‘Zaustavite ubijanje’: Iransko razumijevanje poruke američkog napada na Huse

Trump je opisao Huse kao ‘kriminalce koje podržava Iran’ te upozorio Teheran da će snositi ozbiljne posljedice ako nastavi pružati podršku toj jemenskoj grupi.

Američki brod lansira projektile na ciljeve u Jemenu (U.S. Central Command via Reuters)

U razvoju događaja koji šalje jasne poruke izvan granica Jemena, američka vojska je, po naređenju predsjednika Donalda Trumpa, izvela zračne napade na položaje grupe Ansar Allah (Husi) u glavnom gradu Sana'i te regijama Saada i Al Bayda. Trump je tom prilikom zaprijetio ovoj grupi „paklom“ i poručio da nikakva „teroristička snaga“ neće spriječiti američke brodove da slobodno plove.

To je uslijedilo nakon što su Husi najavili da će nastaviti napade na izraelske brodove u pomorskim prometnim koridorima u regiji, kao odgovor na blokadu dostave pomoći u opkoljeni Pojas Gaze. Njihovi napadi su prethodno bili obustavljeni nakon što je stupio na snagu sporazum o prekidu vatre u Gazi u januaru ove godine.

U značajnom zaokretu, američka strana je ovog puta otišla korak dalje, optužujući Teheran da snosi odgovornost za ponašanje Husa. SAD se u svom stavu fokusirao na ono što je nazvao „iranskom podrškom Husima“, opisujući ovu operaciju kao poruku ajatolasima u Teheranu.

Trump je opisao Huse kao „kriminalce koje podržava Iran“ te upozorio Teheran da će snositi ozbiljne posljedice ako nastavi pružati podršku toj jemenskoj grupi. „Ako Teheran zaprijeti SAD-u, Amerika će vas smatrati potpuno odgovornima i nećemo biti blagi po tom pitanju“, poručio je Trump.

Iranski odgovor

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi brzo je podsjetio svog američkog rivala da Washington nema ovlaštenja „diktirati“ vanjsku politiku Teherana. U svojoj objavi na platformi X pozvao je SAD da „zaustavi ubijanje jemenskog naroda“.

U tom kontekstu, glasnogovornik Iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei najoštrije je osudio agresiju SAD-a i Velike Britanije na Jemen, opisavši je kao „grubo kršenje Povelje UN-a i međunarodnog prava“ i čin podrške genocidu nad palestinskim narodom.

Na vojnom planu, glavni komandant Iranske revolucionarne garde, general Hossein Salami, demantirao je bilo kakvu ulogu svoje zemlje u organiziranju ili određivanju politike fronta otpora, uključujući Huse u Jemenu. Istaknuo je da oni „samostalno donose vlastite strateške i operativne odluke“.

U obraćanju pred okupljenim kadrovima Revolucionarne garde, Salami je upozorio neprijatelje Irana da će svaka prijetnja koja postane djelo naići na „čvrst, odlučan i razoran odgovor“ s iranske strane. „Nećemo počinjati ratove, ali ako budemo ugroženi, naš odgovor će biti odlučan i sudbonosan“, poručio je.

Pametan potez

Iranski analitičari smatraju da je Salamijev stav pametan potez kojim Teheran izbjegava političke i pravne posljedice djelovanja Husa protiv američkih i izraelskih interesa u Crvenom moru. Također, takav stav osporava regionalne optužbe da Iran koristi svog jemenskog saveznika kao alat za napad na svoje rivale, dok istovremeno ostavlja Husima prostor za nastavak napada na američke interese u Crvenom moru.

Koordinacija američkog pristupa, čiji je cilj povezati jemenske akcije s politikom Irana, praktično predstavlja nastavak onoga što je navedeno u Trumpovoj poruci vrhovnom vođi Aliju Khameneiju. U toj poruci Trump je ponudio izbor između dvije opcije – pregovora i vojne akcije – u slučaju da ne bude postignut dogovor koji sprečava Teheran da posjeduje nuklearno oružje.

Američki stavovi su izuzetno jasni u pogledu povezivanja aktivnosti Husa s Iranom, uz zahtjev da Teheran prekine podršku ovoj grupi. Ovi stavovi se poklapaju s medijskim navodima o Trumpovom pismu iranskom vrhovnom vođi, u kojem se zahtjeva da Teheran obustavi svoju podršku frakcijama otpora, što je preduvjet za bilo kakav sporazum o nuklearnom pitanju.

Slaba karika

Jalal Sadatian, bivši iranski ambasador u Londonu, tumači američke napade na Jemen kao dio Trumpove politike „štapa“ protiv brojnih istočnih i zapadnih zemalja i aktera otkako je pobijedio na izborima. Objašnjava da je Trump, nakon neuspjeha u prisilnom raseljavanju stanovnika Pojasa Gaze ili rješavanja ukrajinske krize, prepoznao Jemen kao najslabiju kariku na Bliskom istoku za demonstriranje svoje moći.

Bivši iranski diplomata naglašava za Al Jazeeru da je cilj napada na Jemen zastrašiti druge frakcije otpora i upozoriti ih na moguće posljedice nastavka operacija protiv cionističke tvorevine. Pojašnjava da Trump računa na normalizaciju odnosa između nekih arapskih država i Tel Aviva kako bi ga integrirao u regiju i time eliminirao palestinsko pitanje.

Zaključio je da Trump namjerno koristi sofisticirano oružje za probijanje utvrda u Jemenu, šaljući poruku Iranu da se ono može ponovno upotrijebiti bilo gdje u regiji. To se može uporediti s opetovanom politikom atentata na vođe Husa, koju je Izrael prethodno primjenjivao protiv vođa otpora u Libanu i Pojasu Gaze.

Maksimalni pritisci

Analitičari smatraju da američki napad na Jemen nije ništa novo niti jedinstven slučaj. Sana'a je već ranije bila meta američkih, britanskih i izraelskih snaga. Pretpostavlja se da su Husi očekivali ove napade kada su najavili nastavak svojih operacija u Crvenom moru, te da su već pripremili odgovor ili odgovore koji će, prema mišljenju jednog dijela Iranaca, biti otkriveni u narednim danima.

Iranski istraživač sigurnosnih pitanja Muhammed Kaderi smatra da je napad na Jemen prvenstveno poruka Teheranu, a ne samo odgovor na operacije Husa u Crvenom moru. Prema njegovom mišljenju, ovo je dio politike „maksimalnog pritiska“ koju je Trump ponovo aktivirao kako bi natjerao Iran na pregovore.

U razgovoru za Al Jazeeru, Kaderi ističe da je hladna reakcija Irana u odgovoru na nedavno Trumpovo pismo vrhovnom vođi Aliju Khameneiju uznemirila Bijelu kuću. Smatra da Washington tumači najavu Husa o nastavku napada u Crvenom moru kao ironičan odgovor na Trumpov zahtjev da Teheran prekine podršku pokretima otpora.

Kaderi smatra da će vojni napad na Jemen i optužbe SAD-a da Teheran potiče Huse negativno utjecati na američke pokušaje da kroz razmjene poruka komunicira s Teheranom. Također, naglašava da će način na koji će Husi odgovoriti na američke napade odrediti buduće korake Washingtona u regiji.

Odbacio je mogućnost da će jemenska strana prekinuti svoje operacije u Crvenom moru prije okončanja opsade Gaze. Naglasio je da će Teheran i Sana'a svako smanjenje ili prekid operacija u Crvenom moru smatrati znakom slabosti, što bi moglo dodatno ohrabriti Washington da nastavi s napadima na njihov suverenitet.

Izvor: Al Jazeera

Reklama