Fejzić: Dodikov pokušaj izmjene Ustava RS-a je rizični igrokaz za javnost

Opozicija u bh. entitetu Republika Srpska se distancirala od Milorada Dodika, a vjerovatno isto rade i istaknuti pojedinci unutar SNSD-a, kaže profesor Elvis Fejzić.

Milorad Dodik nema potrebnu dvotrećinsku većinu za usvajanje izmjena Ustava RS-a (Dejan Rakita / Pixsell)

Aktivnosti u vezi s potencijalnim izmjenama Ustava bh. entiteta Republike Srpske, koje slijede nakon donošenja neustavnih zakona koje je privremenom mjerom suspendirao Ustavni sud Bosne i Hercegovine, zapravo su vid reakcionarne politike čelnika tog entiteta Milorada Dodika, smatra Elvis Fejzić, profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. Prema njegovim riječima, ovim potezom Dodik želi nastaviti jednu vrstu revanšističke priče i za ukupnu javnost u BiH, i za svoje sljedbenike u RS-u.

Kolegij Narodne skupštine bh. entiteta Republike Srpske u srijedu održava dvije posebne sjednice vezane za ustav tog entiteta. Zastupnici bi se trebali na prvoj sjednici izjasniti o inicijativi za donošenje novog entitetskog ustava, a na drugoj će razmatrati njegov nacrt.

Prema radnoj verziji ustava, koju su objavili mediji, nacrt sadrži “slobodnu volju istupa iz sporazuma na nivou BiH”, “sporazum o promjeni granične linije između entiteta”, “pravo na samoopredjeljenje”, “pravo na specijalne i paralelne veze i udruživanje u saveze s drugim državama”, ali i mogućnost formiranja vojske Republike Srpske.

Profesor Fejzić navodi da navedene aktivnosti u vezi s izmjenom ustava imaju karakter stvaranja izbornog inženjeringa koji će Dodiku biti potreban za izbore naredne godine, odnosno bit će potreban njegovoj stranci.

Prema njegovim riječima, evidentno je da su ovi postupci, odnosno predlaganje donošenja novog ustava, neustavni, nezakoniti, ali i politički nemogući s obzirom na to da Dodiku nedostaje dvotrećinska većina nužna za usvajanje traženih izmjena.

Suprotno Ustavu BiH

Ono što naglašava jeste da donošenje ustava u jednom entitetu, bez obzira je li riječ o Republici Srpskoj ili Federaciji BiH, s obzirom da se radi o nižem nivou vlast, ne smije biti u suprotnosti s državnim Ustavom.

“A sasvim je jasno da su mnogi prijedlozi u tom nacrtu izašli izvan okvira Ustava BiH”.

Profesor Fejzić napominje da je Dodikov prijedlog antiustavan te da takav neozbiljan aktivitet Milorada Dodika kao predsjednika RS-a, koji se suočio s prvostepenom presudom Suda BiH zbog antiustavnog djelovanja, ne može biti drugačije protumačen nego kao jedan igrokaz za javnost.

“Taj igrokaz se nastavlja tako što djeluje neodgovorno, nedemokratski, antiustavno.”

Da tako djeluje, pokazuje i odluka Tužilaštva BiH, koje je izdalo svojevrsnu potjernicu za Dodikom i njegovim najbližim saradnicima, dodaje.

Ono što je primjetno jeste da ovaj put opozicija u RS-u nije slijedila poteze čelnika tog entiteta te su naglasili da neće glasati za izmjene ustava kako Dodik traži. Njegove poteze su nazvali “avanturom” te su mnogi poručili da je vrijeme da se “zaustavi političko ludilo”.

Profesor Fejzić je sretan, kako ističe, što u oba bh. entiteta postoje političari i političke stranke koje su navrijeme shvatile da su ponašanje i političke aktivnosti Milorada Dodika opasne po demokratiju i političku stabilnost i perspektivu BiH, te da su se već nakon same prvostepene presude Suda BiH distancirali od njega. Podsjeća da je značajan broj njegovih partnera u državnoj koalicijskoj vladi najavio da po bilo kom osnovu ne žele više raditi s njim i s predstavnicima njegove stranke.

Distanciranje od Dodika

Što se tiče opozicije u RS-u, oni su jasno poručili da ga neće podržavati u njegovom nepromišljenom političkom aktivitetu, s obzirom na to da on nije prihvatio na pravi način prvostepenu presudu Suda BiH i da je odbio da prihvati ono što je njena poruka, kaže Fejzić, te da je krenuo u politički revanšizam, odnosno u nepromišljeno donošenje nekih zakona koji bi, tobože, zabranili djelovanje državnih agencija na području RS-a.

“A dobro zna da niže institucije, uključujući Vladu RS-a, ne mogu suspendirati rad viših organa, odnosno državnih institucija. Sve je jasno kao dan i zato se opozicija u RS-u distancirala od njega. Uvidjeli su da se radi o neodgovornom političkom aktivizmu u entitetu.”

Profesor Fejzić dodaje i da vjeruje da se, ne samo opozicija u RS-u distancirala od Dodika već da su se i mnogi značajni pojedinci unutar njegove stranke (Savez nezavisnih socijaldemokrata, SNSD) udaljavaju od njegovih nepromišljenih secesionističkih, antiustavnih i nepromišljenih političkih zahtjeva i pozicija.

“Siguran sam da unutar SNSD-a postoje zdrave frakcije i da će pojedinci unutar SNSD-a sami izolovati Dodikovo nepromišljeno i antiustavno djelovanje koje prijeti stabilnosti i BiH i RS-a i koji unesrećuje sve građane ove zemlje. Ljudima je dosta ovog igrokaza koji se vodi samo kako bi se sačuvala vlast dominante elite koja je zauzela poluge moći oko Dodika”, kaže profesor sarajevskog Fakulteta političkih nauka.

Fejzić napominje da se Dodik mora suočiti s presudom koja je usmjerena samo na njega lično, odnosno nije usmjerena protiv entiteta i građana RS-a.

“[Dodik] Ne treba da za sobom vodi ni građane RS-a ni BiH, da nas sve unesrećuje i našu perspektivu čini neizvjesnu.”

Kako kaže, svi trebaju da se distanciraju od neodgovornog političkog djelovanja Milorada Dodika.

Izvor: Al Jazeera

Reklama