Glavni zaključci sastanka Trumpa i jordanskog kralja
Fokus sastanka američkog predsjednika i jordanskog kralja bio je Trumpov plan da SAD preuzme Gazu, a Palestince raseli u Jordan i Egipat.

Jordanski kralj Abdullah II postao je prvi arapski čelnik koji se susreo s Donaldom Trumpom u Bijeloj kući otkako je 20. januara počeo drugi mandat predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.
Međutim, sastanak s Trumpom doveo je kralja Abdullaha u delikatnu situaciju.
Nastavite čitati
list of 3 itemsGaza u fokusu: Odupiranje Jordana Trumpovom pritisku
Papa Franjo oštro kritikovao Trumpovu politika prema migrantima
Iako Jordan i SAD historijski imaju jake veze, Trump je više puta vršio pritisak na Abdullaha i njegovu vladu da prihvate raseljene Palestince iz ratom razorene Gaze, gdje je Izrael izvršio vojni napad od oktobra 2023.
SAD je u međuvremenu rekao da će “preuzeti” i “posjedovati” Gazu bez njenih stanovnika, što je prijedlog za koji kritičari vjeruju da bi predstavljao etničko čišćenje.
“To nije složena stvar”, rekao je Trump ponovno u utorak. “Budući da Sjedinjene Američke Države kontroliraju taj komad zemlje – taj prilično veliki komad zemlje – prvi put ćete imati stabilnost na Bliskom istoku.”
Jordan i njegov saveznik Egipat odbili su prihvatiti prisilno raseljene Palestince.
Sastanak se dogodio u trenutku kada prijeti opasnost da se nedavni prekid vatre u Gazi okonča. Izrael je zaprijetio, na temelju izjava samog Trumpa, da će ponovno početi s bombardiranjem u subotu ako palestinska grupa Hamas ne oslobodi sve zarobljenike do tada.
No, Abdullah je izbjegao direktno proturječiti Trumpu tokom njihovog sastanka, aludirajući umjesto toga na alternativni plan koji će uskoro otkriti Egipat.
Evo nekih ključnih zaključaka sa sastanka Abdullaha i Trumpa.
Trump udvostručio plan preuzimanja Gaze (opet)
Unutar Ovalnog ureda novinari su pitali Trumpa o njegovim komentarima da će SAD preuzeti Gazu i da će Palestinci koji tamo žive biti preseljeni, bez prava na povratak.
Bio je direktan u svojim odgovorima, naizgled gluh na nevjerovatnu prirodu nekih pitanja. Da, SAD bi preuzeo kontrolu nad Gazom i ponovno je izgradio. Da, Palestinci koji tamo žive generacijama, mnogi od njih već su izbjeglice s prostora što je sada Izrael, preselili bi se na “parcele zemlje” u Jordanu i Egiptu.
“Uzet ćemo to. Izdržat ćemo to. Njegovat ćemo to. Na kraju ćemo to pokrenuti tako da će se otvoriti puno radnih mjesta za ljude na Bliskom istoku”, rekao je Trump, ne navodeći pojedinosti.
Trump je, također, udvostručio svoje prijetnje da će prekinuti prekid vatre s Izraelom ako čelnici Hamasa ne oslobode preostale izraelske zarobljenike držane u enklavi u sljedeća četiri dana.
“Mislim da oni neće ispuniti rok”, rekao je Trump. “Žele glumiti žestokog momka. Vidjet ćemo koliko su jaki.”
Dodao je da ne bi prihvatio sporiji vremenski okvir: “Ili ih pustite do subote u 12 sati ili sve opklade padaju u vodu.”
Trump je najavio taj rok dan ranije, u naizgled opuštenim komentarima s novinarima.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu od tada je ponovio Trumpove prijetnje, upozoravajući da će njegova vojska, koja je već ubila više od 61.700 Palestinaca od oktobra 2023. godine, ponovno početi svoju kampanju bombardiranja u Gazi ako izraelski zarobljenici ne budu pušteni.
