Kako Izrael koristi ‘otpad’ da raseli stanovništvo Pojasa Gaze
Od izbijanja rata u Pojasu Gaze 7. oktobra 2023. godine Izrael sprečava lokalne komunalne ekipe da pristupe deponijama otpada.

Izraelska okupacija intenzivira represivne mjere protiv Pojasa Gaze, dok vlada Benjamina Netanyahua izbjegava zahtjeve druge faze sporazuma o prekidu vatre sa ciljem uništavanja osnovnih životnih uvjeta i pretvaranja enklave u nenaseljivo područje.
Situacija na terenu ukazuje na to da Izrael nastoji prisiliti stanovnike Pojasa na iseljavanje tako što sprečava dopremanje vode, hrane, goriva i opreme neophodne za uklanjanje ruševina, čvrstog otpada i sanaciju kanalizacije, što je plan koji promovira ekstremistički ministar u Izraelskoj vladi Bezalel Smotrich.
Nastavite čitati
list of 4 itemsGotovo 60 ubijenih, više od 100 ranjenih u američkim udarima na Jemen
Gotovo 11.000 teško ranjenih i bolesnih Palestinaca treba hitnu evakuaciju
Hiljade djece u Gazi pati od pothranjenosti
Od izbijanja rata u Pojasu Gaze 7. oktobra 2023. godine Izrael sprečava lokalne komunalne ekipe da pristupe deponijama otpada, što ih je prisililo da uspostave alternativne lokacije unutar stambenih zona.
Uzroci smrti
Stručnjak za okoliš Nizar al-Wahidi procjenjuje da svaka osoba u Gazi dnevno stvori najmanje pola kilograma čvrstog otpada, što znači da se u Pojasu svakodnevno nakupi oko 1,2 miliona kilograma otpada i to među stambenim objektima jer okupacija zabranjuje njegov odvoz na deponije daleko od stambenih naselja.
Al-Wahidi je rekao za Al Jazeeru da „50 miliona kubnih metara otpadnih voda dnevno ne može doći do postrojenja za prečišćavanje jer je okupacija uništila infrastrukturu, uzrokujući time poplave na ulicama koje su postale opasne po zdravlje“. Osim toga, nedavno je prekinut jedini dalekovod koji napaja postrojenje za prečišćavanje vode u Deir al-Balahu u centralnom dijelu Pojasa Gaze.
Stručnjak za okoliš je objasnio da većina stanovnika Pojasa Gaze sada prakticira spaljivanje plastičnog i najlonskog otpada kako bi mogli kuhati jer je okupacija zabranila uvoz plina u Pojas. „Ovo ljude dovodi u situaciju da biraju između bolesti i smrti“, rekao je.
Al-Wahidi je upozorio na ekološke posljedice prodiranja otpadnih voda i kanalizacije u rezervoar podzemnih voda. To uzrokuje pojavu insekata, glodara, zmija, neugodnih mirisa te štetnih i zapaljivih plinova. „Rat koji vodi Izrael i ograničenja nametnuta stanovnicima Pojasa Gaze imat će ozbiljne posljedice, uključujući smrt zbog trovanja, abortuse i bolesti raka. Jasno je da je povećan procenat abortusa i rađanja djece s deformitetima, što je slučaj i kod životinja, a neka područja više nisu pogodna za poljoprivredu“, rekao je.
U ovom kontekstu, Asem al-Nabih, glasnogovornik gradske uprave Gaze, najveće općine u Pojasu Gaze, procijenio je količinu nakupljenog otpada u gradu na više od 170.000 tona, što predstavlja zdravstvenu i ekološku katastrofu, posebno zbog nemogućnosti općine da ga prikupi i odveze zbog ograničenja okupacije.
Al-Nabih je za Al Jazeeru rekao da su deponije koje je uspostavila Općina Gaza – i sve općine širom Pojasa – kao privremena rješenja zbog nemogućnosti pristupa glavnim deponijama, dodatno pogoršale zdravstvenu i ekološku krizu i dovele do širenja epidemija i bolesti među građanima, posebno oboljenja kože i crijeva.
