‘Hind Rajab’ nova je noćna mora za izraelsku vojsku širom svijeta
Intenzivirale su se tužbe, posebno one koje pokreće Fondacija Hind Rajab (HRF) sa sjedištem u Briselu, protiv vojnika i oficira zbog zločina genocida koje su počinili u Pojasu Gaze.
Okupirani Jerusalem – Izrael prolazi kroz stanje dezorjentiranosti zbog tužbi koje su širom svijeta podnijete protiv pripadnika izraelske vojske zbog ratnih zločina koje su počinili u Pojasu Gaze. Tel Aviv je uznemiren zbog tih tužbi i strepnji zbog mogućih hapšenja vojnika i oficira tokom njihovog boravka u inozemstvu.
Intenzivirale su se tužbe, posebno one koje pokreće Fondacija Hind Rajab (HRF) sa sjedištem u Briselu, protiv vojnika i oficira zbog zločina genocida koje su počinili u Pojasu Gaze. Prate se i nadgledaju njihova kretanja i putovanja u inozemstvo te se protiv njih podnose tužbe u državama koje posjećuju.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStotine improviziranih šatora u Khan Younisu utočište brojnim raseljenim porodicama
Katz: Izrael primjenjuje ‘lekcije’ iz Gaze u Jeninu na okupiranoj Zapadnoj obali
Izrael prisilno iseljava hiljade, pali domove na Zapadnoj obali
Suočen s ovim ograničenjima, strepnjama i stanjem zbunjenosti, Generalštab izraelske vojske izdao je smjernice koje su se počele primjenjivati odmah, a koje podrazumijevaju skrivanje identiteta vojnika i oficira koji su učestvovali u ratu u Pojasu Gaze. Također su uvedena ograničenja za putovanja u inozemstvo, kao i zabrana objavljivanja slika, snimaka, imena vojnih lica i sadržaja koji bi mogli biti korišteni kao dokazi u međunarodnim pravnim postupcima.
Gonjenje vojnika i oficira
Od početka rata u Pojasu Gaze 7. oktobra 2023. godine, podneseno je oko 50 tužbi protiv rezervnih vojnika u inozemstvu te je otvoreno 12 istraga u nekoliko zemalja, poput Brazila, Argentine, Čilea, Tajlanda i Kipra. Izraelsko ministrastvo vanjskih poslova je, u saradnji s Mossadom, pomoglo mnogim vojnicima i oficirima da pobjegnu iz ovih zemalja.
Fondacija koja je osnovana u znak sjećanja na petogodišnju Hind Rajab, koju je ubila izraelska vojska kada je bombardirala vozilo u kojem se nalazila zajedno sa šest članova njene porodice u naselju Tal al-Hawa prošle godine, podnijela je zahtjeve za hapšenje oko hiljadu izraelskih oficira i vojnika s dvojnim državljanstvom, koji su bili u osam država, uključujući Španiju, Irsku i Južnoafričku Republiku.
Najveća opasnost za izraelske vojnike i oficire, prema pisanju novina Yedioth Ahronoth, krije se u „državama neprijateljskim“ prema Izraelu, od kojih su najistaknutije: Irska, Brazil, Španija, Belgija i Južnoafrička Republika.
Prema navodima u spomenutim novinama, tužbe protiv vojnika i oficira izraelske vojske podignute su u Maroku, Norveškoj, Belgiji, Kipru, Šri Lanki, Holandiji, Brazilu, Tajlandu, Irskoj, Srbiji, Francuskoj i Južnoafričkoj Republici.
Direktorat za javnu sigurnost i informacije izraelske vojske otkrio je da vojnici i oficiri koji učestvuju u kopnenom ratu u Pojasu Gaze objavljuju fotografije i snimke o onome što rade tamo. Svakodnevno na društvenim mrežama objavljuju oko milion sadržaja, koji se koriste kao dokaz u tužbama koje se protiv njih podnose širom svijeta.
