Šta stoji iza Trumpove zabrane nastupa transrodnih žena u američkom ženskom sportu

Direktiva bi mogla oduzeti federalno finansiranje školama koje dopuštaju transženama i djevojkama da učestvuju u ženskim takmičenjima.

Američki predsjednik Donald Trump potpisuje izvršnu uredbu 'Bez muškaraca u ženskom sportu' [Andrew Harnik / Getty Images via AFP]

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump izdao je izvršnu uredbu kojom se transrodnim djevojkama i ženama zabranjuje učestvovanje u ženskim sportovima u školama i drugim obrazovnim ustanovama.

Direktiva, pod nazivom “Bez muškaraca u ženskom sportu”, najnoviji je dodatak nizu izvršnih mjera koje su fokusirane na rodne rasprave u SAD-u.

Nakon što je u srijedu potpisao uredbu u Istočnoj sobi Bijele kuće, Trump je izjavio da je “rat protiv ženskog sporta završen”.

Šta kaže Trumpova uredba?

Uredba nalaže Ministarstvu pravde da nadzire zabranu transrodnim djevojkama ili ženama da učestvuju u školskim atletskim takmičenjima za žene ili koriste ženske svlačionice. Ako se škole ne pridržavaju te politike, mogle bi izgubiti federalna sredstva.

Direktiva se zasniva na specifičnom tumačenju Člana IX, američkog zakona koji zabranjuje diskriminaciju po spolu u obrazovanju, a koji sada definira “spol” kao rod koji je nekome “dodijeljen pri rođenju”.

Braneći tu politiku, zvaničnik Bijele kuće rekao je za CNN: “Ako ćete imati ženski sport, ako želite pružiti mogućnosti ženama, onda one moraju biti jednako sigurne, jednako fer i jednakih šansi, a to znači da ćete sačuvati ženski sport za žene.”

Američki predsjednik Donald Trump drži potpisanu izvršnu uredbu kojom se transrodnim djevojkama i ženama zabranjuje učešće u ženskim sportovima [Leah Millis / Reuters]

Direktiva, također, ima implikacije na profesionalni sport. Poziva vladine dužnosnike da zabrane transrodnim ženama ulazak u SAD radi takmičenja i da State Department izvrši pritisak na Međunarodni olimpijski komitet da prestane dopuštati transrodnim sportistima da učestvuju na Igrama.

Kada Olimpijske igre dođu u Los Angeles 2028, SAD će upotrijebiti “sve svoje ovlasti i sposobnosti” da provedu Trumpovu naredbu, rekao je dužnosnik Bijele kuće.

Zašto je Trump ovo uradio?

Trump je tokom predsjedničke kampanje 2024. u više navrata pominjao pitanje transrodnih sportista, obećavajući da će se njime pozabaviti prvog dana na dužnosti.

“Izbacit ćemo kritičnu rasnu teoriju i transrodno ludilo iz naših škola”, rekao je Trump dan prije zakletve u Washingtonu. “Držat ćemo muškarce podalje od ženskog sporta. Gotovo je.”

Rasprava o dopuštanju transrodnim ženama da se takmiče u ženskim sportovima, čemu se prema anketama protivi većina Amerikanaca, bila je u fokusu američkog kulturnog rata uoči predsjedničkih izbora prošle godine.

Prema Gallupovom istraživanju u SAD-u iz maja 2023, gotovo 70 posto odraslih ispitanika reklo je da bi se transrodnim sportistima trebalo dopustiti da se takmiče samo u kategorijama svog spola. Drugim riječima, transžene bi se trebale takmičiti samo u muškim timovima. To je bio porast u odnosu na 62 posto u 2021.

Šta kaže zakon?

To je komplicirano. Iako nije postojala posebna nacionalna zabrana za transrodne žene u ženskom sportu prije Trumpove izvršne uredbe, 27 država već ima zakone, propise ili politike koje ograničavaju transrodne studente da učestvuju u sportskim disciplinama koje odgovaraju njihovom rodnom identitetu, a ne njihovom biološkom spolu, prema Movement Advancement Projectu, LGBTQ savjetodavnom tijelu.

