Trumpov plan za Gazu: Teško razlikovati početnu poziciju i krajnji cilj
Trump je izjavio da bi Palestinci mogli napustiti Gazu dok SAD preuzima kontrolu. Misli li ozbiljno?

Prvo je predsjednik Donald Trump na dan svoje inauguracije 20. januara razmišljao o Pojasu Gaze kao „fenomenalnoj lokaciji“ gdje bi se „sjajne stvari mogle napraviti“. Zatim je 26. januara došlo do gotovo spontane sugestije kada je rekao reporterima da bi Palestince trebalo preseliti u Egipat i Jordan da se „samo očisti“ enklava.
Je li to bio ozbiljan prijedlog i bi li raseljavanje Palestinaca bilo privremeno ili trajno, ostalo je nejasno, jer je Trump nastavio povremeno davati komentare na tu temu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsU izraelskim napadima ubijeno pet osoba na sjeveru Gaze
Jelenić: Kaznu zbog palestinske zastave neću platiti
Novi Bliski Istok | Granice istoka
Potom je u utorak, pojavljujući se s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u Bijeloj kući, u prvoj zvaničnoj posjeti stranog čelnika nakon inauguracije, Trump bacio bombu, izjavivši da će SAD „preuzeti“ i „posjedovati“ Gazu, nadajući se da će Palestinci koji su tamo „otići u druge države“ u onome što bi u suštini bilo etničko čišćenje.
Dan kasnije je njegova glasnogovornica Karoline Leavitt kazala da se Trump nije obavezao na slanje američkih vojnika na teren u Gazu i da će ljudi koji tamo žive biti „privremeno premješteni“, ali nije pružila mnogo drugih detalja o planu koji su odbili Palestinci, arapske države (među kojima su Egipat, Jordan i Saudijska Arabija) te mnoge druge države svijeta.
Slijedi sve o Trumpovom prijedlogu, o tome je li ozbiljan te je li njegov plan uopće moguć.
Zašto je Trump rekao to o Gazi i šta zaista želi?
Često je teško odrediti šta su istinske Trumpove namjere. Čovjek koji je objavio knjigu The Art of the Deal ponosi se svojim pregovaračkim vještinama i teško je razlikovati njegovu početnu poziciju i krajnji cilj te ima li on uopće krajnji cilj.
„Pokušati psihoanalizirati Donalda Trumpa bezuspješan je poduhvat“, Al Jazeeri je kazala Jasmine al-Gamal, analitičarka za Bliski istok. „Niko ne zna šta je u Trumpovoj glavi.“
„Teško je zamisliti kako on vjeruje da SAD može ući, protjerati ljude i, kako je Trump rekao, pozvati ‘ljude svijeta’ da žive tamo. To nipošto nije realno (…) Važno je u međuvremenu nastaviti ne normalizirati ovakve ideje i procijeniti stvarnu situaciju na temelju arapskih stavova.“
Ta izjava mogla bi biti pokušaj umirivanja izraelske krajnje desnice koja poziva na ilegalna izraelska naselja u Gazi, nakon što su se naljutili zbog njegove podrške prekidu vatre za okončanje izraelskog rata u toj enklavi.
Mogla bi se protumačiti i kao pokušaj da se natjeraju arapske države da finansiraju obnovu Gaze. Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz predstavio je plan kao potencijalno jedan od mnogih. „Trumpova objava će natjerati cijelu regiju da smisli svoja rješenja“, kazao je Waltz.
Koliko je izvodiva ideja o tome da SAD ‘preuzme’ Gazu?
Trumpovi komentari šokirali su čak i najgorljivije njegove pristalice. Al-Jamal je, kao primjer, navela republikanskog senatora iz Južne Karoline Lindseya Grahama. Graham je izrazio sumnju da podršku ne bi mogao dobiti ni od svoje MAGA baze, za američke vojnike na terenu u Gazi, što su rekli i neki drugi republikanci.
