Tehnološki trendovi koji nas očekuju u 2025.
Ova godina će svakako biti ključna kada je u pitanju veći upliv novih tehnologija u sferi ličnog prijevoza, transporta i javnog prijevoza, sa akcentom na masovnijem usvajanju električnih vozila.
![](/wp-content/uploads/2024/12/2024-12-20T153716Z_1587154675_RC2GX1AB2K8X_RTRMADP_3_USA-POWER-DATA-CENTERS-1735650341.jpg?resize=770%2C513&quality=80)
Godinu za nama su obeležili krupni politički događaji u svetu, ali i velike tehnološke novine. Može se slobodno reći i da su tehnologija i politika danas postale u potpunosti isprepletene, budući da je sektor informatike i elektronike najvredniji na svetskim berzama. Gotovo polovina od 500 stotina najvećih kompanija u svetu (Fortune 500) su iz sveta tehnologije, a u prvih 100 – čak dve trećine.
Tako su i osnivači i lideri ovih kompanija (CEO) postali globalno uticajne ličnosti. Bill Gates je možda i najpoznatiji, a danas se bavi i smanjenjem gladi u Africi, te programima vakcinacije protiv različitih bolesti. Larry Ellison, osnivač kompanije Oracle, godinama je važio za tihog milijardera, ali je u protekloj godini postao i čest gost različitih emisija i foruma. Ellison je i u poslednjih godinu dana napredovao na listi najbogatijih ljudi u svetu, pa se sada nalazi na trećem mestu, sa bogatstvom procenjenim na 210 milijardi dolara.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIndija uspjela spojiti i razdvojiti dva satelita u orbiti
SAD svijetu ograničava pristup čipovima za AI
Trumpov saveznik Steve Bannon prozvao Elona Muska ‘istinski zlim’
Elon Musk, osnivač nekoliko kompanija, od kojih je najpoznatija Tesla, za proizvodnju električnih automobila, takođe je i vlasnik društvene mreže X (nekadašnjeg Twittera). Ova mreža je odigrala ključnu ulogu na predsjedničkim izborima u SAD-u na kojima je pobedio Donald Trump. Musk je ne samo podržavao Trumpa na svojoj društvenoj mreži, već se i lično uključio u izborni proces sa svojevrsnom lutrijom – po milion dolara su dobijali pojedini srećnici, kojima je jedini uslov bio da dovedu deset novih glasača za republikance i Trumpa.
Stručnjaci i analitičari napominju da je ovo “samo najava talasa, zapravo cunamija koji dolazi”, a tiče se direktnog upliva tehnoloških milijardera u državnu i globalnu politiku. Tome doprinosi i činjenica da je pitanje proizvodnje čipova, kompjutera, pa čak i manjih elektronskih komponenti u SAD-u i EU proglašeno za strateško u domenu nacionalne odbrane, ekonomske stabilnosti i kreiranja novih radnih mesta.
Zategnuti odnosi sa Kinom zbog pitanja Tajvana postali su još zategnutiji vestima da bi Kina mogla u domaćim fabrikama čipova da osvoji novu tehnologiju proizvodnje od tri nanometara, za koju Vašington tvrdi da je zapravo ukradena američka intelektualna svojina.
Kineski giganti, kao što je SMIC su već u procesu proizvodnje novom tehnologijom od pet nanometara, sa 130 miliona tranzistora po kvadratnom milimetru, a očekuje se da već u 2025. osvoji i proizvodni proces od tri nanometara. Ovakve tehnologije su do sada bile rezervisane samo za tajvanskog giganta TSMC, južnokorejski Samsung i holandski koncern ASML, koji su svi u američkoj sferi uticaja.
‘Digitalni mozak’
Na pitanje najnovijih čipova se nadovezuje i oblast veštačke inteligencije, koju oni pokreću. Procesori za tzv. NPU (čipovi za mašinsko učenje) takođe su postali strateška tehnologija. Veštačka inteligencija je već u primeni u desetinama hiljada kompanija i proizvodnih procesa i usluga, a očekuje se da će u narednoj deceniji zameniti i do 30 odsto radne snage u mnogim privrednim oblastima. Koliki će ovaj broj ukupno biti danas je teško reći, a procene idu od 80 miliona radnika do 2030. do čitavih 350 miliona do 2035. godine.
