Analitičari: Izrael je talac Trumpovih diktata po pitanju sporazuma o Gazi

Izjave američkog državnog sekretara o sporazumu u Gazi nisu bile jedine koje su ukazivale na Netanyahuovu ovisnost o uputama Washingtona.

Netanyahu se sastao s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom (Zwigenberg / Pool via Reuters)

Čini se da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu u svojim izjavama i postupcima u vezi sa sporazumom o Gazi bio dosljedan smjernicama američkog predsjednika Donalda Trumpa. Američki predsjednik se zalagao za postizanje sporazuma o prekidu vatre i dogovora o razmjeni zarobljenika, što je postalo očigledno tokom posjete državnog sekretara Marca Rubia Tel Avivu. Rubio je tom prilikom pozvao na nastavak pregovora o drugoj fazi sporazuma, suprotno ranijim planovima  Netanyahua koji su išli u pravcu produživanja prve faze sporazuma.

Izjave američkog državnog sekretara o sporazumu u Gazi nisu bile jedine koje su ukazivale na Netanyahuovu ovisnost o uputama Washingtona. Izjava Stevena Witkoffa, izaslanika američkog predsjednika Donalda Trumpa za Bliski istok, dodatno je pojačala ovu sliku kada je rekao da će „druga faza pregovora o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika početi ove sedmice.“

Suočen s ovim promjenama, Netanyahuov ured našao se prisiljenim postupati u skladu sa saopćenjem Witkoffa. Objavljene su službene izjave koje korespondiraju Trumpovom planu za Gazu, što je u skladu s težnjom Bijele kuće da se pređe na drugu fazu dogovora s ciljem oslobađanja svih otetih, prema tumačenjima izraelskih analitičara koji su se složili da Trumpove izjave skrivaju u sebi pritiske Washingtona na Tel Aviv.

Američki pritisci

Povodom sastanka Netanyahua i Rubia u okupiranom Jerusalemu, izraelski Channel 12 potvrdio je da je izraelski premijer bio pod pritiskom američkog državnog sekretara koji mu je rekao da „odbijanje pregovora uopće nije opcija“. Izraelski kanal citirao je Trumpovog izaslanika da „predsjednik želi da se dogodi druga faza“.

Nakon tih prikrivenih američkih pritisaka, koje Trump koristi kako bi postigao širi dogovor na Bliskom istoku uključuje i Saudijsku Arabiju i Iran, Yaron Avraham, dopisnik za politička pitanja izraelskog Channela 12, kaže da je „Netanyahu pristao na konsultacije u kabinetu o razmjeni zarobljenika i na slanje izraelske delegacije u Kairo kako bi počeli pregovori o drugoj fazi”, iako se prethodno protivio tim koracima.

Na temelju toga, rezultati sastanka Vijeća za ministarsku sigurnost i politička pitanja (kabinet) bili su usklađeni s Rubiovim izjavama i Witkoffovim direktivama, u što ukazuje na pritiske koje Trump vrši na Netanyahua. Izraelski premijer je često isticao da donosi svoje odluke i procjenjuje korake u koordinaciji s američkim predsjednikom. Također je ponovio svoju opredijeljenost Trumpovom planu za izgradnju drugačije Gaze.

Ukazujući na pritiske koje Washington vrši na Tel Aviv u vezi sa sporazumom o prekidu vatre u Gazi, Amir Bar Shalom, analitičar za vojna i sigurnosna pitanja izraelskog portala Zman Yisrael, objasnio je da Netanyahu koristi taktiku odugovlačenja i izbjegavanja kako bi produžio prvu fazu sporazuma, ali bez izazivanja nezadovoljstva Trumpa koji želi da se pređe na drugu fazu.

Bar Shalom opravdava Netanyahuov pristup odugovlačenja, navodeći da „s daljim napretkom operacija oslobađanja zarobljenika, Hamas pokazuje sve veću kontrolu nad Pojasom, ne samo nad stanovništvom, već i nad pokretom Islamski džihad i svim frakcijama otpora, što raspršuje izjave o apsolutnoj pobjedi i pobija tvrdnju da su ratni ciljevi postignuti.“

Vojni i sigurnosni analitičar dodaje da dvije sedmice prije kraja prve faze, „Izrael mora odlučiti u kom pravcu ide, jer će se naći u potpuno drugačijoj situaciji ako se borbe u Gazi obnove. Prvi put će biti u aktivnom sukobu za vrijeme Trumpovog mandata, koji želi nastaviti sporazume o normalizaciji odnosa na Bliskom istoku.“