Osim toga, govorimo i o dva miliona Palestinaca koji bi bili protjerani sa svoje zemlje, od kojih većina njih nema želju otići, što se da zaključiti iz činjenice da su se stotine hiljada raseljenih Palestinaca s juga vratile na sjever Pojasa Gaze čim je to bilo moguće.
Nema sumnje da bi svaki pokušaj da se etnički očiste Palestinci iz Gaze naišao na vojni otpor. Iako je Izrael tukao po Gazi tokom 15 mjeseci borbe, ubivši više od 61.000 Palestinaca, njegova vojska nije uspjela ugušiti palestinske snage otpora.
Zapravo, Izraelci jesu nanijeli gubitke Hamasu, ali je ta grupa navodno regrutovala jednak broj boraca koje je izgubila i uspjela je popraviti veći dio svoje infrastrukture.
Tariq Kenney-Shawa, saradnik za pitanja američke politike u palestinskoj ekspertskoj organizaciji Al-Shabaka, kazao je da postoje brojni razlozi zašto se masovni progon Palestinaca ne bi odigrao na način na koji Trump kaže i da bi pokvario predsjednikove šanse da ostvari ciljeve, kao što su normalizacija odnosa između Saudijske Arabije i Izraela.
„Američko ‘preuzimanje’ Gaze ne samo da bi dodatno ugrozilo šanse da se ostvare američki interesi u regiji, nego bi išlo protiv same srži principa ‘Amerika na prvom mjestu'“, kazao je Kenney-Shawa.
Republikanski senator Rand Paul iz Kentuckyja, strogi američki izolacionist koji je popularan među Trumpovom bazom, u međuvremenu je to istakao i u objavi na društvenim mrežama, rekavši: „Mislio sam da smo glasali za ‘Ameriku na prvom mjestu’. Nemamo interesa promišljati o još jednoj okupaciji koja će nam iscijediti sredstva i proliti krv naših vojnika“.
Sami Hamdi, novinar, konsultant i politički savjetnik, rekao je kako je teško zamisliti da su Trumpove pristalice podržavale prisustvo američkih vojnika u Gazi. „Možda je posrijedi Trumpov plan podsticanja na kompromis, u kojem bi regionalne sile koje su u dobrim odnosima s Izraelom formirale regionalnu ‘mirovnu’ snagu koja će smiriti Gazu“, kazao je Al Jazeeri.
Koji je stav američkih arapskih saveznika?
Al-Gamal je istakla da su američki partneri u regiji odmah odbacili Trumpov prijedlog.
„Saudijska Arabija je toliko bila odlučna objaviti istu poruku da ju je emitovala u 04:30 po lokalnom vremenu. Nisu čekali da svane novi dan da bi rekli kako je to nedopustiv prijedlog“, kazala je Al-Gamal. „Ovo se ne može dogoditi bez odobrenja i učešća arapskih država pa se postavlja pitanje koja je alternativa ovom planu?“
Najavljeno je da će kralj Jordana Abdullah posjetiti Bijelu kuću iduće sedmice. Glasnogovornica Leavitt nagovijestila je da bi kralj, možda, mogao promijeniti mišljenje i prihvatiti palestinske izbjeglice iz Gaze, baš kao što su i drugi svjetski čelnici odstupili u sukobu s Trumpom otkad je ponovno na predsjedničkoj poziciji.
Je li strano preuzimanje Gaze nova ideja?
Izraelski političari dugo maštaju o preuzimanju Gaze.
Izrael je prethodno izgradio ilegalna naselja u Gazi prije nego što ih je premijer Ariel Sharon uklonio 2005. Izrael od tada ubrzano širi ilegalna naselja na okupiranoj Zapadnoj obali i u okupiranom Istočnom Jerusalemu.
Sharon je opravdao povlačenje iz Gaze argumentom da Jevreji nikada neće biti većina u Gazi. Izrael, međutim, jeste nastavio kontrolisati pristup Gazi i njen zračni prostor, nametnuvši opsadu od 2007. koja je dovela do tog da ovu enklavu porede sa „zatvorom na otvorenom“.