Serija mjera
U pokušaju da se suoči s pravnim progonom izraelske vojske širom svijeta i strahujući od toga da bi Međunarodni krivični sud mogao izdati naloge za hapšenje vojnika i oficira, kao što je izdao naloge za hapšenje premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallant, Ministarstvo vanjskih poslova u Tel Avivu osnovalo je sobu za hitnu pomoć, dok je Izraelsko vojno tužilaštvo osnovalo specijalnu jedinicu za pravne savjete.
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar tražio je od sobe za hitnu pomoć da radi u tajnosti i razvije procedure kako bi se suočili sa krivičnim gonjenjem vojnika i oficira u inozemstvu. Izdao je smjernice Generalštabu izraelske vojske, u kojima traži od vojnika da ne objavljuju na društvenim mrežama bilo kakve fotografije, snimke i dokumenate vojnih operacija i operativnih aktivnosti u Pojasu Gaze.
Sa'ar je dao instrukcije za uspostavljanje „vruće linije“ za primanje upita od vojnika i civila, koju mogu pozvati i dobiti podršku i pravni savjet prije putovanja u inozemstvo ili u slučaju bilo kakvog pravnog gonjenja. Sa'ar je, također, uputio izraelske diplomatske misije širom svijeta da uspostave mehanizme za praćenje organizacija koje rade protiv izraelskih vojnika i oficira u inozemstvu.
Osvrćući se na povećanje broja tužbi protiv vojnika i oficira, stručnjak za međunarodno pravo i advokat Tal Miron rekao je da je Izrael upao u zamku međunarodnog prava kada je riječ o svemu vezanom za rat u Pojasu Gaze, ističući da postoje stvarne prijetnje za vojnike i oficire ukoliko otputuju u inozemstvo.
Nova pravna prijetnja
Miron je u svom članku u novinama Maariv naveo da pokušaj hapšenja vojnika u Brazilu pokazuje da se Izrael suočava s novom pravnom prijetnjom i tužbama protiv običnih vojnika na stranim sudovima. „Za razliku od ranijih situacija, ovaj put cilj nije najviše izraelsko rukovodstvo, nego vojnici na terenu. Izraelu je potrebna nacionalna strategija za suočavanje s ovim izazovom“, rekao je.
Smatra da je Izrael dobio prvo upozorenje o razvoju događaja, koje bi moglo dovesti do vala tužbi širom svijeta protiv izraelske vojske, kakav do sada nismo vidjeli te je dodao: „Svjedoci smo porasta kritika prema Izraelu na globalnom nivou, kao i eskalacije napora usmjerenih na izolaciju Izraela i sprečavanje njegovog snabdijevanja oružjem. Ovaj izazov će svakim danom postajati sve složeniji i pretvoriti se u stvarnu opasnost.“
Advokat Shira Klein, stručnjak za ljudska prava, napisao je članak u Haaretzu pod naslovom „Vojnici traženi u inozemstvu nisu korov, već cijela vojska“, u kojem se osvrnuo na nevolju s kojom se suočava izraelska vojska širom svijeta.
Klein je naveo da izraelske reakcije na ove naloge za hapšenje ne predstavljaju samo ravnodušnost, već i „negiranje stvarnosti“ te je dodao: „Neki optužuju načelnika Generalštaba Herzija Halevija da ne održava disciplinu u vojsci jer vojnici pod njegovom komandom objavljuju snimke na kojima ruše kuće u Gazi, pljačkaju, oblače odjeću žena iz Gaze, uništavaju nasumično, i sve to bez ikakvih disciplinskih sankcija.“
Također je rekao: „Svi ratni zločini i zločini protiv čovječnosti za koje se tereti Izrael, a za koje postoji mnogo dokaza – od kojih su neke objavili sami vojnici – su tačni. Takve prakse vojnika i oficira ne smatraju se odstupanjem od vojnog pristupa i politike vlade. Oni su vojni pristup u ovom ratu, a ne greške ili odstupanja.“