplog obroka i drugih beneficija koje će doprinijeti većoj motivaciji za rad. Dogovoreno je linearno povećanje plata za 80 konvertibilnih maraka (40,90 eura) svim zaposlenima, povećanje toplog obroka za tri konvertibilne marke (1,53 eura), čime je dostigao 20 konvertibilnih maraka (10,23 eura) dnevno, a najavljena su dalja povećanja u 2026. godini (od 1. januara 2026. povećanje toplog obroka za još dvije konvertibilne marke i od 1. jula 2026. povećanje plata za 8,4 posto), što će stvoriti osnovu za veću stabilnost radnih mjesta i veću predanost rudara u obavljanju svojih dužnosti.

Kolektivni ugovor za oblast rudarstva u Sarajevu su potpisali su predsjednici dva granska sindikata: Sinan Husić, predsjednik Samostalnog sindikata radnika rudnika Federacije BiH i Zijad Lačić, predsjednik Samostalnog sindikata rudara u Federaciji BiH te federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić.
„U odnosu na proteklih nekoliko godina stanje u rudarskom sektoru se popravlja. U prvim mjesecima 2025. godine napravljeni su značajni iskoraci po pitanju proizvodnje u Kreki, dok se situacija u Brezi stabilizuje. Uvjeren sam da će rudari raditi više i da će rezultati biti još bolji“, kaže Husić.
Ministar Lakić očekuje se da će bolji uslovi rada doprinijeti većoj proizvodnji uglja za naše termoelektrane, što će doprinijeti očuvanju i stabilnosti energetskog sektora Federacije BiH.
„Povećanje produktivnosti i iskop većih količina uglja je naš zajednički cilj kojem moramo stremiti. Vlada Federacije BiH na čelu sa premijerom Nerminom Nikšićem je uvijek bila na strani rudara i to smo u više navrata pokazali. To pokazuje i novi potpisani Kolektivni ugovor. Pokažimo da možemo bolje i tako štitimo energetsku stabilnost Federacije BiH“, tvrdi Lakić.
Plate i za zeničke komorate
U sedam rudnika u sastavu Koncerna, među kojim je i Zenica, gotovo je 5.200 zaposlenih – Kreka ima 1.750 radnika, Kakanj 1.209, Breza 812, dok je u Zenici koja je u fazi trajnog zatvaranja trenutno 612 radnika.
Rudnik mrkog uglja “Banovići”, koji nije u sastavu Koncerna, dioničko je društvo u kojem je Vlada Federacije BiH vlasnik 69,53 posto, a zapošljava gotovo 2.600 radnika. Prošle godine imali su proizvodnju od 1,4 miliona tona uglja. I oni veći dio proizvodnje plasiraju Koncernu.

Senad Sejdić, predsjednik Sindikata Rudnika “Kreka” Tuzla, kaže da ovo treba da poluči zadovoljstvom rudara i da „u ovoj utakmici na tržištu rada omogućimo ljudima da nastave raditi u rudnicima“. Dodaje da treba rudarima obezbijediti adekvatnu opremu kako bi mogli doći do veće proizvodnje.
„Uspjeli smo se izboriti da se isplate sve plate za 2024. godinu u Rudniku mrkog uglja Zenica kao i plata za januar ove godine. Istina, bila su značajna zakašnjenja od po nekoliko mjeseci, ali je isplaćeno. Ne znam da je igdje u našoj zemlji zabilježeno da su radnici u preduzeću koje je u fazi zatvaranja primili plate za kompletnu godinu“, priča Husić.
Kaže da ga raduje što je odziv radnika u Rudniku Zenica za vađenje širokog mehanizovanog čela iz jame Raspotočje na zadovoljavajućem nivou. Trebali bi startati sa radovima do kraja marta, a posao bi trebao biti okončan u roku od pet mjeseci od početka izvođenja. Široko mehanizovano čelo biće prebačeno u jamu Mramor, Rudnika Kreka u Tuzli, kojem će biti od velikog značaja u budućnosti.
„U Zenici je ostalo 612 radnika, od čega je njih oko 200 angažovano na izvršavanju poslova odlukom o privremenom prekidu rudarskih radova a nešto više od 400 je na privremenom prekidu rada. Vidjećemo koji će broj radnika biti angažovan za vađenje širokog mehanizovog čela“, navodi Sinan Husić.
Korist cijelom društvu
Prema riječima Zijada Lačića koji radi u Rudniku Banovići, u proteklih 4-5 godina ovaj rudnik je bio u nezavidnoj situaciji.
„Rudnikom su, može se reći, rukovodili kadrovi koji nisu bili pozvani što se tiče struke. Prije tri godine došlo je do zapaljenja u jami Omazići. Tamo je najbolji ugalj, čisti ugalj, najkaloričniji. Prije dva mjeseca jama je krenula sa proizvodnjom i za sada daje solidnu proizvodnju. Nadam se da će u narednom periodu davati barem 50 posto više nego što daje sada. Banovići će sigurno u narednim mjesecima obnoviti mehanizaciju i samim tim humanizirati rad i poboljšati dinamiku proizvodnje. Siguran sam da će biti bolje u mjesecima i godinama koje su pred nama“, smatra Lačić.
Kaže da ljude iz Rudnika Banovići i dalje bole određene stvari, poput niske otkupne cijene uglja, poreza na putarine i naplate poreza na tržišnu cijenu uglja koji prodaju po daleko nižim cijenama Elektroprivredi BiH.
„Dajemo četiri miliona konvertibilnih maraka (2,05 miliona eura) godišnje na akcize na putarine koje kupujemo. Porezi se naplaćuju na tržišne cijene. Za ugalj koji se dostavlja termoelektranama plaća se 118 konvertibilnih maraka (60,33 eura), a PDV se plaća na tržišnu cijenu koja iznosi 190 konvertibilnih maraka (97,15 eura)“, objašnjava Lačić.
Stabilnost energetskog sektora ne donosi samo korist rudarskoj industriji, već i cijelom društvu. Građani će imati koristi od nižih i stabilnih cijena električne energije, dok će privreda imati pouzdanu energetsku infrastrukturu koja omogućava nesmetan rad i razvoj. Novi kolektivni ugovor za rudare predstavlja priliku za sve – za radnike, za energetsku industriju i za cijelu privredu Bosne i Hercegovine.
U konačnici, zadovoljni rudari znače stabilniji energetski sektor, a stabilan energetski sektor znači bolje uvjete za cijelu zemlju. Kroz zajednički rad i odgovornost svih dionika Federacija BiH može osigurati snabdijevanje energijom i ostaviti temelje za jači i konkurentniji energetski sektor koji će biti ključan za njen ekonomski razvoj i stabilnost.