Trumpove izjave o Gazi dodatno kompliciraju situaciju u Izraelu
Trumpove izjave o premještanju stanovnika Gaze izazvale su mješovite reakcije u Izraelu – neki ih vide kao simboličnu podršku Netanyahuu, a drugi kao prijetnju Palestincima.

Različiti politički i stranački krugovi u Izraelu pozdravili su rezultate sastanka američkog predsjednika Donalda Trumpa i premijera Benjamina Netanyahua jer su Trumpove izjave o premještanju stanovnika Pojasa Gaze i kontroli nad njime u skladu sa strategijama Tel Aviva u svemu što je povezano sa sukobom s palestinskim narodom.
Izraelska scena čini se maglovitom u pogledu tumačenja Trumpovih izjava koje nose, prema analitičarima, kontradiktorne poruke – prijetnje i zastrašivanje Palestinaca protjerivanjem, govor o eliminaciji vladavine Hamasa, završetak sporazuma o razmjeni, nastavak sukoba u Pojasu Gaze i kretanje ka normalizaciji odnosa između Izraela i Saudijske Arabije.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzrael ruši cijele stambene blokove u Gazi bez upozorenja
Izrael ubio visokog dužnosnika Hamasa na jugu Gaze
Izrael danas ubio najmanje 46 ljudi u Gazi dok se priprema poslati dodatne snage
Uprkos nejasnoći koju su ostavile Trumpove izjave, analitičari dijele mišljenje da je odlazak Netanyahua u Washington i sastanak s američkim predsjednikom njegovoj vladi osigurao političku zaštitu i dao zeleno svjetlo za nastavak politika upravljanja sukobom s Palestincima u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali, bez sukoba s Trumpovom administracijom.
S tim u vezi, analitičari smatraju da će Netanyahuova vlada, koja je pozdravila izjave Bijele kuće u vezi s Gazom i drugom fazom sporazuma o prekidu vatre i razmjeni, svoje namjere uskladiti s Trumpovim pravcem djelovanja, koji ide ka povratku svih zarobljenika, kao i sklapanju strateškog sporazuma sa Saudijskom Arabijom s ciljem normalizacije odnosa s Izraelom.
Zamagljena scena
Uprkos izraelskom oduševljenju, dopisnica novina Haaretz iz Washingtona Liza Rozovsky umanjila je ozbiljnost Trumpovih izjava, smatrajući ih simboličnim i vidom podrške Netanyahuu kako bi svojoj vladi pružio političku zaštitu, a ne pokretanjem „historijskog projekta“ za rješavanje sukoba s Palestincima u korist Izraela.
Prema njenim procjenama, veliko postignuće susreta Netanyahua i Trumpa bit će jedino to što je zadržana pozitivna atmosfera između dvojice lidera. Nakon entuzijazma i oduševljenja izjavama te spuštanja zavjese s Trumpovog nastupa, jedino što će se desiti u stvarnosti bit će sporazum o razmjeni zarobljenika i druga faza pregovora o prekidu vatre u Gazi.
S obzirom na stvarnost, dopisnica Haaretza iz Washingtona rekla je da je „američki predsjednik usvojio ratni cilj koji je odredio Netanyahu – da Gaza ne bude prijetnja Izraelu – koji je Trump podigao na mnogo viši nivo, što će dodatno zamagliti scenu na poljima sukoba s Palestincima, bilo u Pojasu Gaze ili na Zapadnoj obali“.
„Svako ko se nadao da će Trump izvršiti pritisak na Netanyahua da provede sporazum do kraja i zaustavi rat bio je u zabludi. Ishod sastanka u Bijeloj kući ostavio je Izraelce tačno na istom mjestu, vezane za težak sporazum i bez ikakvih garancija da ga Netanyahu neće sabotirati i ponovno pokrenuti rat“, navela je.
Vrijeme za manevrisanje
Prema mišljenju političkog analitičara Akive Eldara, glavni cilj Netanyahuovog susreta s američkim predsjednikom bio je dobijanje na vremenu, nastavak izbjegavanja odlučnih poteza u vezi sa sukobom s Palestincima i sprečavanje raspada njegove vlade ako krene u drugu fazu sporazuma o razmjeni jer ne postoji razlog koji Trumpa sprečava da mu pomogne u tome dok se ne vrate svi zarobljeni.
