Kako je novinarka završila u iranskom zatvoru zbog priča o kršenju ljudskih prava
Cecilia Sala je pisala o društveno-političkim kretanjima u Iranu, među ostalim i o tome kako su se žene pobunile protiv strogih pravila o odijevanju.
Vest o puštanju na slobodu italijanske novinarke Cecilie Sale iz ozloglašenog iranskog zatvora Evin, italijanski senatori pozdravili su dugim aplauzom.
“Zahvaljujući intenzivnom radu na diplomatskim i obaveštajnim kanalima, Salu su iranske vlasti oslobodile i vraća se u Italiju”, zvanično je saopštenje koje je senatorka Mariolina Castellone, pripadnica partije “Pokret pet zvezda” (Movimento 5 stelle), pročitala još dok je Sala bila na putu iz Teherana ka Rimu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDeportacija hrvatskih državljanki, Srbiji upućena protestna nota
Trump zaprijetio Rusiji, ali Putin ne reaguje na ultimatume
Srbija protjerala pet hrvatskih državljanki
Ona je posle 21 dan, koliko je provela u izolaciji u jednom od najpoznatijih iranskih zatvora, puštena na slobodu 8. januara, kada se vratila u Rim. Dvadesetdevetogodišnja Sala koja piše za dnevni list Il Foglio i vodi podkast “Priče” (Storie) je uhapšena 19. decembra u glavnom gradu Irana, pod optužbom da je prekršila zakone Islamske republike.
Salino hapšenje nije odmazda za pritvor Mohammada Abedinija
Kada je objavila podkast o patrijarhatu u Iranu i sa kojim se sve problemima žene u toj zemlji suočavaju, Cecilia Sala je dva dana posle toga uhapšena. Ona je u toj zemlji boravila sa urednom novinarskom vizom i nije joj bilo prvi put da se nalazi u Teheranu. Koincidenciju sa njenim hapšenjem povezuje još jedan događaj, zapravo hapšenje 38-godišnjeg švajcarsko-iranskog preduzetnika Mohammada Abedinija Najafabadija, navodnog trgovca oružjem povezanim sa iranskim režimom. Njega su italijanske vlasti uhapsile po američkoj poternici, 16. decembra, na milanskom aerodromu Malpensa.
Amerikanci terete Abedinija da je isporučio delove za dronove koji su se koristili u napadu u januaru 2023. godine u Jordanu, a u kojem su ubijena tri američka vojnika. Ovaj preduzetnik trenutno se nalazi u zatvoru Opera u Milanu pod visokim obezbeđenjem. Dok Sjedinjenje Američke Države traže njegovo izručenje, ročište za odlučivanje o kućnom pritvoru, protiv kojeg se američka administracija oštro protivi, zakazano je za 15. januar.
Povodom ovih dešavanja, iranski ambasador u Rimu Mohammad Reza Sabouri izjavio je da, s obzirom na to da je Sala oslobođena, sada bi Italija trebala da oslobodi Abedinija. Dok neformalni izvori tvrde da bi iranski preduzetnik mogao biti u narednom periodu oslobođen, portparolka vlade u Teheranu Fatemeh Mohajerani rekla je da Salino hapšenje nije bilo „odmazda” Irana za pritvor Mohameda Abedinija te da se nada da će njegov problem biti brzo rešen. Treba se prisetiti i da se premijerka Italije Giorgia Meloni nedavno vratila sa Floride gde se sastala sa predsednikom Donaldom Trumpom i gde je navodno tražila neku vrstu „blagoslova“ od nove administracije za oslobođenje Mohammada Abedinija.
U ozloglašenom zatvoru
Dok je boravila tri nedelje u zatvoru Evin, italijanska javnost i mediji bili su zabrinuti zbog uslova u kojima se Sala nalazila, s obzirom na to da je poznati zatvor ozloglašen zbog načina na koji tretira zatvorenike. Nekoliko dana nakon što je uhapšena Sala se u telefonskom pozivu roditeljima požalila na uslove koje ima u ćeliji u kojoj je bila izolovana. Kako je saopštio njen otac Renato Sala, spavala je na podu, na jednoj deki je ležala, a drugom se pokrivala. Danonoćno je imala upaljeno neonsko svetlo, oduzeli su joj naočare, a čuvare je viđala samo kada bi joj doneli hranu.
Cecilia Sala je pisala o društveno-političkim kretanjima u Iranu, među ostalim i o tome kako su se žene pobunile protiv strogih pravila o odevanju. Takođe, izveštavala je o gušenju slobode govora i pretnjama novinarima u toj zemlji. Osim iz Irana, ova novinarka donosila je priče iz Afganistana, Ukrajine i Gaze.
U zatvor u kojem je bila pritvorena zatvaraju se protivnici iranskog režima, novinari i mnogobrojni stranci. Tu je, takođe, zatvorena Narges Mohammadi, aktivistkinja i dobitnica Nobelove nagrade za mir 2023. godine. Mohammadi je decenijama vodila kampanju za ljudska prava u Iranu. Zbog svog aktivizma ona je zatvarana i puštana na slobodu više puta tokom proteklih 20 godina. Hapšena je 13 puta te osuđena na ukupno 31 godinu zatvora. Ona je nedavno izjavila da je završila autobiografiju koju planira uskoro da objavi te da je u toj knjizi pisala o napadima i seksualnom uznemiravanju zatvorenica u Iranu.
U Iranu je represija nad novinarima konstantna. Prema podacima The Committee to Protect Journalists – CPJ (Komiteta za zaštitu novinara), u decembru prošle godine u zatvoru se nalazilo 16 novinara, dok je pet novinara ubijeno iste godine.