Šta su ‘dronovi zmajevi’, novo ukrajinsko oružje u ratu protiv Rusije?
Ukrajina počinje koristiti malo poznate bespilotne letjelice koje ‘bljuju vatru’ koja pali ili oštećuje gotovo svaki materijal, a može goriti i pod vodom.
Svom arsenalu za odbranu od ruske invazije Ukrajina dodaje još jedno, malo poznato oružje – dronove koji “bljuju vatru”, a koji podsjećaju na zmajeve.
Ukrajinsko ministarstvo odbrane objavilo je u srijedu na platformi X video snimke na kojima se vidi kako ukrajinska bespilotna letjelica baca nešto što je izgledalo kao vatra – ali se zapravo radilo o taljenom metalu – na šumu u kojoj su se, kako se procjenjivalo, sakrivale ruske jedinice.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBloomberg: Zemlje istočne Evrope rekordno povećale izdatke za odbranu
Francuska spremna podržati Ukrajinu u nabavci oružja
Macron obišao ukrajinske trupe koje se u Francuskoj obučavaju za rat s Rusijom
“‘Dron zmaj’ u smjeru Harkiva”, stoji u objavi Ministarstva, u kojoj se spominje drugi po veličini ukrajinski grad, koji je meta stalnog ruskog bombardiranja.
A "dragon drone" in the Kharkiv direction.
📹: 42nd Mechanized Brigade pic.twitter.com/4M1qAJdx3o
— Defense of Ukraine (@DefenceU) September 4, 2024
Analitičari kažu da se radi o inovativnom uvođenju prastarog oružja u strategiju ukrajinske vojske koja pokazuje sve veću stručnost u korištenju malih bespilotnih letjelica.
Evo šta trebate znati o novim “dronovima zmajevima”:
Od čega su napravljeni ‘zmajevi dronovi’?
Dronovi zmajevi nose termit – mješavinu metalnog praha, najčešće aluminija, i željeznog oksida ili hrđe u prahu.
Termit nije eksplozivan, ali stvara ekstremnu toplotu – više od 2.200 stepeni Celzija – koja pali ili oštećuje gotovo svaki materijal – odjeću, drveće, lišće, čak i vojna vozila. Može gorjeti i pod vodom.
Korišteno na ljudima, oružje može biti smrtonosno ili uzrokovati jake opekotine i oštećenje kostiju. Također može izazvati respiratorne probleme i psihičke traume za preživjele.
Kombinacija termita sa visokopreciznim bespilotnim letjelicama koje mogu zaobići tradicionalnu odbranu čini dronove zmajeve “vrlo učinkovitim” i “opasnim”, tvrdi antiratna organizacija Action on Armed Violence (AOAV) sa sjedištem u Velikoj Britaniji.
“Dronovi zmajevi” obično lete nisko jer je smjesa koju nose efikasnija kada je u bliskom kontaktu sa metom. Osim što nanosi značajnu štetu, oružje također vjerovatno pomaže i ukrajinskim jedinicama u izviđačkim misijama. Sa spaljenim lišćem, naknadno bombardiranje vjerovatno će biti preciznije, kažu analitičari.
Vjeruje se da je neke od dronova razvio ukrajinski startup Steel Hornets, privatni proizvođač bespilotnih oružanih sistema. Ponuda te kompanije uključuje i ovo lagano oružje za koje tvrdi da može progorjeti metal debeo četiri milometra za manje od deset sekundi.
Američka vojska također proizvodi granate sa sličnom municijom, ali iako je Washington glavni dobavljač oružja Ukrajini, nije poznato isporučuje li SAD leguru Kijevu.
Je li upotreba termita legalna?
Destruktivni efekti termita slični su drugim zapaljivim tvarima poput bijelog fosfora i napalma, osmišljenih da uzrokuju opekotine ili povrede disajnog sistema.
Nije protivzakonito koristiti oružje poput “dronova zmajeva” na vojne ciljeve u ratu.