Eldar je za Al Jazeeru predstavio stanje u vladinoj koaliciji i stavove izraelskih opozicijskih stranaka nakon sastanka Trumpa i Netanyahua te je rekao da „rezultati sastanka i Trumpove izjave, koje su široko prihvaćene unutar Izraela, dodatno usložnjavaju unutrašnju situaciju u Izraelu, a Netanyahuu daju više vremena za manevrisanje“.
Prema njegovim riječima, Netanyahuov glavni cilj je da dobije više vremena kako bi pokušao manevrisati unutar političkog okvira koji ga steže unutar Izraela, tačnije unutar krhkih koalicijskih krugova, te da je nastavak rata u Gazi ili njegov kraj potpuno američka odluka.
Trumpovi sporazumi
U istom kontekstu, Eldar je objasnio da Netanyahu trpi pritiske od stranaka koje čine vladinu koaliciju kako bi se osigurala njena stabilnost. Zbog toga pribjegava vojnoj eskalaciji i širenju projekta naseljavanja na Zapadnoj obali, pripremajući teren za aneksiju, kako bi zadovoljio koalicijske partnere iz Religijskog cionizma ili insistira na zakonima kojima se Haredi izuzimaju iz vojne službe.
Međutim, dodaje Eldar, „tu je Donald Trump i njegova administracija koja se zalaže za završetak sporazuma s Hamasom i okončanje rata u Gazi kao prvom koraku ka strateškom sporazumu između SAD-a i Saudijske Arabije, a s druge strane, lider Religijskog cionizma Bezalel Smotrich je već izgubio povjerenje nasljednika ostajući u vladi uprkos sporazumu o kapitulaciji s Hamasom“.
Bez obzira je li to njegova istinska želja ili se vodi nekim razmatranjima, politički analitičar smatra da „možemo pretpostaviti da je Netanyahu mnogo bliži Trumpovom favoriziranju zaključivanja sporazuma nego fantazijama Smotricha i Orit Strook o Velikom Izraelu, ali je Netanyahu svjestan da je sukob s desnicom koja podržava naseljavanje najbrži put do gubitka vlasti“.
Alternativna domovina
Ameer Makhoul, istraživač u Centru za arapski napredak (CAP) i stručnjak za izraelska pitanja, smatra da su Trumpove izjave o premještanju stanovnika Pojasa Gaze, kojima je završio sastanak s Netanyahuom, u skladu sa stavom izraelske religiozne cionističke desnice, koja u njima vidi historijsku priliku uporedivu s Balfourovom deklaracijom Velike Britanije o uspostavljanju „nacionalnog doma za Jevreje u Palestini“.
Makhoul je za Al Jazeeru objasnio da su Trumpove izjave o premještanju stanovnika Pojasa Gaze i kontroli nad njim izazvale promjenu u javnom političkom diskursu u Tel Avivu, što je evidentno u medijima, a suprotno mišljenju javnosti u Izraelu, prema kojem je rat završen povratkom raseljenih na sjever Pojasa Gaze. Međutim, Trumpove izjave su napravile preokret za Izraelce u vezi s mogućnošću ponovnog pokretanja rata s povratkom svih zarobljenika.
Ukazao je na to da je Netanyahuova vlada, koja je pohvalila i pozdravila izjave američkog predsjednika, usmjerena ka drugoj fazi sporazuma kako bi osigurala povratak svih zarobljenika, dok krajnje desničarske stranke nastoje Trumpove izjave pretvoriti u politički plan za premještanje Palestinaca iz Pojasa Gaze i Zapadne obale, uočavajući u implicitnoj prijetnji američkog predsjednika Jordanu proširenje koncepta „alternativne domovine“.
Makhoul je naveo da je ekstremna desnica itekako svjesna da je sastanak Netanyahua i Trumpa došao kako bi se pokrenuo politički proces i normaliziracija odnosa sa Saudijskom Arabijom, ali iznosi prijedlog za premještanje stanovnika Pojasa Gaze i zauzimanje tog teritorija, postavljajući pitanje: „Ako se već govori o premještanju Palestinaca iz Gaze, zašto ne bi bilo moguće njihovo premještanje sa Zapadne obale?“