Ukrajina će ‘izdržati šest mjeseci’ ako Trump povuče vojnu pomoć

Nedavne izjave američkog predsjednika Trumpa i najavljeni sastanak s ruskim liderom Putinom potakli su novu neizvjesnost kada je riječ o podršci Washingtona Ukrajini.

Gubitak američkih vojnih zaliha Evropa ne može nadoknaditi, posebno kada je riječ o raketama 'Patriot' [Oleg Petrasiuk / Ukraine's 24th Mechanised Brigade via AP]

Uoči hitnog samita u Parizu o odgovoru Evrope na isključenje iz američko-ruskih mirovnih pregovora, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio je na sumornu budućnost njegove zemlje ako dođe do prekida američke vojne pomoći Kijevu.

“Mi ćemo imati male šanse […] da preživimo bez podrške SAD-a”, rekao je Zelenski u intervjuu za Meet the Press, informativni program NBC-a.

U decembru prošle godine američki predsjednik Donald Trump rekao da je otvoren za ideju smanjenja vojne pomoći Ukrajini.

U potezu koji bi mogao dodatno zategnuti odnose, Zelenski je odbacio predloženi američki sporazum kojim se Washingtonu odobrava pristup ukrajinskim rijetkim mineralima u zamjenu za nastavak vojne pomoći.

Odbijanje, zajedno s Trumpovim nedavnim izjavama i privatnim razgovorima sa Zelenskim i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom izazvali su novu neizvjesnost dugoročne podrške Washingtona Kijevu.

Oslonac na Evropu

Uz neizvjesnu podršku SAD-a, Evropa se suočava sa sve većim pritiskom da popuni rupu.

Tokom sigurnosne konferencije, koja je u Minhenu održana od 14. do 16. februara, čini se da je Zelenski odgovorio na Trumpove postupke i komentare, postavljajući pitanje izgradnje evropskih vojnih snaga.

“Budimo iskreni. Ne možemo isključiti mogućnost da bi SAD mogao reći ‘ne’ Evropi ako joj se pojavi neka prijetnja”, rekao je Zelenski.

General-pukovnik Ihor Romanenko, bivši zamjenik načelnika Generalštaba Ukrajinskih oružanih snaga, rekao je za Al Jazeeru da će Ukrajini trebati više pomoći nego što Evropa može ponuditi.

“Evropa nikako ne može zamijeniti američku pomoć”, rekao je Romanenko, dodajući da Ukrajina neće dugo preživjeti bez američke pomoći. “Izdržat ćemo šest mjeseci”, predviđa.

Postoje političke komplikacije koje bi mogle ometati evropsku podršku.

Mađarski premijer Viktor Orban i slovački premijer Robert Fico, obojica skeptici prema vojnoj pomoći Kijevu, mogli bi blokirati odluke na nivou cijele Evropske unije. U međuvremenu, njemačka krajnje desna stranka AfD raste u anketama, dodatno komplicirajući sposobnost Evrope da odlučno djeluje.

Alternativa za Njemačku (AfD) je antiimigraciona, antievropska, a često i proputinovska. Postoji zabrinutost da bi to moglo izazvati prekid pomoći Berlina Kijevu i deportaciju ukrajinskih izbjeglica.

Čak i kad bi Evropa mogla postići dogovor o povećanju vojne pomoći Ukrajini, suočila bi se s izazovima u povećanju proizvodnje oružja i municije. Ruska odbrambena industrija nadmašila je NATO u proizvodnji oružja, naglašavajući potrebu da EU oživi svoju odbrambenu industrijsku bazu kako bi učinkovito podržao Ukrajinu.

Rusija je, također, dobila podršku Sjeverne Koreje, a Ukrajinska obavještajna služba procjenjuje da je Pjongjang poslao hiljade vojnika na teritoriju pod ruskom kontrolom. Južna Koreja izvještava da je Sjeverna Koreja, također, snabdjela Moskvu milionima artiljerijskih granata.

Ukrajina već vidjela kako je bez američke pomoći

Romanenko je istakao da je Ukrajina već imala uvid u život bez američke vojne pomoći.

Pod utjecajem Donalda Trumpa, republikanski tvrdolinijaši mjesecima su odgađali prijedlog zakona usvojen u aprilu 2024. koji bi otvorio put za više od 60 milijardi dolara očajnički potrebnih sredstava za Ukrajinu.

“Već smo vidjeli šta je rezultiralo šestomjesečnom obustavom pomoći”, rekao je Romanenko.

Prije nego što je paket odobren, Ukrajina je izgubila nekoliko strateških uporišta u regiji jugoistočnog Donbasa po cijenu “hiljada života”, rekao je Romanenko.

Bohgan, vojni oficir koji je bio raspoređen u Donbasu tokom odgode vojne pomoći, rekao je za Al Jazeeru da su borbe postale mnogo teže u to vrijeme.

“Bilo je gadno, mogli smo ispaliti samo pet granata dnevno, dok su Rusi mogli ispaliti stotine na nas bez brojanja”, rekao je Bohgan, koji nije mogao dati svoje prezime zbog propisa ukrajinskog Ministarstva odbrane.

‘Američke zalihe će trajati do sredine ljeta ili jeseni’

Sa pet odvojenih zakona koje je izglasao Kongres SAD-a, Washington je od početka ruske invazije u februaru 2022. osigurao 175 milijardi dolara pomoći Kijevu.

Stalni ruski zračni napadi znače da se Kijev oslanja na rakete za sistem protivzračne odbrane “Patriot” američke proizvodnje, rekao je Nikolaj Mitrohin, istraživač sa Univerziteta Bremen u Njemačkoj.

Rakete “Patriot” koštaju nekoliko miliona dolara, a često se troše na potrošne mete kao što su bespilotne letjelice “Shahed” iranske proizvodnje ili njihove ruske replike.

“Zato je moja pretpostavka da će trenutne i nadolazeće američke zalihe definitivno trajati do sredine ljeta, ako ne i do jeseni, pod uslovom da se troše umjereno”, rekao je Mitrohin.

Gubitak američkih vojnih zaliha Evropa ne može nadoknaditi, posebno kada je riječ o raketama “Patriot”, lakim oklopnim vozilima i granatama od 155 mm, koje se koriste za suzbijanje napredovanja ruske pješadije, zaključio je Mitrohin.

Izvor: Al Jazeera

Reklama