Šta planiraju Ukrajina i SAD na saudijskim pregovorima
Pregovori ukrajinskog predsjednika i američkog državnog sekretara bit će prvi sastanak na visokom nivou između predstavnika Ukrajine i SAD-a nakon sastanka između Trumpa i Zelenskog u Bijeloj kući.

Najviši zvaničnici Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država trebali bi se sastati u Saudijskoj Arabiji kako bi pregovarali o okončanju rata s Rusijom.
Ovo će biti prvi sastanak na visokom nivou između te dvije države od 28. februara, kada je sastanak u Bijeloj kući između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa, kojem se pridružio potpredsjednik J. D. Vance, prerastao u prepirku koja se odigrala pred televizijskim kamerama.
Nastavite čitati
list of 4 itemsThe Telegraph: Iza kulisa najneobičnijeg sastanka u Trumpovoj karijeri
Rusija odbila ponudu Ukrajine o 30-dnevnom primirju
Zelenski poziva na jednomjesečno primirje: Putin pokušava manipulisati svijetom
Evo šta možemo očekivati u Saudijskoj Arabiji.
Koji su sastanci planirani između SAD-a i Ukrajine?
Očekuje se da će ukrajinski tim za sastanak u utorak, osim Zelenskog, uključivati Andrija Jermaka, šefa kabineta predsjednika, Andrija Sibihu, ministra vanjskih poslova, Rustema Umerova, ministra odbrane i pukovnika Pavla Palisu, također iz ureda Zelenskog.
Na američkoj strani sastanku će prisustvovati državni sekretar Marco Rubio, a očekuje se da će uz njega biti i Trumpov specijalni izaslanik za Bliski Istok Steve Witkoff te savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz.
Witkoff je već bio uključen u pokušaje posredovanja između Rusije i Ukrajine. Prošlog mjeseca je predstavljao SAD tokom mirovnih pregovora s ruskim zvaničnicima, a posjetio je i Rusiju, osiguravši oslobađanje zatvorenog Amerikanca Marca Fogela, u zamjenu za američko oslobađanje Rusa Aleksandra Vinika. Witkoff je bio prvi američki zvaničnik na visokom nivou koji je posjetio Rusiju od njene invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Trump i Zelenski: Šta se dogodilo dosad
Pregovori u Saudijskoj Arabiji slijede manje od dvije sedmice nakon što su Trump i Vance optužili Zelenskog da je huškač na rat koji želi izbjeći primirje s Rusijom te da je nezahvalan SAD-u i Trumpu zbog pružanja vojne i druge pomoći Ukrajini.
Te optužbe, kao i pokušaji Zelenskog da preispita opravdanost bezuvjetne diplomatije s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, dogodili su se usred šire promjene u pristupu SAD-a prema ratu između Rusije i Ukrajine pod Trumpovim vodstvom.
Predstavnici iz Washingtona i Moskve prošli su mjesec razgovarali u saudijskoj prijestolnici Rijadu, bez prisustva Ukrajine i evropskih zemalja. Nakon toga, Trump i Zelenski razmijenili su uvrede, upućujući zajedljive opaske jedni o drugima u govorima i na društvenim mrežama.
Nedugo nakon oštrog sastanka sa Zelenskim u Ovalnom uredu, SAD je obustavio vojnu i obavještajnu podršku Ukrajini.
Gdje će razgovori između SAD-a i Ukrajine održati?
Ministarstvo vanjskih poslova Saudijske Arabije navelo je u izjavi u petak da će se sastanci održati u Džedi, lučkom gradu na Crvenom moru. Džeda je i ranije bila mjesto diplomatskih sastanaka.
„Kraljevina je nastavila ove napore tokom protekle tri godine, organizujući mnoge sastanke o ovom pitanju“, navedeno je u izjavi Ministarstva vanjskih poslova.
Timothy Ash, saradnik u programu za Rusiju i Euroaziju u Chatham Houseu, rekao je za Al Jazeeru da snažni diplomatski odnosi Saudijske Arabije s Moskvom i Kijevom stavljaju ovu državu u dobru poziciju za domaćina ovakvog samita.
O čemu će se razgovarati na saudijskim pregovorima?
Zelenski je 4. marta napisao u objavi na platformi X da je Ukrajina spremna za mirovne pregovore. Također je rezimirao uvjete za mirovni plan u toj objavi, napisavši: „Prve faze bi mogle biti oslobađanje zarobljenika i primirje na nebu – zabrana korištenja raketa, dalekometnih dronova i bombi na energetskoj i drugoj civilnoj infrastrukturi – i primirje na moru odmah, ako Rusija učini isto.“
Privremeno primirje kakvo je predložio Zelenski „u smislu dalekometnih raketnih i zračnih napada moglo bi biti dio vježbe jačanja povjerenja“ i vjerovatno će biti „centralna tačka“ razgovora u Džedi, rekao je Ash.
Dodao je da bi mogli postojati opći razgovori kako bi se dvjema stranama pomoglo da bolje razumiju međusobne pozicije. Za Ukrajinu, to bi moglo značiti objašnjenje važnosti kontinuiranog protoka oružja i obavještajnih podataka.
U nedjelju su pitali Trumpa je li razmišljao o okončanju obustave dijeljenja obavještajnih podataka. „Samo što nismo. Samo što nismo“, odgovorio je. Kazao je da očekuje dobre rezultate pregovora između SAD-a i Ukrajine.
Kada je riječ o američkoj perspektivi, Witkoff je ranije kazao reporterima da Washington zagovara „okvir za mirovni sporazum i inicijalni prekid vatre“.
Šta kaže Trump?
„Mislim da će se desiti to da Ukrajina želi postići sporazum jer mislim da nema izbora“, rekao je Trump. „Također, mislim da Rusija želi postići sporazum jer na jedan potpuno drugačiji način – način koji samo ja znam, samo ja znam – ni oni nemaju izbora.“
Sporazum o ključnim mineralima, koji će omogućiti SAD-u da uloži u ukrajinske mineralne resurse, uključujući rijetke zemne minerale, također bi mogao biti tema u utorak. Očekivalo se da te dvije države potpišu taj sporazum tokom posjete Zelenskog Bijeloj kući, ali to se nije dogodilo.
„Ukrajina je spremna potpisati ga [sporazum o mineralima] bilo kad i u bilo kojem pogodnom formatu. Taj sporazum doživljavamo kao korak ka većoj sigurnosti i čvrstim sigurnosnim garancijama, i ja se istinski nadam da će biti efikasan“, rekao je nakon toga Zelenski.
Trump je, u međuvremenu, zvučao opreznije, kada je riječ o izgledima za brzi sporazum o mineralima proteklih dana.
„Oni [Ukrajina] će potpisati sporazum o mineralima, ali ja želim da oni žele mir […] Nisu pokazali tu želju u mjeri u kojoj trebaju“, rekao je Trump.