‘Rusija podržava Kamalu Harris’: Putinova historija ‘podrške’ na američkim izborima

Dva desetljeća ruski predsjednik Vladimir Putin miješa se u izborni proces u SAD-u, uključujući signaliziranje podrške kandidatima.

Putin je ranije ironično rekao da je sadašnji predsjednik Joe Biden njegov favorit, ali se on u međuvremenu povukao (REUTERS/Denis Balibouse/Pool)

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u četvrtak da će Moskva podržati američku potpredsjednicu Kamalu Harris, kandidatkinju Demokratske stranke, na predsjedničkim izborima u novembru.

Priroda Putinovih komentara sugerira da se šalio, ili ‘trolao’ njenu kampanju, u vrijeme kada je američka vlada pod administracijom Joea Bidena iznijela nove optužbe da se Rusija nastoji umiješati u izbore u novembru, kako bi pogodovala bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu.

Ipak, kakvi god bili Putinovi motivi za komentare o Harris, oni su najnoviji pokušaj ruskog čelnika da ubaci Moskvu u američki izborni proces.

Ovo nije prvi put da je Putin podržao nekog američkog predsjedničkog kandidata. Sam Putin na čelu je Rusije od 2012. Bio je i predsjednik između 2000. i 2008.

Al Jazeera je rekapitulirala dva desetljeća bezobraznog miješanja ruskog predsjednika u američke izbore.

Je li Putin podržao Harris?

Na ekonomskom forumu u ruskoj dalekoistočnoj luci Vladivostok, Putin je ironično rekao da je sadašnji predsjednik Joe Biden njegov “favorit”.

Budući da je Biden odustao od utrke i podržao Harris, ona je sljedeća najbolja oklada, zadirkivao je ruski čelnik.

Dodao je da Harris ima “izražajan i zarazan smijeh”, što ukazuje da “ona dobro radi”. Publika se nasmijala kada je rekao da ako Harris bude dobro, možda ne bi uvela sankcije Rusiji.

“Ne znam jesam li uvrijeđen ili mi je učinio uslugu”, odgovorio je republikanski protukandidat Trump u četvrtak na predizbornom skupu u New York Economic Clubu.

Putinovi komentari uslijedili su dan nakon što je Ministarstvo pravosuđa SAD-a optužilo državnu radioteleviziju RT za kampanju za utjecaj na izbore u SAD-u, podigavši ​​optužnice protiv dvojice ruskih novinara.

Ali ovo nije prvi put da Putin ‘miješa lonac’ američke unutarnje politike.

2004: Putin podržava Busha

U oktobru 2004. Putin je podržao tadašnjeg republikanskog predsjednika Georgea W. Busha. Rekao je da bi, ako Bush izgubi, to dovelo do “širenja terorizma” na globalnom nivou.

Bush je bio suočen s kritikama demokratskog protukandidata Johna Kerryja jer se nije adekvatno uhvatio u koštac s “terorizmom”.

Bilo je to usred rata u Iraku koji je započeo 2003. nakon što je SAD pod vodstvom Busha napao zemlju.

Bush je pobijedio Kerryja u utrci 2004. i ponovno je izabran za predsjednika.

2008: Rusija naginje Obaminoj pobjedi

Iako Putin nije dao jasnu podršku u utrci za predsjednika SAD-a 2008., stručnjaci su bili jasni da je pobjeda demokrate Baracka Obame nad republikancem Johnom McCainom bila preferirani ishod Rusije.

Dok su i Obama i McCain imali oštar stav prema Rusiji, dužnosnici Kremlja vjerovali su da bi pod Obamom, u to vrijeme svježim licem na političkoj sceni, američko-ruski odnosi mogli krenuti ispočetka, za razliku od veterana hladnog rata McCaina.

Nakon što je bio na dužnosti dva mandata između 2000. i 2008., Putinu je ustavom zabranjeno obavljati ulogu predsjednika treći uzastopni mandat.

Stoga se Dmitrij Medvedev popeo na najviši položaj s Putinom kao premijerom. Međutim, u to se vrijeme u Rusiji i globalno vjerovalo da Putin i dalje ima stvarnu moć u Rusiji. Rečeno je da su Putin i Medvedev vladali u “tandemokratiji”.

Obama je pobijedio na izborima 2008.

2012: Putin hvali Obamu

Uoči utrke za predsjedničke izbore u SAD-u 2012., u kojoj se Obama borio protiv republikanskog protukandidata Mitta Romneya, Putin je ruskim državnim medijima rekao da je Obama “poštena osoba koja stvarno želi mnogo toga promijeniti nabolje”.

Romney je Rusiju smatrao glavnim “geopolitičkim neprijateljem” SAD-a, a Putin je rekao da Romney “griješi” u tome tokom istog intervjua.

Obama je pobijedio Romneyja na izborima 2012.

2015: Putin smatra Trumpa ‘izvanrednim i talentiranim’

Uoči američkih izbora 2016. Putin je pohvalno govorio o Trumpu tokom godišnje konferencije za novinare.

“On je bistra i talentirana osoba bez ikakve sumnje”, rekao je, dodajući da je Trump “izvanredan i talentiran”.

Trump se na izborima suprotstavio demokratskoj protukandidatkinji Hilary Clinton.

Nakon Trumpove izborne pobjede, Putin je rekao da je Trump “pametan čovjek” koji će “brzo shvatiti” svoju ulogu u uredu.

2016: SAD okrivljuje Rusiju za miješanje u izbore

U julu 2016. elektronska pošta Demokratskog nacionalnog odbora (DNC) hakirana je i procurila, pokazujući povlašteni tretman prema Clinton, što je razljutilo pristalice njezinog glavnog demokratskog protivnika Bernieja Sandersa.

Američka vlada službeno je okrivila Rusiju za hakiranje u zajedničkoj izjavi Ministarstva domovinske sigurnosti i Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe.

Putin je odbacio ulogu Rusije u hakiranju DNC-a, ali je rekao da su sama curenja informacija važna. “Važan je sadržaj koji je dat javnosti”, rekao je.

SAD je također optužio Rusiju za veći program uplitanja u izbore koji je imao za cilj poraziti Clinton i pomoći Trumpu da dođe na vlast, uključujući grupe trolova koje su pojačavale poruke protiv demokrata.

2019: Putin se šali da će se Rusija miješati u izbore 2020.

U oktobru 2019., na panelu na Russian Energy Weeku, Putina su pitali hoće li se miješati u američke izbore 2020.

“Odat ću vam tajnu. Da, sigurno ćemo to učiniti. Samo nemojte nikome reći”, našalio se ruski predsjednik lažnim šapatom.

Tada je rekao da njegov radni odnos s Trumpom ne znači da on ima ikakav utjecaj na unutarnju politiku u SAD-u. Insistirao je da se nije miješao u izbore u SAD-u 2016. i da se bavio problemima u vlastitoj zemlji.

“Mi imamo svoje probleme”, rekao je.

Izvor: Al Jazeera

Reklama