Raljić: ‘Dodik više ne može funkcionisati’

Institucije BiH ponašaju se onako kako bi i trebale prema zakonu. Ovo je ispit za Bosnu i Hercegovinu – želi li biti država ili ne, kaže Željko Raljić, politički analitičar iz Banje Luke.

Dodik je navikao da se ponaša onako kako njemu odgovara i da se ne odaziva pozivima državnih institucija, kaže Raljić (Amel Emrić / Reuters)

Nalog za privođenje predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika i njegova dva bliska saradnika, premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika Narodne Skupštine RS-a Nenada Stevandića logičan je slijed događaja, koji pokazuje da se država Bosna i Hercegovina, za razliku od Dodika, ponaša institucionalno, smatra Željko Raljić, novinar i politički analitičar iz Banje Luke.

U izjavi za Al Jazeeru Raljić je rekao da se Dodik ne može vječno sakrivati i tražiti izvrdavanje zakona za izbjegavanje onog što se čini neminovnim.

„Institucije Bosne i Hercegovine ponašaju se onako kako bi trebale prema zakonu. Nakon neodazivanja i nepojavljivanja na poziv Tužilaštva BiH, naravno da sam očekivao da država nastavi raditi onako kako to zakon i zahtijeva – nalozima za privođenje“, rekao je Raljić.

‘Ako se BiH smatra državom, neka se i ponaša tako’

Logika je jasna – za Dodika važe isti zakoni kao i za svakog drugog građanina Bosne i Hercegovine.

„Isto bi se desilo i meni i vama. Zašto bi Dodik bio izuzet iz toga? Bez obzira u kojem svojstvu je pozvan, da i je osumnjičen, okrivljen ili bilo šta drugo, dužan je odazvati se pozivu države BiH, a on to nije učinio pa je, sasvim logično, uslijedila centralna potjernica“, kaže Raljić.

„Dodik je navikao da se ponaša onako kako njemu odgovara i da se ne odaziva pozivima državnih institucija, ali zaboravlja da ovo nisu organi koji su pod njegovom kontrolom. On tu ne može ništa“, dodao je.

Kako bi se stvari dalje mogle odvijati, da li će neka državna sigurnosna agencija pokušati uhapsiti Dodika i saradnike, koliki je rizik od potencijalnog sukoba, veoma je nezahvalno prognozirati.

Iako su u BiH i pojačane snage EUFOR-a, koji prema svom mandatu ima obavezu asistirati u održavanju ustavno-pravnog poretka BiH, koji Dodik i njegovi saradnici ruše, Raljić kaže da prvi na potezu moraju biti državni organi.

„Da, imamo EUFOR, ali ne bi trebalo očekivati da oni krenu hapsiti Dodika. Ako BiH sebe smatra pravom državom, treba se tako i ponašati“, dodao je Raljić, te prokomentirao mogućnost da neki pojedinci ili organi iz BiH ili RS-a odbiju postupiti po nalogu Tužilaštva BiH.

„Nadam se da u ovoj državi još uvijek ima koliko-toliko normalnih ljudi koji će raditi svoj posao. Postoji zakon, postoje institucije i postoji subordinacija. Zna se ko je kome nadležan i ko treba šta raditi na provođenju zakona. A ko nije u stanju da to uradi, neka odstupi.“

Dodik sada teoretski može biti uhapšen bilo gdje – u kući, pred kućom, na ulici…, što ga stavlja u dosad najtežu situaciju.

Ispit za BiH

„On više ne može funkcionisati. Može se zabarikadirati, ali ne može ni to vječno. To nije rješenje. Moraće izaći, kad-tad“, rekao je Raljić.

„Ovo je ispit za Bosnu i Hercegovinu – želi li biti država ili ne“,

Podsjetimo, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) jutros je stigla naredba Sudske policije Suda BiH za asistenciju pri privođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića.

Tužilaštvo BiH izdalo je naredbu za privođenje zbog saslušanja Dodika, Viškovića i Stevandića jer se nisu odazvali sudskim pozivima prošle i ove sedmice.

Tužilaštvo im na teret stavlja da su izvršili krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Ukoliko njih trojica ne budu privedeni, bit će raspisana unutrašnja potjernica prema kojoj ih može privesti bilo koja policijska agencija unutar BiH, uključujući i Graničnu policiju BiH.

Za slučaj da ne budu privedeni po unutrašnjoj potjernici, onda se raspisuje Interpolova, odnosno međunarodna potjernica.

Izvor: Al Jazeera

Reklama