Čini se da je jedno od pitanja koje je Trump povukao, barem pred Abdullahom i kamerama, bila njegova prijetnja da bi pomoć Jordanu i Egiptu mogla biti uskraćena ako ne pristanu na njegov plan raseljavanja iz Gaze.
“Ne moram time prijetiti”, rekao je Trump. “Vjerujem da smo iznad toga.”
Abdullah diplomatski, arapske države imaju vlastiti plan za Gazu
Na sastanku s Trumpom, jordanski se monarh suočio s teškim zadatkom: kako ponoviti protivljenje svoje zemlje Trumpovom planu za Gazu, a da ne uvrijedi predsjednika koji nije poznat po svojoj toleranciji prema neistomišljenicima?
Na kraju, Abdullah je odlučio izbjegavati previše govoriti pred medijima, a kada je to učinio, njegov jezik je bio pažljiv, precizan i ‘dizajniran’ da izbjegne uvredu.
Na pitanje hoće li Jordan prihvatiti Palestince raseljene iz Gaze, jordanski čelnik je rekao da će učiniti ono što je “najbolje” za njegovu zemlju.
U objavama na društvenim mrežama nakon sastanka rekao je da je Jordan “uporan” u svom “stavu protiv raseljavanja Palestinaca u Gazi i na Zapadnoj obali”.
Dodao je da će arapske države izraditi vlastiti plan za Gazu, koji će predstaviti nakon što bude finaliziran. Također je laskao Trumpu, rekavši: “Konačno vidim nekoga ko nas može odvesti preko linije cilja kako bismo svima u regiji donijeli stabilnost, mir i prosperitet.”
Nakon sastanka, jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi je, također rekao da postoji arapski plan za obnovu Gaze bez raseljavanja njezinog stanovništva.
Neki posmatrači vjeruju da je Trumpov plan za Gazu pregovaračka taktika i da će arapske države morati iznijeti protuponudu.
Trump se fokusira na nekretnine, a ne na palestinsku vezanost za zemlju
Američki predsjednik, naravno, vuče korijene iz poslovanja s nekretninama.
Velik dio Trumpova novca dolazi iz carstva nekretnina koje je naslijedio od oca, a od tada je iskoristio svoje porodično ime za licenciranje istoimenih proizvoda, kao i za voditelja reality TV-emisije.
Međutim, neke od tih sklonosti nekretninama ušle su u jezik koji je koristio kada je u utorak opisivao svoj plan za Gazu.
“Imao sam sjajnu karijeru u nekretninama”, nostalgično je rekao Trump. “Kada učinite ono što sam ja učinio, možete učiniti više dobra za ljude kada postanete predsjednik.”
Trump je Gazu opisao kao potencijalni “dijamant” na Bliskom istoku. Međutim, kada je u utorak upitan bi li razmotrio kupovinu Gaze kao dio svog plana preuzimanja, Trump je bio odbojan.
“Nećemo kupovati. Nema se šta kupiti”, rekao je Trump. “Imat ćemo Gazu. Nema razloga za kupovinu. To je Gaza. To je ratom razoreno područje.”
Kritičari kažu da se njegova vizija Gaze, obnovljene s hotelima, uredima i atmosferom “rivijere”, čini odvojenom od politike regije. Palestinci su dugo odolijevali pritiscima da budu istjerani sa svoje preostale zemlje, uprkos desetljećima kontinuirane izraelske okupacije.
Trump je u utorak još jednom naglasio da Palestinci ne bi željeli ostati u Gazi, naizgled ignorirajući privrženost svojoj zemlji.
Taj se osjećaj patriotizma nedavno vidio kada su stotine hiljada raseljenih Palestinaca iskoristile prekid vatre da se vrate u sjeverni Pojas Gaze, čak i ako je većinu njihovih domova uništio Izrael. Većina njih je na put krenula pješke. Njihova je poruka bila jednostavna: više neće otići.