Međutim, ti su zakoni često osporavani na saveznim sudovima, s različitim ishodima. Općenito, sudovi su odlučivali da se transrodnim sportistima treba dopustiti takmičenje, s presudama u njihovu korist u Idahu, Zapadnoj Virginiji i Arizoni.

Nacionalna akademska atletska asocijacija (NCAA), glavno upravno tijelo SAD-a za univerzitetske sportove, pozdravila je jasnoću koju je pružila Trumpova izvršna uredba, rekavši da je postavila jedinstveni nacionalni okvir usred “mreže proturječnih državnih zakona i sudskih odluka”.

Šta je Biden uradio kada je riječ o transženama u ženskom sportu?

Od početka svog mandata 2021–2025. bivši američki predsjednik Joseph Biden bio je snažan zagovornik prava transrodnih osoba, poništivši naredbu iz Trumpove ere 2017–2021, kojom su transrodne osobe bile zabranjene u vojsci (koju je Trump u međuvremenu vratio).

Zatim je 2023. godine Bidenova administracija odlučila izmijeniti i dopuniti Član IX kako bi osigurala određenu zaštitu za transrodne sportiste. Prema njegovom prijedlogu, koji se smatrao centralnim pristupom spornom pitanju, školama bi bilo zabranjeno nametati opće zabrane transrodnim sportistima, ali bi i dalje imale mogućnost ograničiti njihovo učestvovanje ako se dokaže da to ugrožava pošteno takmičenje ili sigurnost.

Međutim, kako se mandat bivšeg predsjednika bližio kraju, njegova je administracija povukla prijedlog, rekavši da nema dovoljno vremena za “reguliranje ovog pitanja” zbog proturječnih povratnih informacija i razvučenih sudskih procesa.

Imaju li transžene prednost u odnosu na žene u sportu?

O tom se pitanju godinama vodi žestoka rasprava. Istraživanja su pokazala da transrodne žene, čak i nakon hormonske terapije, još imaju prednost u snazi ​​i brzini u odnosu na žene. To je zato što samo suzbijanje testosterona, možda, neće biti dovoljno da nadoknadi prirodnu atletsku prednost koju muškarci imaju nad ženama nakon muškog puberteta, što također općenito rezultira većom gustinom kostiju, većim kapacitetom pluća i većom mišićnom masom.

Međutim, studija iz 2024, koju je naručio Međunarodni olimpijski komitet, otkrila je da transrodne žene mogu imati slabije rezultate u skakanju, kapacitetu pluća i općoj kardiovaskularnoj kondiciji od drugih muškaraca.

“Transrodne žene mogu imati nedostatke jer njihova krupnija tijela sada pokreće smanjena mišićna masa i smanjeni aerobni kapacitet, ali to nije tako očito kao prednosti jednostavno krupnijeg stasa”, rekla je za BBC Joanna Harper, sportska naučnica koja je transrodna osoba.

“Pitanje nije ‘Imaju li transžene prednosti?’, nego umjesto toga, ‘Mogu li se transžene i žene takmičiti jedna protiv druge u značajnom takmičenju?’ Iskreno rečeno, odgovor još nije konačan”, kazala je.

Koji su slučajevi transžena koje učestvuju u ženskim sportovima izazvali rasprave?

Iako se relativno malo transrodnih žena takmičilo u ženskim sportovima na elitnom nivou, nekoliko slučajeva izazvalo je javnu raspravu posljednjih godina. Jedna od najznačajnijih bila je plivačica Lia Thomas, koja je provela tri godine u muškom plivačkom timu Univerziteta u Pennsylvaniji prije nego što je prešla i pridružila se ženskom timu te srušila više rekorda.

Lia Thomas drži trofej na NCAA prvenstvu u plivanju i ronjenju 20. marta 2022. u Georgia Techu u Atlanti [Brett Davis / USA Today via Reuters]

Druga je kanadska biciklistkinja Veronica Ivy, koja je 2018. postala prva transrodna žena koja je osvojila svjetsko prvenstvo u biciklizmu. Ivy je kritizirala sportske vlasti jer su kasnije nametnule zabranu učešća u ženskim događajima transrodnim ženama koje su nakon puberteta promijenile spol, nazvavši tu politiku “nehumanom” i “odvratnom”.

