Ko prodaje najviše čelika i aluminija SAD-u i ko se suočava sa carinama?

Donald Trump planira uvesti carine od 25 posto na uvoz čelika i aluminija, čija se vrijednost 2024. godine procjenjivala na oko 50 milijardi dolara.

(Al Jazeera)

Američki predsjednik Donald Trump najavio je planove za uvođenje carina od 25 posto na sav uvoz čelika i aluminija te recipročnih carina za zemlje koje izjednačavaju carine na američku robu.

U ponedjeljak, tokom ceremonije potpisivanja u Ovalnom uredu, Trump je najavio da će carine na čelik i aluminij biti nametnute “bez izuzetaka”.

Tarife bi trebale stupiti na snagu 12. marta.

Ko su glavni dobavljači čelika za SAD?

Čelik je važan materijal koji se prvenstveno koristi u građevinarstvu, proizvodnji, transportu i energetskim sektorima zbog svoje snage, izdržljivosti i mogućnosti različite upotrebe.

Otprilike četvrtina ukupnog čelika koji se koristi u SAD-u, uvozi se.

Kanada, Brazil i Meksiko tri su najveća dobavljača čelika za SAD. Prema Upravi za međunarodnu trgovinu, oni su između marta 2024. i januara 2025. osiguravali oko polovinu (49 posto) uvoza čelika za domaću potrošnju.

Tokom tog razdoblja Kanada je isporučila 22 posto (5,47 miliona tona) od 25 miliona tona čelika uvezenog u SAD, a slijedi je Brazil sa 15 (3,74 miliona tona) i Meksiko sa 12 posto (2,9 miliona tona).

Južna Koreja, Vijetnam, Japan, Njemačka, Tajvan, Nizozemska i Kina, zajedno sa preostalih deset najvećih dobavljača čelika, činili su 30 posto američkog uvoza.

Ko su glavni izvoznici aluminija u SAD?

Kanada je daleko najveći dobavljač aluminija u SAD. Prema Upravi za međunarodnu trgovinu, između marta 2024. i januara 2025. osiguravala je gotovo 40 posto američkog uvoza, u ukupnom iznosu od gotovo tri miliona metričkih tona.

Ujedinjeni Arapski Emirati, Kina, Južna Koreja i Bahrein slijede Kanadu i oni čine pet najvećih dobavljača aluminija u SAD.

Budući da je lagan metal, aluminij se široko koristi u automobilskoj i avionskoj industriji. Također se često koristi za pakovanja, posebno za hranu i piće, zbog sposobnosti očuvanja sadržaja i mogućnosti recikliranja.

SAD više ovisi o uvozu aluminija. Otprilike polovina aluminija koji se koristi u SAD-u, uvozi se.

Što su carine i kako funkcioniraju?

Carina je porez koji nameće vlada na uvezenu robu i usluge, a plaćaju je kompanije koje ih uvoze u zemlju.

Osmišljene kako bi zaštitile domaću industriju, carine često povećavaju troškove za potrošače čineći inostrane proizvode skupljim, potencijalno smanjujući potražnju za njima.

Trump je rekao da će uvesti carine na razne proizvode koji se uvoze kako bi zaštitio američku industriju, smanjio trgovinsku neravnotežu i poticao domaću proizvodnju.

Kako su Trumpove carine u prvom mandatu uticale na američki čelik?

U martu 2018. Trump je uveo carine od 25 posto na čelik i deset posto na aluminij. Ideja je bila smanjiti ovisnost o inostranom čeliku i potaknuti domaću proizvodnju.

Tržišta su u početku odgovorila skokom cijena čelika u SAD-u i padom jeftinog uvoza, što je povećalo dobit domaćih kompanija. Međutim, povećana proizvodnja u SAD-u dovela je do prevelike količine čelika na domaćem tržištu. Do kraja 2019. godine cijene čelika pale su za više od 40 posto, prvenstveno zbog recipročnih carina američkih trgovinskih partnera, kao i slabljenja potrošnje, naročito u sektoru proizvodnje automobila i građevinarstva.

Donald Trump
Donald Trump je u martu 2018. uveo carine od 25 posto na čelik i deset posto na aluminij [Susan Walsh/AP Photo]

Kako to utiče na američku industriju čelika i aluminija?

Čelik i aluminij važni su materijali u građevinskoj i automobilskoj industriji, a koriste se i u izradi mašina, kućanskih dobara i elektronike.

Ako se carine uvedu, uticaj na trgovinu metalima mogao bi biti značajan, prema izvještaju Tima za istraživanje metala London Stock Exchange Group (LSEG).

Carine bi potencijalno mogle povećati troškove za proizvođače i poremetiti uspostavljene lance snabdijevanja. Iako bi se američki proizvođači mogli okrenuti domaćim proizvođačima kako bi zadovoljili potražnju, vjerovatno bi se suočili sa višim cijenama, što bi zauzvrat moglo povećati troškove za industrije kao što su proizvodnja automobila i ili nekretnine.

Kako će carine uticati na Kinu?

Kina dominira globalnim tržištem čelika i najveći je svjetski proizvođač, sa više od polovine globalne proizvodnje. Kao rezultat toga, kineski jeftiniji izvoz čelika preplavio je globalna tržišta.

Uprkos tome što nije veliki izvoznik u SAD, Kina će vjerovatno biti pogođena zbog prerade kineskog čelika i aluminija u drugim zemljama, poput Vijetnama, koji se zatim šalje u SAD.

Izvor: Al Jazeera

Reklama