Međutim, koristiti zapaljivo oružje protiv civila u suprotnosti je sa međunarodnim pravom. Također nije zakonito koristiti ih na vojnim ciljevima unutar naseljenih područja ili u šumskim područjima – osim ako se vjeruje da skrivaju vojne ciljeve.
Općenito, na upotrebu ovih tvari se ne gleda blagonaklono jer je požare koje proizvode teško obuzdati, a mogu uticati na civile i uzrokovati veliku štetu okolini, prema Uredu Ujedinjenih naroda za pitanja razoružanja.
Ukrajinske jedinice do sada su koristile ove smjese na vojnim ciljevima, napominje AOAV.
Čini se da su ruske jedinice također koristile termit, vjerovatno u martu 2023. na civilnim ciljevima u gradu Vuhledaru u istočnoj Ukrajini, prema AOAV-u.
Bombe sa termitom su “posebno opasne” jer je njihov učinak teško obuzdati, čak i kada za metu imaju vojne položaje, za razliku od konvencionalnog oružja, naveo je AOAV, upozoravajući da treba prekinuti s upotrebom ove smjese.
“Raširena upotraba ovakvih bombi povećava vjerovatnoću da će to oružje biti raspoređeno u naseljenim područjima”, rekao je direktor AOAV-a Iain Overton u izjavi.
“Rezultat bi mogao biti katastrofalan, sa strašnim ozljedama i gubitkom života među civilima.”
🔥Examples of the use of thermite projectiles from the “birds of Madyar”☠️#UkraineWar #UkraineRussianWar #UkraineWarNews pic.twitter.com/o2oGkniZqV
— ✝ ⚔️ Hunter UA ✠ 🇺🇸🇺🇦 (@UaCoins) February 10, 2024
Je li se termit u prošlosti koristio u oružju?
Da – ovo nije prvi put da zemlje u ratu koriste tu tvar.
Njemački cepelini bacali su bombe napunjene smjesom tokom Prvog svjetskog rata. Zračni napadi smatrani su inovacijom u to vrijeme. Također su često promašivali svoje ciljeve i uzrokovali značajne civilne žrtve.
Tokom Drugog svjetskog rata, Njemačka, kao i saveznici, koristili su ovakve zračne bombe kako bi uništavali vojna vozila.
Tvar je otkrio njemački hemičar Hans Goldschmidt 1893. i patentirao je 1895. Najranija komercijalna upotreba bila je u njemačkom gradu Essenu gdje su građevinski radnici koristili termit za zavarivanje tramvajskih šina.
Jesu li dronovi zmajevi dronovi zaista značajni kao oružje?
Neki stručnjaci kažu da će strah od tekuće vatre koja u svakom trenutku može pasti s neba vjerovatno izazvati više psihičke štete neprijatelju, nego fizičkog uništenja.
“Ovo je novi zaokret u strahu od bespilotnih letjelica”, objavio je finski stručnjak za vojnu historiju Emil Kastehelmi na X-u, dodajući da su učinci “zastrašujući”.
Recently, a new development in drone warfare has been sighted – the so-called Dragon drones.
Ukrainian drones are pouring thermite on Russian positions. This is something different from FPVs and bombers, and from a psychological viewpoint rather terrifying. 1/🧵 pic.twitter.com/MB48apP8JM
— Emil Kastehelmi (@emilkastehelmi) September 6, 2024
“Zamislite – niotkuda, vatra počinje pljuštati s neba, a vi ne možete učiniti ništa da je zaustavite. Ne možete je ugasiti vodom. Vaši drugovi vrište u plamenu, poput ljudskih baklji.”
Međutim, čini se da Ukrajina trenutno ima ograničene mogućnosti za ovo, dodao je analitičar, pa nije jasno koliko ih Kijev može – ili planira – koristiti kao značajno oružje.
Neki stručnjaci vjeruju da bi se Rusija također mogla odlučiti na upotrebu dronova zmajeva ako se pokažu učinkovitim za ukrajinsku vojsku.