Zamena nekih poslova veštačkom inteligencijom se već dešava u oblastima precizne proizvodnje, robotike i autoindustriji, gde je kompjuter i softver nekoliko puta precizniji od bilo kog ljudskog radnika. Trend digitalnog mozga će u nekoliko narednih godina naročito biti izražen i u oblasti usluga, posebno finansijskih, call-centara (tehničke podrške), te u turizmu.
Različite aplikacije, web sajtovi i softveri sa AI algoritmima se ne zamaraju, te su uvek spremni da pružaju informacije – 24 sata dnevno. Aplikacije za rezervisanje hotela su već danas daleko bolje i brže od ljudi, a nude čak i neprimetno povezivanje letova, smeštaja i drugih turističkih usluga.
I van fabrika i industrije, AI postaje sveprisutan. Svaki novi smartfon, tablet ili laptop već ima ugrađenu neku od AI opcija (poput Microsoft Copilot unutar Windowsa) te softver koji u svom radu koristi AI algoritme. Ovo je naročito trend u oblasti kreativnog softvera za obradu slika, video zapisa i zvuka, koji već neko vreme koriste AI da poboljšaju fotografije ili samostalno montiraju video.
Veštačka inteligencija već i sama može da stvara potpuno realistične video zapise, pa čak i kratke filmove, a u 2025. se očekuje da će usluge kao što je Sora dostići holivudski nivo realističnosti. Ovakvi softveri mogu i da koriste i likove preminulih glumaca, pa će vrlo uskoro moći oživeti Franka Sinatru ili Elvisa da glume u novim filmskim ostvarenjima.
Zakonska regulativa kasni
Veštačka inteligencija je već prisutna i u električnim automobila sa samostalnim upravljanjem (self driving). Modeli poput “Tesla Autopilot” i “Cadillac Super Cruise” već mogu da pruže vožnju, a da vozač ne drži ruke na upravljaču. U testovima se pokazalo da kompjuter može da reaguje i do tri puta brže od čoveka u opasnim situacijama u saobraćaju. Zakonska regulativa kasni za ovakvom tehnologijom, čak i u najrazvijenijim zemljama, poput većine zemalja EU.
Iako je planovima Brisela predviđeno da do 2035. godine većina automobila na putevima bude električno, sa opcijama samostalne vožnje, i dalje nedostaje zakonska regulativa u mnogim državama članicama. Za sada je čak i u najnovijim automobilima neophodno da vozač drži ruke na volanu, iako zapravo automobilom upravlja kompjuter i AI softver. Manje zemlje EU se takođe žestoko protive postepenom ukidanju vozila sa unutrašnjim sagorevanjem, pa čak i hibridnih vozila u narednoj deceniji iz razloga što jednostavno ne mogu finansijski da podrže potpuno nove automobile za većinu građana.
Desetine miliona novih električnih automobila će u narednim godinama zahtevati i potpuno novu mrežu brzih punjača pored autoputeva, za šta će biti neophodne i desetine milijardi eura novih investicija. Ova godina će svakako biti ključna kada je u pitanju veći upliv novih tehnologija u sferi ličnog prevoza, transporta i javnog prevoza, sa akcentom na masovnijem usvajanju električnih vozila. Još uvek nije u potpunosti rešeno ni pitanje reciklaže baterija iz starih ili oštećenih električnih vozila.
Ovakva reciklaža je izuzetno štetna po životnu sredinu, sa velikom količinom štetnih gasova i metala koji se tom prilikom oslobađaju. Postoje i neke najave da će ovakve fabrike biti otvarane u Rumuniji i Bugarskoj, te zemljama Zapadnog Balkana, što je malo verovatno, budući da postoji manjak stručnjaka i radne snage u ovoj oblasti.