Brčić: Razmotriti i oduzimanje dokumenata čelnicima RS-a
Dodik i osobe koje ga prate su krenuli na put bez povratka i sebi nisu ostavili prostor da se vrate nazad. Za njih postoje dva moguća ishoda: zatvor ili bijeg, smatra Lejla Salihagić-Brčić.

Izricanje mjera zabrane napuštanja boravišta i oduzimanja ličnih dokumenata čelnicima bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), čije je dovođenje ove sedmice tražilo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, bilo bi opravdano kako bi se otklonila opasnost od njihovog bijega, kaže za Al Jazeeru Lejla Brčić.
Tužilaštvo BiH u srijedu je zatražilo dovođenje predsjednika RS-a Milorada Dodika, entitetskog premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS-a Nenada Stevandića jer se odbijaju odazvati na pozive za saslušanje u okviru pokrenute istrage zbog sumnje da su počinili krivično djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDržava Katar osigurala ramazanske pakete povratničkim porodicama u RS-u
Američke poruke Dodiku: Podrška bh. institucijama i spremnost da se odbrani integritet BiH
Dodik prijeti ‘neposlušnim’ Srbima, opozicija u bh. entitetu RS ga proziva
Iz Tužilaštva BiH zbog toga su im ranije slali pozive na saslušanje, no sva trojica su odbila odazvati se uz obrazloženje kako ne priznaju državni sud i tužilaštvo, odnosno smatraju ih neustavnim.
Pravnica i nekadašnja ministrica pravde Kantona Sarajevo za Al Jazeerin portal ističe kako bi navedene mjere zabrane i oduzimanja dokumenata bile opravdane s obzirom na to da čelnici RS-a posjeduju imovinu izvan granica BiH kao i dvojno državljanstvo.

Na početku razgovora Brčić objašnjava da je „u ovoj fazi, radi ispravnosti terminologije, Tužilaštvo tražilo dovođenje osumnjičenih, zbog toga što se nisu odazvali na pozive Tužilaštva niti opravdali odsustvo“. „Ta naredba još uvijek nije provedena, pa je možda i preuranjeno govoriti o daljim koracima“.
Pitanje potjernice
Dalje navodi kako se u ovoj fazi paralelno mogu provesti i druge radnje. „Imajući u vidu okolnosti samog slučaja da lica čije se dovođenje traži nastavljaju sa aktivnostima rušenja ustavnog poretka, koje im se već stavljaju na teret, bilo bi eventualno opravdano i izricanje mjera zabrane napuštanja boravišta i oduzimanje ličnih dokumenata, kako bi se otklonila opasnost od bijega“.
Ono o čemu se još spekulira je raspisivanje potjernice. Brčić ističe kako je o tome još preuranjeno govoriti jer još nije provedena naredba Tužilaštva o dovođenju osumnjičenih. Također objašnjava kako može doći do raspisivanja potjernice.
„Prema Zakonu o krivičnom postupku, potjernica se može izdati kada se osumnjičeni nalazi u bjekstvu, a postoji naredba za njegovo dovođenje ili eventualno rješenje o određivanju pritvora“, govori sagovornica Al Jazeere.
„Ukoliko bi službena lica sudske policije i SIPA (Državna agencija za istragu i zaštitu) neuspješno izveli realizaciju naredbe na način da se lica čije se dovođenje traži ne nađu na adresama, odnosno ukoliko njihova lokacija bude nepoznata, sljedeći korak je raspisivanje potjernice od strane suda.“
Zakon o imunitetu RS-a nije u skladu sa Ustavom BiH
Od Brčić smo zatražili objašnjenje stava predsjednika NSRS-a Stevandića da ima imunitet jer je zastupnik u entitetskoj skupštini.
„Tu se ponovo vraćamo na retoriku aktuelnog rukovodstva manjeg bh. entiteta koje svakim svojim potezom posljednjih dana negira i pokušava da ruši pravni poredak BiH. Ustavni sud BiH je svojom odlukom u novembru 2024. godine utvrdio da odredbe Zakona o imunitetu RS, kojim je utvrđen imunitet od krivične odgovornosti, nisu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine.
S druge strane, Zakon o imunitetu BiH propisuje imunitet u krivičnim i građanskim postupcima, pod određenim uslovima, za članove zakonodavne i izvršne vlasti na državnom nivou, ali ne obuhvata nosioce zakonodavne i izvršne vlasti na entitetskim nivoima i u Brčko distriktu. U svakom slučaju, pozivanje na imunitet ne može se smatrati općom preprekom za krivično gonjenje, pa treba pustiti nadležnim organima da donesu odluku ukoliko do takvih prigovora u postupku dođe.“
Dva moguća ishoda: zatvor ili bjekstvo
Na kraju smo je pitali za komentar o aktuelnom radu Dodika i NSRS-a na nacrtu novog entitetskog ustava te kako komentira da se ovaj proces nastavlja, iako je očito kako u entitetskoj skupštini nema potrebnu dvotrećinsku većinu za usvajanje ovog najvišeg dokumenta.
„Teško je govoriti o porivima iz perspektive razuma. Dodik i lica koja ga prate su, čini se, krenuli na put bez povratka. Sami sebi nisu ostavili prostor da se vrate nazad, zbog čega srljaju u provaliju iz koje postoje dva moguća ishoda: zatvor ili bjekstvo.“
„Upravo zbog ove situacije sam i mišljenja da bi bilo svrsishodno tražiti donošenje mjere zabrane napuštanja boravišta i/ili oduzimanja dokumenata (pasoš i lična karta). Navedeno posebno ako se ima u vidu da je javno poznata informacija da Dodik, a moguće i ostali osumnjičeni, imaju imovinu van Bosne i Hercegovine i dvojno državljanstvo, što samo po sebi može predstavljati opasnost za bijeg.“
Brčić potcrtava kako, u svakom slučaju, „treba imati povjerenje u nadležne institucije, pružiti im punu podršku i ponašati se odgovorno svako u svom domenu, kako ne bi došlo do dodatnog dizanja tenzija i uznemirenja javnosti u već uzburkanoj situaciji“.