Planovi za raseljavanje
Izrael je iskoristio rat protiv Pojasa Gaze kao sredstvo za uništavanje života i stvaranje pritiska na stanovništvo kroz otežavanje njihovog svakodnevnog života. Prema službenim podacima Palestinske uprave, stepen razaranja u Pojasu Gaze dosegao je gotovo 90 posto.
Izraelski ministar Bezalel Smotrich otkrio je da su u toku pripreme za osnivanje posebnog odjela u Ministarstvu odbrane koji će biti zadužen za prisilno raseljavanje Palestinaca iz Gaze. „Radimo na osnivanju odjela za imigraciju pod vodstvom premijera i ministra odbrane, a budžet neće biti prepreka“, rekao je.
Govor izraelskog ministra u skladu je s nastojanjima Netanyahuove vlade da izbjegne provođenje odredbi sporazuma o prekidu vatre, uključujući otvaranje graničnih prijelaza i dozvoljavanje ulaska teške mehanizacije, čime se dolazi do faze obnove.
U ovom kontekstu, Vladin ured za medije u Gazi je u saopćenju naveo da su okupacijske mjere protiv Pojasa Gaze izazvale ozbiljnu nestašicu pitke vode i vode za domaćinstvo zbog zabrane uvoza goriva, kao i da se brzo iscrpljuju zalihe osnovnih prehrambenih namirnica na pijacama i u trgovinama.
U saopćenju se ukazuje na sve veću patnju oboljelih od hroničnih bolesti i ranjenih jer nemaju pristup lijekovima i medicinskim potrepštinama. UNICEF je upozorio da je ozbiljna nestašica vode u Gazi dosegla kritične nivoe, a zvaničnica ove organizacije Rosalia Bollen izjavila je da „trenutno samo jedna osoba od njih deset ima pristup sigurnoj vodi za piće, što znači da 90 posto stanovništva to nema“.
Palestinci sami čiste ruševine i obnavljaju domove
Suočeni s izraelskom blokadom, lokalne vlasti u Gazi i nadležna ministarstva, u saradnji s lokalnom zajednicom i organizacijama koji joj pružaju podršku, poduzeli su neke hitne korake – glavne ceste i ulice učinili su prohodnim koristeći dostupnu mehanizaciju, popravili su vodovodne i kanalizacione mreže te sanirali bunare, uprkos ogromnoj količini ruševina.
Al Jazeera je zabilježila napore velikog broja palestinskih građana u čišćenju ruševina iz svojih domova jednostavnim alatom, kao i njihov trud da obnove dijelove svojih domova te naprave privremena za stanovanje od platna i lima u područjima koja je okupacija uništila.
Prema Egipatskom planu za obnovu i razvoj Gaze, količina ruševina koju je izazvala izraelska ratna mašina iznosi 50 miliona tona, od čega se trećina nalazi u provincijama Gaza i Sjeverna Gaza.
Stručnjak za okoliš Al-Wahidi smatra da je alternativa za prevazilaženje okupacijskih mjera protiv Gaze i smanjivanje ekološke katastrofe proizvodnja bioplina te čvrstog i tečnog organskog gnojiva od organskog otpada. „Međutim, problem je u tome što su u ruševinama bombe, koje sadrže radioaktivne i kancerogene materije, koje prelaze u zrak, vodu i tlo“, rekao je.
Glasnogovornik Općine Gaza je uputio apel međunarodnim organizacijama i nadležnim organima da „hitno interveniraju“ kako bi se obezbijedila teška mehanizacija i dovoljne količine goriva te omogućilo općinskim ekipama odvoz otpada na lokacije koje su predviđene za to, čime bi se ublažile patnje stanovništva i riješila kriza koja ugrožava zdravlje i okoliš u Pojasu Gaze.