Iako se ne identificira kao transrodna, alžirska bokserka Imane Khelif bila je u fokusu rodne rasprave tokom posljednjih Olimpijskih igara. Khelif, koja je pri rođenju registrirana kao žensko, suočila se s burom online reakcija, potaknutih od Trumpa i nekoliko desničarskih francuskih političara, jer je prethodno pala na “testu podobnosti spola” bokserske federacije. Khelif, za koju se smatralo da ispunjava uslove za Olimpijske igre i osvojila je zlatnu medalju prošle godine, kasnije je podnijela tužbu protiv društvene mreže X zbog uznemiravanja.

Šta glavna sportska tijela kažu o ovom pitanju?

Međunarodni olimpijski komitet revidirao je svoju politiku prošle godine kako bi pojedinačnim sportovima dao ovlasti za postavljanje kriterija za učešće. Najmanje deset olimpijskih sportova, uključujući plivanje, biciklizam i boks, uveli su ograničenja za transrodne sportiste za Igre 2024.

Američki NCAA, sa svoje strane, ima ograničenja testosterona za transrodne žene, specifična za sport. Asocijacija je sada poručila da će poduzeti korake za usklađivanje svoje politike s novom Trumpovom direktivom, “podložno daljnjim uputama administracije”.

Šta kažu sportistkinje?

Njihovi stavovi su podijeljeni. Neke tvrde da je takva zabrana neophodna kako bi se održala pravednost u ženskom sportu, dok druge tvrde da se njome nepravedno diskriminira manjinska zajednica.

Bivša britanska olimpijka Sharron Davies, plivačica koja se zalaže za ženski sport, ustvrdila je da se “drugorazredni muški sportisti samootkrivaju na ženskim podijima” i uništavaju masovni sport, u predgovoru izvještaja Policy Exchangea, britanskog konzervativnog savjetodavnog tijela, 2024. Davies, također, poziva Vladu Ujedinjenog Kraljevstva da izbaci biološke muškarce iz ženskih amaterskih i profesionalnih takmičenja.

Riley Gaines, bivša univerzitetska plivačica koja je sada zagovornica ženskog sporta, bila je jedna od onih koji su prisustvovali Trumpovoj ceremoniji potpisivanja u srijedu i rekla da pozdravlja zabranu. Na X-u je napisala: “Stvari su mogle biti tako drugačije. Rodno ludilo je bila kap koja je prelila čašu, koja je mnoge umjerenjake dovela na stranu zdravog razuma”.

Fatima Goss Graves, predsjednica i izvršna direktorica Nacionalnog ženskog pravnog centra, izjasnila se protiv zabrane, rekavši da ona služi samo otuđivanju transrodnih žena.

“Suprotno onome što predsjednik želi da vjerujete, transstudenti ne predstavljaju prijetnju sportu, školama ili ovoj zemlji i zaslužuju iste prilike kao i njihovi vršnjaci da uče, igraju se i odrastaju u sigurnim okruženjima”, rekla je.

Šta kažu LGBTQ i drugi aktivisti?

Oni su uglavnom osudili zabranu.

GLAAD, grupa za zagovaranje LGBTQ osoba, optužila je Trumpovu administraciju da neiskreno koristi zaštitu žena kao izgovor za narušavanje prava transrodnih osoba.

“Anti-LGBTQ političari s dosjeom zlostavljanja i ušutkivanja žena i lišavanja njihove zdravstvene zaštite nemaju kredibilitet u bilo kakvom razgovoru o zaštiti žena i djevojčica”, poručili su.

Iz Athlete Ally, još jedne pro-LGBTQ organizacije, poručili su da su žalosni što transmladi “više neće moći upoznati radost bavljenja sportom kao svoje puno i autentično ja”.

“Znali smo već duže vrijeme da će se ovaj dan vjerovatno dogoditi, budući da ova administracija nastavlja tražiti jednostavna rješenja za složena pitanja, što često rezultira netrpeljivošću prema najmarginaliziranijim zajednicama u našoj zemlji”, stoji u saopćenju grupe.

Izvor: Al Jazeera

Reklama