Bar Shalom je objasnio da se „izraelski donositelji odluka na političkom i vojnom nivou kreću između pregovora o drugoj fazi i proglašavanja kraja rata, ili između ponovnog pokretanja sukoba odmah nakon što sadašnja faza završi ili eskalira. Između ove dvije krajnosti, Izrael mora prihvatiti Trumpovu posljednju riječ u vezi s njegovim ambicijama na Bliskom istoku.“

Izrael kao talac

Analizirajući pokazatelje ovisnosti Netanyahuove vlade o Trumpovim izjavama, Shelly Yachimovich, politička analitičarka i bivša predsjednica Laburističke stranke, smatra da je Netanyahu iskoristio Trumpove izjave o raseljavanju stanovnika Gaze, kao i ultimatum koji je postavio Hamasu za oslobađanje svih izraelskih zarobljenika, kako bi ih uvrstio na svoj dnevni red. Time su se te izjave pretvorile u službeni govor vlade, što je dominiralo izjavama izraelskih dužnosnika, ali bez jasne vizije budućnosti sporazuma o Gazi.

U članku u izraelskom listu Yedioth Ahronoth, Yachimovich je oštro kritizirala Netanyahua, smatrajući ga u potpunosti odgovornim za zanemarivanje izraelskih zarobljenika. Smatra da je „jedini način da se oni vrate bio i ostao završetak rata, što se nikako ne poklapa s Netanyahuovim ličnim i političkim interesima.“

Zbog toga je, kaže Yachimovich, „Izrael vodio rat 15 mjeseci. Trump i njegovi pritisci na Netanyahua bili su prijeko potrebni kako bi se prisilio na dogovor o razmjeni zarobljenika. To znači da je izraelski premijer postao talac politika i odluka gospodara Bijele kuće, stoga će obilježja sljedećeg dana određivati američki predsjednik.”

Objasnila je da je nakon Trumpovih kontradiktornih izjava o Gazi Netanyahu „djelovao zbunjeno i nije znao kako postupiti, ali je i dalje odgađao provedbu uvjeta sporazuma. To čini namjerno kako bi produžio period prve faze i odgodio drugu fazu sporazuma.“

Međutim, Yachimovich ističe da Netanyahu, na temelju izjava koje je izdao njegov ured, „sluša instrukcije Trumpovog izaslanika za Bliski istok, te ozbiljno shvata Rubiove izjave koje promoviraju drugu fazu.“

Yachimovich smatra da druga faza sporazuma uznemiruje i zabrinjava Netanyahua, jer znači stvarni kraj rata, što bi predstavljalo opasnost za njegovu koaliciju, a moglo bi potaknuti i održavanje izbora. Također, moglo bi ubrzati njegovo suđenje i formiranje službene istražne komisije. „Prema tome, ne treba odbaciti mogućnost da će Netanyahu odabrati scenarij vođenja rata u nepoznatom smjeru na štetu života otetih i još većeg krvoprolića“, rekla je.

Iznenađenje koje je priredio Witkoff

Chaim Levinson, dopisnik lista Haaretz, bio je jasniji u vezi s dokazima koji ukazuju na ovisnost izraelske vlade o politici Bijele kuće i Netanyahuovoj podložnost Trumpovim diktatima. Smatra da je to u suprotnosti od onoga što se promovira u Tel Avivu o usklađenosti i koordinaciji s Washingtonom u svemu što se odnosi na sporazum o prekidu vatre u Gazi.

Dopisnik je objasnio da je Trumpov izaslanik iznenadio Netanyahua i natjerao ga da objavi da je ostvaren napredak prema drugoj fazi, što je suprotno stajalištu izraelske vlade koja to odbija i poziva na produženje prve faze. „Ovo upućuje na to da je Trump taj koji ima posljednju riječ u svemu što se tiče sporazuma u Gazi, bilo da se ide prema miru ili ponovnim borbama, dok je Netanyahu samo izvršitelj.“

Levinson tvrdi da „američki predsjednik ozbiljno pristupa pitanju oslobađanja svih zarobljenika i ne želi da bilo ko od njih ostane u Hamasovom zatočeništvu u Gazi. Međutim, čini se da se njegova pažnja već počela preusmjeravati na Rusiju i Ukrajinu, dok je Witkoffa ostavio da se bavi detaljima prelaska na drugu fazu sporazuma.“

Izraelski novinar smatra da je „Netanyahu, koji tvrdi da drži dešavanja pod kontrolom, nedvojbeno dokazao da je samo oruđe u igri američkih interesa na Bliskom istoku, te jedan od alata u rukama predsjednika Trumpa. Ističe da Witkoff nije čekao Netanyahua, već je počeo definirati karakteristike druge faze sporazuma, iznoseći njene glavne aspekte i stavke. Također, bio je optimističan u pogledu njenog uspjeha, uprkos poteškoćama i komplikacijama koje ona nosi.“

Izvor: Al Jazeera

Reklama