Minimalna plata u FBiH podignuta na 511 eura: Ovo su ključni detalji
Poslodavci prijete zatvaranjem radnih mjesta, Vlada kaže da su se bogatili na račun radnika.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić rekao je da neće povući odluku o minimalnoj plati radnika u ovom bh. entitetu, koja od 1. januara iznosi 1.000 maraka (511 eura). Dosadašnja zagarantovana minimalna plata u FBiH iznosila je 619 KM (316 eura).
Ali, time ni izbliza nije stavljena tačka na raspravu koja je uzbudila duhove u tom dijelu zemlje. Poslodavci najavljuju gašenje radnih mjesta.
Nastavite čitati
list of 3 itemsVlada Federacije BiH neće povući odluku o minimalnim platama
Vlada FBiH: Vrijeme da se privrednici odreknu manjeg dijela profita u korist radnika
Ovo su ključni detalji:
Zašto se pojedini poslodavci bune?
Odluku o povećanju minimalne plate podržavaju predstavnici Vlade i Sindikata, a treći partner u Ekonomsko-socijalnom vijeću (ESV) – poslodavci, upozoravaju da je odluka rizična, a njena primjena upitna.
Tvrde da su privrednicima u FBiH stavljeni željezni okovi sa kojim se neće moći takmičiti sa konkurencijom na domaćem, regionalnom i svjetskom tržištu, te da će pravi dobitnik biti samo budžet Federacije BiH.
“Prijedlog na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća o najnižoj plati u FBiH koja iznosi 1.000 KM nije dobio saglasnost svih socijalnih partnera i zaključujem da današnja sjednica nije bila produktivna”, rekao je ranije Safudin Čengić, predsjednik ESV-a FBiH.
Iz Udruženja poslodavaca FBiH nisu imali velikih primjedbi na početku rasprave o podizanju minimalne plate sa 316 na 511 eura, očekujući da će se paralelno smanjiti i doprinosi, ali to se nije desilo.
Koji su argumenti protiv povećanja plate bez smanjena doprinosa?
- Profesor na Univerzitetu u Sarajevu Hadis Bajrić je procijenio da će kompanije u Federaciji BiH godišnje dodatno trebati izdvajati 2,31 milijardu KM (1,18 milijardi eura), od čega će se za doprinose dodatno trebati izdvojiti 960 miliona maraka (490 miliona eura).
- Zbog Odluke o minimalnoj plati bit će ugrožena radna mjesta – samo u Tešnju, po riječima Nedžada Polića, predsjednika Udruženja privrednika Jelah Tešanj, bit će ugroženo između 700 i 800 radnih mjesta.
- Ekonomista i parlamentarac opozicione Demokratske fronte Admir Čavalić je prognozirao „20.000-30.000 radnika koji neće moći da rade za ovu platu“, a najpesimističnije prognoze su dostizale i do 100.000 radnih mjesta.
- Odluka o minimalcu je donesena bez sveobuhvatne fiskalne reforme i bez konsenzusa na Ekonomsko-socijalnom vijeću, a čak i neki članovi Vlade ili parlamentarne većine nisu biti saglasni sa ovom odlukom.
- Vjerovatna pojava inflatornog pritiska i posljednično poskupljenje roba i usluga će za posljednicu imati da će radnici biti na istom omjeru zarada i kupovne moći kao i dosad.
- Proizvodi domaćih kompanija će biti nekonkurentni na tržištima u odnosu na proizvode koji dolaze iz zemalja sa manjim opterećenjem cijene rada.
Šta kaže Vlada?
Predstavnici Vlade Federacije BiH, sindikalci i radnici ne kriju zadovoljstvo. Smatraju da je došao kraj bogaćenju poslodavaca nauštrb radnika.
- Štednja u domaćim komercijalnim bankama se iz godine u godinu povećava, a krediti smanjuju. Smatra se da je to disproporcija za sve veću zaradu bogatih, dok radnici sve češće postaju kreditno nesposobni.
- Prema riječima federalnog premijera Nermina Nikšića, poslodavci neće uplaćivati dodatnih 960 miliona, nego manje od 460 miliona maraka (235 miliona eura), jer je 187.690 radnika do sada radilo za platu manju od 1.000 KM.
- Namjera je zaustaviti isplaćivanje dijela plate radnicima u koverti, ili praksu da radnici vraćaju poslodavcima dijelove isplaćene plaća. Vlada kaže da su neki poslodavci potpuno iskrivljeno prikazivali zaradu, pa je „direktor firme koja je ostvarila dobiti od 75 miliona maraka isplaćivao platu od 651 KM“.
- Od više naplaćenih prihoda u Budžet Federacije će „rasti dječji doplatak i naknada za roditelje njegovatelje, a kantoni i lokalne samouprave će dobiti prihod od 76 miliona maraka (38,85 miliona eura)…”
Šta će biti sa malim obrtnicima?
Ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović je rekao da će obrtnici i predstavnici tradicionalnih zanata plaćati doprinose na osnovu prosječne plate iz prethodne godine. Za oko 20.000 radnika koji su zaposlenici u obrtima Vlada će subvencionirati razliku u doprinosima, što je dio paketa mjera očuvanja radnih mjesta.
Hoće li se radna mjesta premjestiti u drugi entitet?
Neki poslodavci iz Federacije FBiH najavljuju preseljenje pogona u drugi bh. entitet. Sjedište kompanije se može preregistrovati, ali je nerealno očekivati da radnici iz FBiH promijene mjesto prebivališta u RS. Čak i u slučaju preregistracije firme u RS-u poslodavac doprinose morao uplaćivati u Federaciji BiH, ako je mjesto prebivališta radnika u FBiH.