Na početku rata u Gazi, prema procurjelom dokumentu iz Izraelskog ministarstva za obavještajna pitanja, predloženo je premještanje Palestinaca s teritorije Gaze u egipatsku Sinajsku pustinju.
Netanyahu je u javnosti ublažio tu ideju (etničko čišćenje je protivno međunarodnom pravu), ali su njegove pristalice, uključujući ministre u vladi, nastavile poticati tu ideju. Nakon Trumpove objave, Izraelci svih političkih orijentacija spremno su dočekali ideju.
„Ova ideja je potpuno besmislena, ali je Izraelci pokušavaju progurati već neko vrijeme“, kazala je Diana Buttu, bivša savjetnica u Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji i stručnjakinja za Izrael i Palestinu. „To nije jedinstveno za Trumpa“.
Kakvu korist ostvaruje Trump?
Trumpov zet Jared Kushner izjavio je u martu prošle godine da Izrael treba ukloniti palestinsko stanovništvo iz Gaze i očistiti Pojas, rekavši da bi „nekretnine na obali Gaze mogle biti izuzetno vrijedne“.
Dodao je da bi se stanovništvo moglo premjestiti u Egipat ili pustinju Negev na jugu Izraela – Izrael podržava prvu opciju, a odbija razmotriti drugu.
Kushner je tajkun iz oblasti nekretnina koji je u vrijeme prvog Trumpovog mandata dobio zadatak da upravlja izraelsko-palestinskim mirovnim procesom, koji je u suštini nefunkcionalan već gotovo dvije decenije, kažu analitičari.
Tokom nedavno održanog obraćanja, Trump je ponovio neke od Kushnerovih ideja.
„Mi ćemo od njega napraviti nevjerovatno mjesto. Mislim da je potencijal za Pojas Gaze nevjerovatan“, kazao je. „Mislim da će cijeli svijet, predstavnici iz cijelog svijeta, biti tamo i da će tamo živjeti“.
Buttu smatra da Trump zanemaruje dobrobit Palestinaca, njihovu historiju i kulturu.
„Ko je on da odluči da mi želimo rivijeru Bliskog istoka koja u potpunosti odbacuje našu historiju“, pita Buttu. „Većina stanovništva Gaze čak nije iz Pojasa Gaze i oni se samo žele vratiti u svoje domove [u onome što je danas Izrael]. Zašto to nije praktičnija opcija?“
Je li Trumpov plan dio Netanyahuovog cilja da iskorijeni Hamas?
Istina, „istrebljenje“ Hamasa često se navodi kao cilj i razlog za razaranje Gaze, ali posmatrači kažu da su stvarni motivi Izraela drugačiji.
„To je izgovor Izraelaca, bez sumnje. Oni oduvijek glasno insistiraju na ‘od Boga datom pravu’ na Gazu. To seže mnogo dalje u prošlost od oktobra 2023. godine“, kazao je politički konsultant Hamdi.
„U tom pogledu, Izraelci su pozdravili Trumpovu objavu [o protjerivanju cijele populacije Gaze]. Međutim, Trump je isto tako nametnuo prekid vatre, što mnogi Izraelci nikako nisu željeli. Instinkt mi kaže da Trump ne gleda blagonaklono na nastavak rata i želi pronaći način da isprazni Gazu bez rata.“
Hamdi, također, sumnja da bi se Hamas mogao potpuno iskorijeniti.
„Mnogi i dalje podržavaju Hamas. To smo vidjeli nakon prekida vatre. Ideja ‘otpora’ starija je od Hamasa i Hamas je jednostavno najnovija manifestacija otpora dok Palestinci pokušavaju zaustaviti nemilosrdni izraelski pokušaj da ih istjera iz njihovih domova“, kazao je Hamdi.
„To se mnogi u Washingtonu sada pitaju. Ako uđu [kao što je Trump rekao], mogli bi naići na otpor. Jesu li SAD i američka javnost spremni za još jedan Vijetnam?“